Çoban Köpeği Cinsleri: En Bilindik 10 Çoban Köpeği

Çoban Köpeği Cinsleri: En Bilindik 10 Çoban Köpeği, hayvanlar ile ilgili Çoban Köpeği Cinsleri: En Bilindik 10 Çoban Köpeği başlığı altında bilgiler paylaştık.. Çoban Köpeği Cinsleri: En Bilindik 10 Çoban Köpeği ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Çoban Köpeği Cinsleri: En Bilindik 10 Çoban Köpeği

İnsanlar aracılığıyla uzun senelerdır sürü korumacılığı ve bekçilik görevleri için yetiştirilen çoban köpekleri, dünyaca popüler köpekler içindedir. Çoban köpeği cinsleri genelde; eğitilebilir, kuvvetli, çoğu iklim koşuluna dayanıklı ve korumacı özelliklerinden ötürü tercih edilmektedir. Bu makalemizde birbirinden farklı özelliklere sahip olan çoban köpeği türlerini ve cinslerini siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Sizlerde en ünlü ve hünerli olan çoban köpeklerini düşünüyorsanız, buyurunuz yazımız sizlerle.

Öncelikle çoban köpeği cinsleri temelde benzer görevleri üstlenir fakat birbirlerinden farklı  özellikleri mevcuttur. Şimdi çoban köpeği cinslerini sıralayarak bunlardan söz edelim.

1- Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği
Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpeği bir diğer ismi ile Alman kurdu olarak adlandırılan bu köpek cinsi, sadık ve güvenilir bir dost olarak uzun seneler boyunca üretilmeye çalışılmış olan bir ırktır. Bu köpek ırkı üretildikten sonra Alman polis teşkilatının mühim bir görevini üstlenmeye başlamıştır. Alman çoban köpekleri, bundan dolayı kuvvetli ve kuvvetli olarak anılmakta ve dünyaca ünlü köpekler içinde yerini ayırarak popülaritesini yükseltmektadır.

Alman çoban köpeğinin kişiliğistik kişiliği ve özellikleri ise; genelde sadık ve güvenilirdir. köpeğe bakmak isteyenler için istihbarat ajanı olarak görev yapmaktadırlar.  Herhangi bir tehlike anında hemen sahibine haber vererek temkinli hareket etmesiyle ünlüdur. Bu nedenle eğitilebilir olması, en dikkat çekici özellikleri içindedır. İşitme engeli bulunan insanları uyandırmak, hissettiği tehlikelere karşı sahibini hemen uyarmak ve önlem almak gibi çeşitli hünerleri mevcuttur. Sevimli oldukları kadar saldırgan da değillerdir. Sadece sahiplerine karşı bağımlılıkları yüksek olduğu için yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve görmezden gelindiğinde tepki verebilirler.

Alman çoban köpeği cinsi görünüm olarak, sert iklimlerde yetişmiş ve yaşamış olduğundan ötürü, tüy yapısı bi hayli kalındır. Alman kurtları, genelde orta uzunlukta ve siyah-krem/siyah-gümüş tonlarında olabilen bir hayvan cinsidir. Dişiler 30 kg, erkekler ise 40 kg oranlarında vücut kilograma sahiplerdir.

2- Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban Köpeği
Kafkas Çoban Köpeği

Kafkasya’da yaşam sürdüren nadir ve dünyaca popüler bir köpek cinsidir. Kafkas dağlarının Çerkez beldesinde bi hayli fazla bulunmaktadır. Çobanlık görevi gören bu köpek cinsi; Kars, Erzurum ve Ağrı illerinde yetiştirilme oranı daha fazladır. Bunun nedenleri içinde soğuk iklim koşullarına karşı dayanıklı, dağlı yahut engebeli alanlara uyum sağlayabilen hünerleri olmasıdır. Kafkas  çoban köpeğinin özellikleri içinde en yaygın olanı kuvvetli yapıları ve koruyucu özellikleri ile uygun bir köpek cinsine sahip olmasıdır. Tehlikelere karşı biraz hırçın hareket eden, vahşi bir görünüme sahip olsalar da gayet usludurlar. Lakin onu sahiplenmek isteyenlere karşı anlayışlı olmayabilir. Çünkü Kafkas çoban köpeği genelde önderlik vasfını taşıyabilen ve iyi bir eğitici olarak onla ilgilenen bireylerle bağ kurar. Genel olarak inatçı ve biraz hırçın oldukları için onları eğitirken sabırlı olmanız gerekecektir.

Kafkas  çoban köpeği görünüm olarak ise, kafa yapıları bi hayli fazla büyük ve siyah renktedir. Ağızları, çene yapıları büyük ve dişleri ise keskindir. Tüyleri kabarık ve karışık bir görünüme sahiptir. İri pençeli ve bi hayli kuvvetli bir vücut yapıları mevcuttur.

3- Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu Çoban Köpeği
Anadolu Çoban Köpeği

Çoban köpeği türleri içinde bir diğer ünlü olan Anadolu çoban köpeği, mastif türünde ve dünyaca tanınan bir köpek cinsidir. İri ve kuvvetli olmaları ile bilinen bu çoban köpekleri, hayvan sürülerini ve sahiplerini olası tüm tehlikelerden koruyabilir yapılarından dolayı ünlüdurlar. Sadakatli ve güvenilir özellikleri ile Anadolu çoban köpekleri dayanıklıdır ve sürekli olarak tercih edilen mühim bir cinstir. Görünüş olarak, farklı renklerde olabilen vahşi-ürkütücü bir dış görünüşleri mevcuttur. Lakin ev ortamında bile yetiştirilerek uysal bir biçimde size bağlılık duyabilirler. Herhangi bir tehdit aklımıza getirmedikleri sürece gayet sakin ve saygılı özellikleri bulunmaktadır.

Bu hususta daha kapsamlı bir şekilde bilgi edinmek isteyenler ve merak edenler, “En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi” yazımızı inceleyebilirler.

4- Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği
Avustralya Çoban Köpeği

Adı Avustralya olarak geçse de ABD kökenli bir cinstir. Çok kuvvetli ve eğitilebilir olduğu için bi hayli popüler bir köpek cinsidir. Özellikle de hemen hemen yaşam süresi uzun ve koruyabilir olması bu köpeği daha da ünlü kılmaktadır.  Farklı bir kişiliğe sahip olan Avustralya çoban köpeği, farklı zamanlarda etrafındaki insanlara karşı bir önder olma ve üstünlük kurma gibi özellikleri barındırdığı için ilk defa köpek sahiplenecek bireylere tavsiye edilmemektedir. Saygılı ve sadık karakterlerini barındırır ve herhangi bir tehlikeye karşı sahibini hemen ikazr. Sesi bi hayli fazla yüksektir ve bir yabancıyla karşı karşıya geldiğında yüksek sesle havlamaya başlarlar. Avustralya çoban köpeğini dost edinmek isteyenler, erken yaşlardan bu yana  insanlarla geçirebileceği mekanlarda bulundurulmalıdır. Aksi takdirde sosyalleşemeyen köpeklerin agresifliği ve hırçınlığı artabilir.

5- İran Çoban Köpeği

İran çoban köpeği, bir diğer ismiyle Sarabi Mastiff, İran’ın Sarab beldesine özgü bir hayvandır. Çok eskilerden beridir yaşam süren bu köpek cinsi, hem sıcak iklim koşullarında hem de soğuk iklim koşullarında zorluğa dayanabilen bir sürü koruyucu köpeğidir. Özellikle koruyucu özelliği bulunan bu köpek, sahibine karşı bi hayli nazik ve saygılı fakat yabancılara karşı agresif olabilmektedir. Bekçi köpeği olarak da anılan İran çoban köpeği, başka köpeklerle aynı ortamda olmaktan pek hazzetmez. Genel olarak agresif bir karaktere sahip olsa da gün içinde yürüyüşlere çıkarılmalı ve enerjisini atmaya yardımcı olunmalıdır. Böylelikle İran köpeği sakin kalmaktadır.

6- Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği
Shetland Çoban Köpeği

Çok eskiden beridir yaşam süren shetland çoban köpeğine, İlk olarak İskoçya’da rastlanmıştır. Dünyaca popülerliği ile tanınan İskoç çoban köpeği, uysal bir karaktere sahiptir. Uysal olmaları, eğitilme şekillerine bağlı da değişebilmektedir.  Genel olarak eğitilebilir bir köpek cinsi olduğu için daha yavruyken uysal yetiştirilmesine dikkat edilmelidir. İskoçyalı çoban köpeğini, ünlü kılan ve tercih edilmesinde ön plana çıkan nokta, ılıman iklim koşullarına uyum sağlamasıdır. Diğer çoban köpekleri türlerine göre Shetland çoban köpeği, ev ortamında yetiştirilmeye daha uygun bir köpek cinsidir. Zeki, saygılı ve anlaşılabilir bir köpek cinsi olduğu için eğitilme ve itaat düzeyleri ağır basmaktadır. Farklı hayvan sürülerinde yardımcı görev alabilen bu köpekler, ev içi aile ortamına da uyum sağlayabiliyorlar.

7- Belçika Çoban Köpeği

Belçika Çoban Köpeği
Belçika Çoban Köpeği

Belçika kurdu olarak da adlandırılan bu köpek türünün dünyaca tanınmasına neden olan kuvvetli kas yapısıyla bilinmektedir. Dış görünüş olarak alman kurdunu anımsatır. En çok tercih edilmesindeki etkenler içinde koruyucu özelliğinin fazla gelişmiş olması bulunmaktadır. Belçika çoban köpeği, çok fazla enerjiye sahip ve devamlı hareket halinde olmaktan haz alır. Yabancılara karşı alışamadan  içten davranamaz fakat sahibine karşı gayet oyun oynamaya hevesli bir yapıya sahiptir. Belçika çoban köpekleri iş-bekçi köpekleri olarak da kategorileştirilir. En çokta eğitime açık ve bi hayli hızlı olmaları nedenleriyle iş köpeği olarak tercih edilirler.

8- İngiliz Çoban Köpeği

İngiliz Çoban Köpeği
İngiliz Çoban Köpeği

İngiliz çoban köpeklerinin kökeni ile alakalı farklı teoriler bulunsa da 19. yüzyıldan beridir popülerliğini oluşturmuş bir köpek türüdür. Bobtail ismiyle de anılan bu köpeklerin bazıları doğuştan kuyrukları olmadığı için öyle anılmaktadır. Genelde inatçı bir karakterleri mevcuttur ve bağımsız hareket etmekten hoşlanırlar. Bu tür nedenlerden dolayı eğitilmesi biraz zor bir köpek cinsidir. Lakin eğitildikten sonra siz değerli okurlarımıza sadık ve sevecen bir biçimde yaklaşacaklardır. Özellikle çocuklara karşı dostane davranışlar sergilerler. İngiliz çoban köpeğini, diğer köpek çeşitlerinden ayıran niteliği, belinden kalçasına kadar kasisli bir yapısı olmasıdır. Başındaki tüyler uzun ve tüy yapısı olarak karmaşık bir tarza sahip olmasıyla da ilgi görmektedir.

9- Macar Çoban Köpeği

Macar Çoban Köpeği
Macar Çoban Köpeği

Bir diğer ismiyle komodor olarak isimlendirilen bu köpek cinsi, Macaristan’da yetiştirilmektedir. Sadece beyaz renge sahip olan Macar çoban köpeği, koruma özellikleri ile en popüler türler içindedır. En çok dış görünüşleriyle dikkat çeker. Çünkü tüyleri bi hayli fazla uzun ve kalındır hatta bundan dolayı paspas köpeği olarak da anılabiliyor. Sevecen, saygılı ve sadık ayrıntı kısmını barındırmaktadır. Yaşam süreleri 10-12 yıl kadar uzun bir süreyi kapsamaktadır. Lakin tüy yapısından dolayı temizlik ve bakımı biraz maliyetlidir. Her zaman müthiş bir Komondorçoban köpeği olarak anılmakta ve enerjisi yüksek bir bekçi köpeği olarak bilinmektedir.

10- Pyrenees Çoban Köpeği

Pyrenees Çoban Köpeği
Pyrenees Çoban Köpeği

Fransa’nın Pyrenees bölgesinde yaşam sürmeye başlamış olan bu köpek cinsi, yüzsenelerdır çoban köpeği olarak popülerliğini sürdürmiştir. Pyrenees çoban köpeği, çoban köpeklerinde var olan tüm özellikleri barındırmaktadır. Bu köpek türü, genelde iri yapılı ve kafası ile birlikte komple ayıyı andıran bir tüy yapısına sahiptir. Pyrenees çoban köpeğine ilgi duyulmasının en mühim nedeni ise, çok nadir hastalık geçiren bir dayanıklılığı bulunmasıdır. Aynı biçimde zor iklim şartlarına dayanabilir ve farklı coğrafyalara uyum sağlar. İnatçı bir karakter özelliği olduğundan ötürü eğitilmesi zor olsa da yavruyken sahiplenerek sosyal bir köpek olarak  eğitilmesi durumunda gayet uyumlu bir köpek olur.

Bonus: Diğer Çoban Köpekleri

En bilindik 10 çoban köpeğinin dışında farklı çoban köpek cinsleri de bulunmaktadır. Bunlardan ilki Hollanda Çoban Köpeğidir.  Fazlasıyla atletik, kaslı ve korkusuz çoban köpekleridir. Kurt köpeklerini andıran Hollanda çoban köpeği, sığır ve koyun gibi hayvan sürülerini korumada kabiliyetlidir ve tehlikeleri hemen hissedebilen yapılarından ötürü tercih edilmektedir.

Karpat Çoban Köpeği, eskiden beridir Romanya’da yaşamaktadır.  Boyut olarak büyük ve dinç bir yapısı mevcuttur. Yüzsenelerdır çobanlık olarak görev almakta ve sürüleri cesaretiyle her zaman koruma altına almaktadır. Sahibine karşı saygısı ve bağlılık duygusu yüksektir. Ayrıca uyanık ve dengeli hareketleriyle eşsiz bir bekçi görevini üstlenmektedirler.

Bergamasco Çoban Köpeği, Çoğu köpek türünden değişik bir kürk yapısına sahip olmasının yanında aşırı kötü iklim koşullarında dahi yaşayabilen ve sürüleri koruyabilen özellikleri mevcuttur. Genelde sevgi dolu ve ilgiden fazla hoşlanan bu köpek cinsi, mülayim bir yapıdadır.

En son İsveç Çoban Köpeği ise, adından da anlaşılacağı üzere İsveç ırkına sahip olan köpeklerdir. Her ne kadar kısa bacaklara sahip olsalarda kuvvetli olmalarından ötürü sürü bekçiliği ile ünlüdurlar. Devamlı tetikte duran bir yapıları mevcuttur. Eğitime açık ve pozitif yanıyla yaklaşmaktadır. Ayrıca aile ortamında da yaşayabilen en ideal çoban köpeği türüdür.


Bahsedildiği üzere, en bilindik on çoban köpeği cinsinden ve diğer çoban köpeği türlerinden söz ettik. Çoban köpekleri ile ilgilenen ve daha bir çok hususta bilgi edinmek isteyenler, bizlere yorumda bulunabilir. Web sitemiz düşünce, yorum ve sorulara açıktır.

porno izle cm to inches
bestnich altyazılı porno porno nulled script