Claude Monet Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Claude Monet kimdir?, Claude Monet kaç yaşında?, Claude Monet evi nerede?, Claude Monet nerelidir? Claude Monet ev adresi?, Claude Monet kaç yaşında?, Claude Monet nerede oturuyor?, Claude Monet nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Claude Monet hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 18.Kasım.184005.Aralık.1926 senesinde doğan Claude Monet şu an için 86 yaşında ve Akrep burcundandır. Claude Monet doğum yeri ise Paris, FransaGiverny, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Claude Monet Kimdir? – Claude Monet Evi Nerede? – Claude Monet Nerede Oturuyor?

Claude Monet Kimdir?, evi nerede?

Fransız empresyonist ressam.

Claude Monet, 14 Kasım 1840 tarihinde Adolphe ve Louise-Justine Monet’nin çocuğu olarak Fransa, Paris’de doğmuştur. Bakkal olan babasının işleri bozulunca; 5 yaşında iken ailesi La Havre’a taşındı. 1851 senesinde ortaokula başladı. Daha o zamanlarda yaptığı karikatürleri 10–12 frang’a satmaya başlamıştı.

Claude Monet, ilk resim derslerini almaya başladıktan sonra ressam Eugene Boudin ile tanıştı. Ondan yağlı boya kullanmayı ve açık mekanlarda resim yapma tekniğini öğrendi.

16 yaşındayken annesi ölünce okuldan ayrılıp teyzesi Madame Lecadre’nin yanına kalmaya başladı. 1859 senesinde Paris’e resim öğrenimi yapmaya gitti. Günlerini resim sergilerinde ve atölyelerde geçirerek çok şey öğrendi. Resmi Akademi Kurslarına devam etmeyen sanatçı, bazen Charles Jacque’in atölyesine ve serbest İsviçre Akademisi’ne giderek çalışmalarını kendi hesabına ilerletti. İsviçre Akademisi’nde Pissarro ile tanıştı. Eugene Delacroix’nın eserlerini tanıması ve «Martyrs» pastanesindeki münakaşalar, genç sanatçının kültürel bilgisini, ve sanat tecrübelerini herhangi bir okul öğreniminden daha çok zenginleştirdi.

1860 sonbaharında askere çağrıldı ve yedi yıllık bir anlaşmayle orduya katıldı, Cezayir’de askerlik görevini yapmaya başladı. Ama teyzesi onu ikinci senesinde anlaşmasini feshederek ordudan çıkardı. Bunun karşılığında da üniversitede sanat eğitimi almasını şart koştu. 1862 yılı başlarında Le Havre’a döndü. Bir süre Normandiya’da kaldı. Deniz kıyıları ve kırsal bölgelerde Normandiya peyzajları yaptı.

1862 senesinde Paris‘te Charles Gleyre‘in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet’de hayal kırıklığı yarattı. Bu zamanda Pierre Auguste Renoir, Frederic Bazille ve Alfred Sisley ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı.

1863 senesinde bir sergide ressam Edouard Manet ile tanıştı. 1866 senesinde yıllık Resmi Resim Sergisinde teşhir ettiği sonradan eşi olacak Camille Doncieux’nün figürleriyle büyük bir başarı kazandı. Birkaç yıl sonra, insan resimleri çizmekten vazgeçti ve yeteneği manzara resimlerinde gelişti.

1870–1871 senelerı içerisinde Fransa – Prusya Savaşı boyunca Claude Monet, İngiltere‘de yaşadı. 1871 senesinde mayıs ayında savaş bitince Fransa‘ya geri döndüğünde çocukluğunun geçtiği La Havre kentine gidip İzlenim: Gün doğumu. (Impression, soleil levant) tablosunu yaptı. Bu resim şimdi Paris‘te Musée Marmottan-Monet‘dedir.

1873 senesinde 1873’te Paris yakınlarında ve Seine nehri kıyısında Argenteuil’e köyüne yerleşti ve burada 6 yıl yaşarken en fazla tanınan eserlerinden bazısını burada yaptı. Ama çok yoksulluk çektiler. 1876 senesinde koleksiyoncu ve iş adamı Ernest Hoschedé’nin siparişleri üzerine evi için dekoratif paneller yaptı. Claude Monet, eşi ile birlikte onların evinde yaşamaya başladı. Zamanının büyük kısmını Paris’de geçiren Ernest Hoschedé 1877’de iflas ettikten sonra 1878 senesinde Belçika‘ya kaçtı. İkinci çocuğu Michael, 17 Mart 1878’de burada dünyaya geldiktan sonra eşi Camille’in tüberküloz sebebiyle 5 Eylül 1879’da ölmesinden sonrasında Claude Monet kendi iki çocuğu ve Belçika’ya kaçan Ernest Hoschedé’nin eşi Alice ile onun 6 çocuğuyla birlikte Vétheuil’de yaşamaya başladı. Ernest Hoschedé’nin 1891 senesinde ölmesinden sonra fakat Temmuz 1892 senesinde evlendiler.

1881 senesinde Poissy’e, 1883 senesinde Vernon’a taşındılar ve son olarak Mayıs 1883 senesinde Paris‘ten 80 km. mesafedeki Giverny’e taşındılar. Claude Monet, ömrünün geri kalan kısmında burada bahçede resim yaparak geçirmiştir. Buradan sık sık tek başına ya da Pierre Auguste Renoir ‘la birlikte güneye gitti. Akdeniz kıyılarında resim yaptı. Resim meraklılarıyla satıcıları uzun zaman devrimci sayılan bu resim anlayışı ile alakadar olmaya başladılar. 1888′de Antibes’de bir çok manzara resmi yaptı ve günün değişik saatleri civarında gözlemlenen aynı motif dizilerine başladı. Rouen Katedrali cephesinin çeşitli ışıklar altında kırk kez resmini yaptı (1892). Bütçesini anca düzeltti ve 1890 senesinde Giverny’deki oturduğu evi satın alabildi.

Bir daha yoksulluk çekmemek için en güzel eserlerini yaratmak üzere çaba harcamaya başladı. 1883-1908 senelerı içerisinde, Akdeniz’i dolaştı ve birden fazla doğa resmi yaptı. Claude Monet, kendisine 1915’te 276 metrekare büyüklüğünde bir atölye yaptırdı ve burada 1916-1926 senelerı içerisinde büyük boyutlu göl peyzajlarını gerçekleştirdi.

1923 senesinde iki defa katarakt cerrahi operasyonu oldu.

Claude Monet, 5 Aralık 1926 tarihinde 86 yaşındayken akciğer kanseri sebebiyle Fransa, Giverny’de ölmüştür.

1904 senesinde yaptığı London, the Parliament, Effects of Sun in the Fog adlı tablosu 2004 senesinde 20.1 Milyon dolara alıcı bulmuştur.

Monet’nin fotoğraflarının en büyük koleksiyonu Louvre’ın İzlenimciler Müzesi’ndedir. 8 duvar resminden oluşan Nilüferler Dizisi (1915-1924) Tuileries’nin Orangerie’sindedir. Monet’nin eserleri New York, Metropolitan Museum, Modern Art Museum, British Museum, National Gallery, Louvre müzesi gibi dünyanın belli başlı müzelerinin en kıymetli hazineleri içerisindedır.

Evlilikleri :

1.eşi: 1866 senesinde tanıştığı model Camille Doncieux ile 1870 senesinde evlendi. 5 Eylül 1879 tarihinde eşi tüberküloz sebebiyle yaşamını kaybetti. Jean Monnet (d.1867- ö.1914) ve Michel Monet (d.1878- ö.1966) adında iki oğlu oldu.
2.eşi: Temmuz 1892 senesinde Alice Hoschedé ile evlendi.1911 senesinde eşi yaşamını kaybetti.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün