Denis Papin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Denis Papin kimdir?, Denis Papin kaç yaşında?, Denis Papin evi nerede?, Denis Papin nerelidir? Denis Papin ev adresi?, Denis Papin kaç yaşında?, Denis Papin nerede oturuyor?, Denis Papin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Denis Papin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Ağustos.1647??.??.1712 senesinde doğan Denis Papin şu an için 65 yaşında ve Aslan burcundandır. Denis Papin doğum yeri ise Blois FransaLondra olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise FizikçiMucit olarak devam ettirmektedir.

Denis Papin Kimdir? – Denis Papin Evi Nerede? – Denis Papin Nerede Oturuyor?

Denis Papin Kimdir?, evi nerede?

Denis Papin, 1647 senesinde Fransa’nın Blois şehrinin yakınlarında Chitenay’da doğarak 1681’de düdüklü tencere’yi icat eden Fransız bilim adamıdır. Doktorluk eğitimi aldı ama hekimlikten fazla fizikle ilgilenmekteydi. Bir yolunu bulup Hollandalı fizikçi, matematikçi ve astronom olan Huygens’le tanıştı ve 26 yaşında onun asistanı oldu.

Denis Papin, yaşamını, buhar makinelerini tasarlamak ve yapmakla geçirdi. Hatta buharlı bir gemiyi bile gerçekleştirdi ve onunla İngiltere’ye gitmeyi tasarladı. Ama işlerinin bozulacağından korkan kayıkçılar, gemiyi batırdılar. Fakat Papin’in tenceresi ona, bir çok icadı içerisinde en fazla şeref sağlayan buluşudur. Papin’in İngiltere’de gerçekleştirdiği bu mutfak aracı, “Sindirim yaptıran” ismini taşıyordu.

Emniyet supapı aracılığıyla her çeşit patlama tehlikesini ortadan kaldıran bu tencere, buhar basıncından yararlanarak ev kadınlarına, alışılageldiğinden fazla daha kısa bir sürede yemek pişirmek imkânını veriyordu. Dolayısıyla yakacaktan da tasarruf etmek olanağını getiriyordu. Papin’in tenceresi büyük bir başarı kazandı. Bu tencere, devrimizdeki birkaç dakikada yemek pişiren düdüklü tencerelerin öncüsüdür.

Denis Papin, bir silindirde yoğuşturulan buharın, vakum yaratarak, bir pistonu çalıştıracağını öne süren ilk kişidir. Papin böylece, deneylerde yaratılan yapay vakum tekniği ile teknolojiyi birleştirmiştir. Bütün buhar makineleri bu ilkeye dayanır.

HUYGENS’in yardımcısı olan Papin, Huygens’in, bir silindirin, barut patlamasıyla pompadan daha hızlı boşaltılabileceği düşüncesi üzerinde çalıştı. İki yıl sonra, Londra’ya gitmeye karar verdi. Huygens’in önerisiyle, BOYLE ile çalışmaya başladı. 1681′de ilk büyük buluşu olan OTOKLAV’ı ve düdüklü tencerelerin yalın bir türü olan buharlı tencereyi ortaya koydu. Buharlı tencere, büyük basınç altındaki suyun, bi hayli yüksek bir sıcaklığa erişmedikçe kaynamayacağı ilkesine dayandırılmıştır.

Bir süre için Venedik’e giden Papin, 1684′te İngiltere’ye döndü. 1687′de de Marburg’da ( Almanya ) devamlı bir görev alarak, matematik öğretmeye başladı.

Drenaj işlerinde kullanılan santrifüj pompayı buldu. Aynı ilkeyi bir kömür madeninin havalandırılmasında da uyguladı.

Buharın genleşmesi pistonu kaldırır, yoğunlaşma da vakum yaratır. Papin, söz konusu ilkeyle çeşitli deneyler yaptı. Elde ettiği sonuçlar 1690′da yayınlandı. Bir dizi pistonun hareketini bir çarka ileterek, bir gemiyi hareket ettirebileceğini düşünüyordu. Ayrıca bu sistemi, kara taşımacılığına da uygulamak istiyordu. Ne var ki, santrifüj pompa dışında, buluşlarını uygulamaya geçiremedi.

Papin, buharlı gemilerde kendi geliştireceği bir makineyi kullanmayı düşündü. Büyük bir limanda, buluşunun daha da ilgi göreceğini umarak Londra’ya döndü.

Papin, Londra’da Royal Society’den buharlı gemisi için parasal destek istedi. Yapacağı makinenin Savery’ninkinden üstün yer alacağını öne sürdü. Ancak isteği kabul edilmedi. Papin Londra’da, yoksulluk ve yalnızlık içinde 1712 de yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker