Deniz Gezmiş Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Deniz Gezmiş kimdir?, Deniz Gezmiş kaç yaşında?, Deniz Gezmiş evi nerede?, Deniz Gezmiş nerelidir? Deniz Gezmiş ev adresi?, Deniz Gezmiş kaç yaşında?, Deniz Gezmiş nerede oturuyor?, Deniz Gezmiş nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Deniz Gezmiş hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Şubat.194706.Mayıs.1972 senesinde doğan Deniz Gezmiş şu an için 25 yaşında ve Balık burcundandır. Deniz Gezmiş doğum yeri ise Ayaş, AnkaraAnkara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Deniz Gezmiş Kimdir? – Deniz Gezmiş Evi Nerede? – Deniz Gezmiş Nerede Oturuyor?

Deniz Gezmiş Kimdir?, evi nerede?

1971 senesinde gerçekleşen 12 Mart Darbesi dönemi öğrenci hadiseleriyla ve kurucuları içerisinde bulunduğu Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu‘yla beraber gerçekleştirdiği eylemler ile tanınmıştır. Darbe öncesi özellikle İstanbul Üniversitesi‘ndeki sağ-sol çatışmalarına katılmış ve sol görüşün en mühim temsilcilerinden biri olmuştur.

Deniz Gezmiş, 27 Şubat1947‘de Ankara’nın Ayaş beldesinde dünyaya geldi. Annesi ve babasının öğretmen olması sebebiyle ilk ve ortaöğremini Sivas’ta yaptı. Ardından liseyi İstanbul’da okudu. 1965 senesinde Türkiye İşçi Partisi‘nin Üsküdar ilçe başkanlığına aday oldu. Henüz lise senelerındayken tanıştığı sol görüş ile genç yaşta kendini eylemlerin ortasında buldu. 31 Ağustos1966 tarihinde Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik işçilerinin, Taksim Anıtı’na çelenk koymaları esnasında Türk-iş yöneticilerini protesto eden grupla beraber yaptığı eylem neticesinde tutuklanarak gözlatına alındı. Bu olay Deniz Gezmiş’in ilk gözaltına alınmasıydı.

1966 senesinin Kasım ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Ardından 19 Ocak1967‘de Türkiye Milli Talebe Fedarsayonu’nunda çıkan olaylarda dostları ile gözaltına alındı fakat kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 22 Kasım1967‘de ise öğrenci örgütlerinin düzenleddiği Kıbrıs Mitingi esnasında Aşık İhsani ile birlikte ABD bayrağının yakılması sebebiyle tekrar gözaltına alındı.

30 Ocak1968‘de hukuk fakültesindeki arkadaları ile birlikte Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu ve hemen sonrasında 7 Mart1968‘de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan devlet bakanı Seyfi Öztürk‘ü protesto ettiği için bir kez daha tutuklandı. 2 Mayıs1968‘e kadar tutuklu kalan Deniz Gezmiş, yargılandı fakat beraat etti.

12 Haziran1968‘de İstanbul Üniversitesi’nin işgal edilmesinde önderlik etti. İşgal Konseyi adı verilen grupun önderi olarak Baltalimanı’nda yapılan görüşmelere katılan Deniz Gezmiş, öğrenci haklarının elde edilmesinde etkili oldu. 30 Temmuz‘da 6. Filo’nun İstanbul’a girişini protesto etmek suçundan tutuklandı.

Deniz Gezmiş, Milli Demokratik Devrim görüşünün öğrenciler içerisinde yayılmasında etkili oldu. 1968 senesinde yapılan öğrenci eylemlerinde Cihan Alptekin, Mustafa Lütfi Kıyıcı, Mustafa İlker Gürkan, Cevat Ercişli, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Erim Süerkan ile birlikte Devrimci Öğrenci Birliği‘ni kurdu. Ardından 1 Kasım1968‘de Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nın da içinde bulunduğu AÜTB, DÖB ve ODTÜÖB’nin de içinde bulunduğu “Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü“‘nü düzenledi. 28 Kasım1968‘de ABD büyükelçisinin İstanbul’a gelişini prototesto etmek maksadıyla gerçekleştirilen eylemde tutuklandı fakat tekrar serbers bırakıldı.

Bu zamanda 2-3 aylık tutuklanma süreçleri geçirdi. 16 Mart1969‘da İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği öğrenci hareketleri sebebiyle 19 Mart‘ta tutuklandı ve 3 Nisan‘a kadar tutukluluğu devam etti. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği protesto gösterilerine önderlik etti. Çıkan çatışmalarda yaralı olarak kurtuldu. 23 Haziran1969‘da TMGT’nin toplsndığı 1. Devrimci Miliyetçi Gençlik Kurultayı’nsa FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile birlikte bir program bir araya getirdiktan sonra hakkında tutuklama kararının olmasından dolayı Filistin‘e kaçtı.

1 Eylül1969‘a kadar Filistin’de kaldı. Bu zamanda üniversiteyi işgalden dolayı Hukuk Fakültesin’den atıldı. 23 Eylül1969‘da hukuk fakültesinde olduğu bir sıra polis tarafından yakalarak gözaltına alında da 25 Kasım‘da serbest bırakıldı. Ardından Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi’nde Battal Mehetoğlu‘nun sağcılar tarafından yaşamını kaybettirülmesi olayında okulda yapılan aratırmalarda Deniz Gezmiş’e ait olduğu önesürülen silahların ele geçirlmesi üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. 20 Aralık1969‘da tutuklanan Deniz Gezmiş, 18 Eylül1970‘e kadar hapis yattı.

Hapisten çıkmasından sonra öğrenci hareketlerinden uzaklaştı ve Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan‘la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu‘nu kurdu. Türkiye’de silahlı mücedele veren ilk siyasi örgüt olan THKO, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için mücadele yürürttü. Sosyalist gençliğin katıldığı bu örgüt Hüseyin İnan, Sinan Cemgil, Yusuf Aslan, Alparslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tarafından kurulmuştu. Bir takım eylemlerden sonra 4 Mart1971‘de yayına giren bir bildiri ile örgüt kamuoyuna tanıtıldı.

İlk silahlı eylemleri 29 Ocak1970 tarihinde verdi ve 12 Mart dönemi boyunca faaliyetlerini dürdürdü. Daha sonra bu örgüt içinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in de bulunduğu idam kararının iptali için çalışmalarda bulundu. Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan‘nın Nurhak’ta, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna‘nın Kızıldere’de yaşamını kaybettirülmesinden sonra Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’nın idamıyla bu örgüt dağıldı.

Deniz Gezmiş, 11 Ocak1971‘de Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adına Ankara İş Bankası, Emek Şubesi’nin soygununda yeraldı. Bu sırada Deniz Gezmiş hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı ve polisten kaçmaktaydı. 1971 senesinde gerçekleşen 12 Mart darbesinin hemen sonrasında Yusuf Aslan ile birlikte Sivas’a giderken motorsikletlerinin bozulmasıyla gelen ihbarla 16 Kasım1971‘de tutuklandı. Gemenek’te yakayı ele verdiktan sonra Kayseri’ye getirildi. Ardından Ankara’ya o dönem içişleri bakanı olan Haldun Menteşeoğlu‘na götürüldü.

16 Temmuz1971‘de Sıkıyönetim Mahkemesi, Altındağ Veteriner Okulu binasında Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığındaki, Baki Tuğ savcılığında toplandı. 9 Ekim 1971’de son bulan mahkeme’de TCK’nın 146. maddesinin ihlali gerekçesiyşe 9 Ekim1971‘de idama mahkum edildi. 6 Mayıs1972 tarihinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile birlikte saat 1.00-3.00 içerisinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.

Deniz Gezmiş’in son istekleri hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Yazar Erdal Öz‘ün yaptığı görüşmlerde en son olarak Rodrigo’nun Aranjuez Konçertosunu dinlemek ve bir bardak çay içmek istediği geçse de avukatı bunu doğrulamamıştır. Ancak ölümünden sonra kendisi gibi devrimci arkadaşı Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istediği babasına yazdığı mektupta yerlamaktadır.

Deniz Gezmiş’in babasına yazdığı son mektup..

Baba,
Mektup elinize geçtiğinde ben aranızdan ayrılmış yer alıyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, mühim olan çok fazla yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu sebeple ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden dostlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunun da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Yalnızca senin değil Türkiye’de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara’da 1969’da ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul’a götürmeye kalkma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak pişmanlık duymadığımı belirtir, seni, annemi, ağabeyimi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.

Oğlun Deniz Gezmiş. Merkez Cezaevi

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker