Biyografi

Defne Yalnız Kimdir? Evi Nerede?

Defne Yalnız Kimdir? – Defne Yalnız Evi Nerede? – Defne Yalnız Nereli?

Defne Yalnız kimdir?, Defne Yalnız kaç yaşında?, Defne Yalnız evi nerede?, Defne Yalnız nerelidir? Defne Yalnız ev adresi?, Defne Yalnız kaç yaşında?, Defne Yalnız nerede oturuyor?, Defne Yalnız nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Defne Yalnız hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Mart.1948 senesinde doğan Defne Yalnız şu an için 73 yaşında ve Balık burcundandır. Defne Yalnız doğum yeri ise Denizli olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuDizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Defne Yalnız Kimdir?, evi nerede?

Defne Yalnız, 10 Mart 1948 tarihinde Denizli’de doğmuştur.

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1974 senesinden günümüze çeşitli film ve dizilerde oynamıştır. Kaynanalar dizisindeki Döndü karakteri ile hatırlanır. Son zamanda tiyatroya devam ediyordir.

Defne Yalnız, 1954 senesinde daha 6 yaşındayken Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Çocuk Tiyatrosu Bölümü için açtığı sınavı kazandı.
TRT‘nin Ankara Deneme TV yayınlarında ekranla tanıştı. ADT, Maurice Maeterlinck’in özgün adı L’Oiseaubleu, İngilizce ismi ise The Blue Bird olan Mavi Kuş oyununda oynadı.

Liseye kadar, okul ile çocuk tiyatrosunu birlikte yürüttü. Liseden sonra konservatuar sınavlarına girdi ve kazandı. Konservatuar sınavlarına Alper Özalp hazırlamıştı. İmtihanda, Sofokles’in Elektra’sını ve Carlo Goldoni’nin Otelci Kadın’ını oynamıştı. Mahir Canova ve Cüneyt Gökçer gibi efsane hocaları oldu. Sınıfında da, Füsun Demirel, Sema Çeyrekbaşı, Yavuz İnsel, Ayşegül Atik, Aysun Orhon, vb. gibi geleceğin kıymetli oyuncuları yer alıyordu. Hiç sene kaybetmeden, 1969’da mezun oldu.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ilk işinde uzman oyunu: Cevat Fehmi Başkut’un Küçük Şehir’iydi. Başrollerden birinde Tekin Akmansoy oynuyordu. Onunla, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’nda da sahne almıştı. TRT’nin Ankara Deneme TV’sinde ekranla tanıştı ve Üç Yalancı adlı oyunun mühim rollerinden birini aldı.

Tekin Akmansoy, Defne Yalnız’ın tanınmasında başat rolü oynayan isimdi. 1974’de Kaynanalar dizisi ile siyah-beyaz TRT ekranında yeni bir çığır açtı. Senarist, yönetmen ve başrol oyuncusu olarak Türkiye’nin ilk ‘sitcom’una hayat üfledi. Defne Yalnız da, dizinin Döndü’süydü. 20 yıla yakın süre Kaynanalar dizisinde oynadı. Dizinin iki de sinema filmi çekildi. Defne Yalnız; dizideki rolünden fazla para kazanmamıştı, fakat döneminin en tanınmış yıldızları arasına girebilmişti.

1976 senesinde Kaynanalar dizisinde oynayanlar, İzmir Fuarı’nda sahneye çıktı. Defne Yalnız’ın İzin belgesini gidip almadığı iddiasıyla Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan ilişiği kesildi.

Defne Yalnız, sahnelere adım atmadan önce ilk derslerini Orhan Gencebay‘dan aldı. 1977 senesinde Bebek Belediye Gazinosu’nda sahnelere çıkmaya başladı. Emel Sayın, Neşe Karaböcek, Sezen Aksu, Nilüfer gibi ünlülerin taklitlerini yaptı. 1981 senesinde “Curcuna” adlı eğlence programının sunuculuğunu yaptı. Ardından Taverna şarkıcısı ve assolist oldu. Türkçe şarkıların bunun yanında, 13 farklı dilde parçaları seslendirebiliyordu; çok geniş bir repertuara sahipti.

1974 senesinde yönetmenliğini Tekin Akmansoy’un yaptığı ve Türkiye’de sitcom’un ilk emsallarinden biri olarak kabul gören “Kaynanalar” adlı dizide evin hizmetçisi “Döndü” kişiliği ile oynarken Tekin Akmansoy, Leman Çıdamlı, Sevda Aydan, Ege Aydan, Münir Caner, Sermin Hürmeriç, Sezai Aydın ile birlikte rol aldı.

80’li senelerda ‘firavunların gizli sırrı’ olarak lanse edilen ‘re yüzüğü’nün reklamlarında oynadı. 1985 senesinde eşi Mete Sezer ile birlikte “Bir Avuç Tiyatro” adlı gurubu kurdu.

1997 senesinde senaristliğini Gani Müjde’denin yaptığı “Baskül Ailesi” adlı dizide Çiçek Dilligil, Gamze Gözalan, Şoray Uzun, Şafak Sezer ile birlikte rol aldı.

2011 senesinde “İstanbul’un Altınları” adlı dizide Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Salih Kalyon, Ani İpekkaya, Gürgen Öz, Günay Karacaoğlu ile birlikte çalıştı.

Defne Yalnız, 2012 senesinde Selçuk Yöntem‘in sunduğu bilgi yarışması Büyük Risk‘e yarışmacı olarak katıldı. Programda iyi bir performans sergiledi ve 9 bin 800 lira kazandı.

8 Haziran 2014 tarihinde yayınlanmaya başlayan “Çılgın Dersane Üniversitede” adlı dizide Paşhan Yılmazel, Duygu Çetinkaya, Okan Karacan, Mustafa Topaloğlu, Tuluğ Çizgen, Recep Aktuğ, Ayşen Gruda, Sümer Tilmaç ile beraber rol aldı.

3 defa evlendi; evliliklerini yürütemeyince, ilk eşinin soyadı gibi Yalnız kaldı. Defne Yalnız, 1975 senesinde ikinci eşinden boşandıktan sonra 3. evliliğini 25 Kasım 1980 tarihinde tiyatro ve sinema oyuncusu Mete Sezer ile yaptı. Kendi çocuğu yoktur. Eşi Mete Sezer 2005 senesinde vefat etti.

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları :
2018 – Küllerin Arasından : Haldun Dormen (Oyuncu) Arena Oyuncuları
2018 – Gün Anneme Gebe-Nefes : Ceren Olpak, Gülsüm Çiçekci (Yönetmen) – Konya Devlet Tiyatrosu
2014 – Nice Yıllara : Tuncay Özinel – İstanbul Devlet Tiyatrosu
2010 – Kadın Sığınağı : Tuncer Cücenoğlu – İstanbul Devlet Tiyatrosu
2009 – Ana (oyun) : Karel Capek – Antalya Devlet Tiyatrosu
2008 – Tatlı Kaçık : John Patrick Goggin – Adana Devlet Tiyatrosu
2003 – Üç Kadın : Catherine Anne – Konya Devlet Tiyatrosu
1994 – Cadı Kazanı : Arthur Miller – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1974 – Çalıkuşu : Reşat Nuri GüntekinNecati Cumalı – Ankara Devlet Tiyatrosu –
1973 – Yollar Tükendi : Ülker Köksal – Ankara Devlet Tiyatrosu
1972 – Sersem Kocanın Kurnaz Karısı : Haldun Taner – Ankara Devlet Tiyatrosu
1968 – Ölen Hangisi : Cevat Fehmi Başkut – Ankara Devlet Tiyatrosu

Yönettiği Tiyatro Oyunları:
2005 – Kırkından Sonra : Alfonso Paso – Van Devlet Tiyatrosu
1998-1999 – Haydi Karına Koş : Ray Cooney – Antalya Devlet Tiyatrosu

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
1988 – 077 Hızır – Acil Servis (TV Dizisi)

Yapımcı :
1988 – 077 Hızır – Acil Servis (TV Dizisi)

Oyuncu :
2018 – Jet Sosyete (Fikret)(TV Dizisi)
2018 – Cici Babam (Sinema Filmi)
2017 – Nerdesin Birader (Sinema Filmi)
2017 – Vezir Parmağı (Hatice Hatun) (Sinema Filmi)
2016 – Kaçma Birader (Sinema Filmi)
2016 – Benim Adım Feridun (Sinema Filmi)
2014 – Çılgın Dersane Üniversitede (TV Dizisi)
2014 – Yolunda AŞ. Çinçin Bağları (Sinema Filmi)
2012 – Yol Ayrımı (TV Dizisi)
2011 – İstanbul’un Altınları (Emine Erciyes) (TV Dizisi)
2009 – Ah Kalbim (Recebiye) (TV Dizisi)
2008 – Eyvah Halam (Kamuran) (TV Dizisi)
2008 – Aşkım Aşkım (Hatice) (TV Dizisi) (Bölüm)
2006 – Sev Kardeşim (Ümran Kalabık) (TV Dizisi)
2000 – Bana Babamı Anlat (TV Dizisi)
1997 – Baskül Ailesi (Zerafet) (TV Dizisi)
1990 – Pamuk Hemşire (Sinema Filmi)
1988 – Kaynanalar (Döndü) (TV Dizisi)
1988 – Alman Avrat 40 Bin Mark (Ayşe) (Sinema Filmi)
1988 – 077 Hızır – Acil Servis (TV Dizisi)
1986 – Kıratlı Süleyman (Emine) (Sinema Filmi)
1985 – Herşeyim Sensin (Selma) (Sinema Filmi)
1981 – Şabancık (Konuk Oyuncu/Transeksüel Şarkıcı) (Sinema Filmi)
1981 – Olmaz Olsun (Sinema Filmi)
1980 – Sarı Naciye (Boyalı Ayşe) (TV Filmi)
1980 – Akıllı Deliler (Sinema Filmi)
1978 – İnek Şaban (Zeliha) (Sinema Filmi)
1975 – Nöri Gantar Ailesi (Döndü) (Sinema Filmi)
1975 – Kaynanalar (Döndü) (Sinema Filmi)
1974 – Kaynanalar (Döndü) (TV Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün