Biyografi

David Schwimmer Kimdir? Evi Nerede?

David Schwimmer Kimdir? – David Schwimmer Evi Nerede? – David Schwimmer Nereli?

David Schwimmer kimdir?, David Schwimmer kaç yaşında?, David Schwimmer evi nerede?, David Schwimmer nerelidir? David Schwimmer ev adresi?, David Schwimmer kaç yaşında?, David Schwimmer nerede oturuyor?, David Schwimmer nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için David Schwimmer hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Kasım.1966 senesinde doğan David Schwimmer şu an için 55 yaşında ve Akrep burcundandır. David Schwimmer doğum yeri ise New York, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Dizi OyuncusuYönetmen olarak devam ettirmektedir.

David Schwimmer Kimdir?, evi nerede?

David Schwimmer, 1966 doğumlu Amerikalı oyuncu, yönetmen. Schwimmer, Friends dizisinde rol aldığı “Ross Geller” kişiliğiyle dünya çapında üne kavuşmuş, Emmy Ödülleri’ne aday olmuştur. Aynı zamanda yönetmenlik yapmaktadır. “Lookingglass Theatre Company” adında bir tiyatrosu mevcuttur.

David Schwimmer, 2 Kasım 1966’da Queens, New York’ta dünyaya geldi. Babası Arthur Schwimmer ve annesi Arlene Coleman’ın 1965’te doğan Ellie isimli kızlarından sonra dünyaya gözlerini açan ikinci çocuklarıydı. Los Angeles’ta büyüdü. Angelina Jolie, Nicholas Cage gibi ünlülerin de okuduğu Beverly Hills Lisesi’ne gitti. 1983’te, bir öğretmeninin tavsiyesi üzerine Northwestern Üniversitesi’nin “Cherub” adlı programına katıldı ve liseyi bitirdikten sonra bu üniversitede tiyatro üstüne lisans eğitimi almaya başladı. Bu sırada Delta Tau Delta Derneği’ne ve “Arts Alliance” adlı birliğe katıldı, öte yandan da oyunculuğa ve yönetmenliğe başladı. Mezun olduktan sonra 1988’de, Northwestern Üniversitesi’nden mezun yedi arkadaşıyla birlikte “Lookingglass Theatre Company” adlı tiyatroyu kurdu.

Friends çekilmeye başlanmadan önce, Schwimmer “Couples” adlı dizinin seçmelerine katıldı, üstelik lise arkadaşı Jonathan Silverman ve aktör Jon Cryer rakipleri içerisindeydı. Rolü Silverman aldı, fakat ABC kanalı diziyi yayınlamak istemedi ve dizi üzerinde düzenlemeye gidildi. Dizinin son hali,“Friends” adıyla NBC kanalına satıldı.

Kariyerinin dönüm noktası ve onu dünya çapında üne kavuşturan rolü Friends’deki “Ross Geller” oldu. Schwimmer, 19942004 seneler içerisinde dizinin kadrosunda yer aldı. 1995’te bu rolüye Emmy Ödülleri’ne “en iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday oldu. Friends kadrosundan bu adaylığı alan ilk oyuncu oldu. Aynı zamanda bu dizinin yönetmenliğine de el attı.

David Schwimmer’ın bulunduğu Hollywood yapımları ise şöyleydi: “Flight Of The Intruder” (1991), “Crossing The Brigde” (1992), “The Waiter” (1993), “The Pitch” (1993), “Twenty Bucks” (1993), “Wolf” (1994), “The Party Favor” (1995), “The Pallbearer” (1996), “Breast Men” (1997), “The Thin Pink Line” (1998), “Kissing A Fool” (1998), “Six Days Seven Nights” (1998), “Apt Pupil” (1998), “All The Rage” (1998), “Love & Sex” (2000), “Picking Up The Pieces” (2000), “Uprising” (2001), “Hotel” (2001), “Duane Hopwood” (2005), “Big Nothing” (2006) ve hem oynayıp hem yönettiği “Run, Fat Boy, Run” (2006).

Aktör, Friends dışında “The Wonder Years” (1992), “NYPD Blue” (1993), “Monty” (1994), “Band Of Brothers” (2001) adlı televizyon dizilerinde, 1989 tarihli “A Deadly Silence” ve 1998 tarihli “Since You’ve Been Gone” adlı televizyon filminde annesi ve babasıyla birlikte rol aldı. Ayrıca Madagascar ve Amerika’da 2008’de vizyona girecek olan Madagascar 2’de seslendirme yaptı. “Curb Your Enthusiasm” adlı sit-com’un 4. sezonunda bir bölümde oynadı.

Schwimmer, Friends’in “The One With Russ” adlı bölümünde Ross’a çok benzeyen Russ adlı kişiliği kendi canlandırdı. Dizinin sonunda bu kişiliğin “Snaro” adlı biri tarafından canlandırıldığı yazıyordu, Schwimmer, “Snaro”nun bir arkadaşına atıfta bulunmak maksadıyla yazıldığını dile getirdi.

David Schwimmer, Friends’den sonraki geri dönüşünü 2005 senesinde, Londra’daki Gielgud Tiyatrosu’nda sahneye konulan “Some Girls” adlı oyunda “Man” kişiliğini canlandırarak gerçekleştirdi. Oyunda Schwimmer’a Catherine Tate, Saffron Burrows, Lesley Manville gibi isimler de eşlik etti.

2006 baharında, Jerry Zaks tarafından yönetilen “The Caine Mutiny Court-Martial” adlı Broadway oyununda Tim Daly ve Zeljko Ivanek’le birlikte sahneye çıktı. Ayrıca Studs Terkel’in kitabı “Race: How Blacks And Whites Think And Feel About The American Obsession For The Stage”i sahneye adapte etti, bunun yanında kurduğu tiyatro topluluğunun Chicago’daki yeni tiyatrosu için bu oyunu yönetti.

Aktör şimdiye kadar Lookingglass Theatre Company ile Of One Blood, West, The Odyssey, The Jungle, In the Eye of the Beholder, The Master and Margarita, The Arabian Nights and The Idiot gibi bir çok oyuna yönetmen ya da aktör olarak katkıda bulundu.

Schwimmer, Avustralyalı şarkıcı ve oyuncu Natalie Imbruglia ve Mili Avital’la birlikte oldu. The Simpsons’ın bir bölümünde Homer, Schwimmer’a “çirkin ama bir halde çekici” diyerek atıfta bulunmuştu. Aktör, Friends kadrosudan sigara içmeyen tek oyuncu. 1.88 metre boyundaki Schwimmer’ın doğumgünü annesininkiyle aynı. Santa Monica Tecavüz Mağdurları Rehabilitasyon Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Aktörün Los Angeles ve Chicago’da evi var.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün