Biyografi

David Alexandre Winter Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

David Alexandre Winter kimdir?, David Alexandre Winter kaç yaşında?, David Alexandre Winter evi nerede?, David Alexandre Winter nerelidir? David Alexandre Winter ev adresi?, David Alexandre Winter kaç yaşında?, David Alexandre Winter nerede oturuyor?, David Alexandre Winter nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için David Alexandre Winter hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Nisan.1943 senesinde doğan David Alexandre Winter şu an için 78 yaşında ve Koç burcundandır. David Alexandre Winter doğum yeri ise Amsterdam, Hollanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şarkıcı olarak devam ettirmektedir.

David Alexandre Winter Kimdir? – David Alexandre Winter Evi Nerede? – David Alexandre Winter Nerede Oturuyor?

David Alexandre Winter Kimdir?, evi nerede?

David Alexandre Winter, Samanyolu şarkısını “Oh Lady Mary” adıyla 45’lik plak yaptığında dünyaca tanındı.

David Alexandre Winter, 4 Nisan 1943 tarihinde Amsterdam, Hollanda’da Yahudi bir anne babanın çocuğu olarak doğmuştur. Asıl adı Lion Kleerekoper’dır. II. Dünya savaşı esnasında o ve bütün ailesi farklı toplama kamplarına (Sachsenhaussen ve Sobibor) sürüldü ve bu sebeple David, yaşamının ilk 2 yılını Bergen Belsen kampında geçirdi. O ve Yahudi kökenli ailesi, farklı Alman toplama kamplarından sağ kurtuldu ve 1945 senesinde II. Dünya savaşından sonra Hollanda’da yeniden bir araya geldiler. 1969 senesinde Samanyolu şarkısını “Oh Lady Mary” adıyla 45’lik plak yaptığında David Alexandre Winter lakabını kullanmaya başladı.

David Alexandre Winter, 1966 senesinden 1968 yılına kadar Lahey’de kurulan “Daddy’s Act” grubunda başvokalist olarak çalıştı. İlk hit kaydını Paul McCartney ve John Lennon ile birlikte “Eight Days A Week” ile aldı.

David Alexandre Winter, 1967 senesinde Hollanda’da Radio Veronica’da John van Doorn ismiyle DJ’lik yapmaya başladı. Daha sonra Radio 227’de DJ’lik yaptı. 1968’in başlarında Londra‘da yaşarken İngiltere‘yi Avusturya‘daki Innsbruck Şarkı Festivali’nde temsil etti ve “prix de press” ödülününü kazandı. Daha sonra, Kasım 1968’de bir plak şirketi Riviera Records ile anlaşma yapmasına izin veren bir (Barclay grubunun bir üyesi) Leo Missir tarafından keşfedildi. Bu zamanda, David Alexandre Winter çalışmaya başladığı Paris‘e taşındı.

1970 senesinde Fransa’nın Antibes şehrindeki Şarkı Festivali’nde zafer kazandı ve burada “En İyi Şarkı” dalında birincilik ödülünü kazandı.

David Alexandre Winter, 1970 senesinde Hollanda’nın başşehri Amsterdam’da gerçekleştirilen 15. Eurovision Şarkı Yarışması‘nda Lüksemburg‘u “Je suis tombé du ciel” adlı şarkıyla temsil etmiş, yarışmada “sıfır” puanla sonuncu olarak 12. olmuştur.

Sözlerini Teoman Alpay‘ın yazdığı ve bestesini Metin Bükey‘in yaptığı 1968 senesinde Berkant Akgürgen‘ın sesinden bi hayli beğeni alan Samanyolu şarkısına hiç gecikmeksizin 1969 senesinde Patricia Carli tarafından Fransızca sözler yazıldı ve David Alexandre Winter tarafından plak yapılır. “Samanyolu” adlı şarkı, 1969 senesinde Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından “Oh Lady Mary” adıyla seslendirildi ve Batı dünyasında tanındı. O günlerde Radio Veronica’da John van Doorn ismiyle DJ’lik yapan ve o güne kadar bu isimle Lady Night ve Marian adlarında iki plak kaydetmiş olan David Alexandre Winter adıyla paylaştığı ilk 45’liktir bu.

David Alexandre Winter, sonraki senelerda Avrupa‘da 26 milyon plak sattı. Moskova‘daki Bolşoy Tiyatrosunda kapalı gişe sergileyen mekanlara gitti ve bunun bunun yanında Monako Prensi Rainier ve Monako Prensesi Grace Kelly için Kızıl Haç Gala hayır konserinde şarkı dile getirdi. Ayrıca İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için Kraliyet Komuta Gösterisinde de yer aldı. Antibes’te Rose D’Or’u kazanmaya devam etti ve Paris‘teki ünlü Olympia sahnesinde 3 kere çıktı.

David Alexandre Winter, 1971 senesinde model Catherine Fefeu ile evlendi. Ophélie Winter (d.1974) adında şarkıcılık yapan bir kızı ve Mickael Winter (d.1972) adında bir oğlu mevcuttur. 1976 senesinde boşandı. Çocukları eşinde kaldı, onlar Paris’e taşınırken kendisi de Amerika’ya taşındı.

David Alexandre Winter, 1976 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Nashville, Tennessee’ye taşınmadan önce Atlantic City’deki Tropicana Hotel canlı sahnesinde bir yıl boyunca sahne aldı.

Oh Lady Mary’nin yayına girdiği günlerde kısmen de olsa ilgi gördüğü Kanada‘daki bağımsız bir plak şirketi Isba Records ile bir single’ı ve bir de albümü yayınlanır. Birkaç yıl boyunca Las Vegas ve Atlantic City’de sahne aldı. Daha sonra müzikten kopar ve bugün halen işletmekte olduğu bir otomobil galerisi açtı.

David Alexandre Winter, Amerika‘da 1983 senesinde Anne Parks ile evlendi ve Massachusetts’e yerleşti. Alexandre ve Austin adlarında iki çocuğu oldu.

1984’te Sydney‘de elde edilen Rock’n Roll adlı canlı albümü çıkardı.

David Alexandre Winter, 2010 senesinde Fransa‘da sahneye yeniden çıktı. 2017 senesinde Hollanda‘nın Alman işgali esnasında çektiği acıları ve ailesiyle birlikte yaşamak zorunda kaldıkları şeyleri, ayrı toplama kamplarında hapsedilmelerini, savaştan sonra anne ve babasıyla mucizevi bir araya gelmelerini anlattığı hayat hikayesi hakkında bir biyografik kitap yazdı.

Albümleri :
2017 – Chanteurs de charme
2012 – Winter Country
2009 – Couleurs de Winter
1980 – Hurricane Eyes (single)
1980 – L’Étoile du Berger (single)
1969 – Oh Lady Mary (45’lik plak)

Kitapları :
2017 – A Star of David

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün