Biyografi

Deniz Yücel Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Deniz Yücel kimdir?, Deniz Yücel kaç yaşında?, Deniz Yücel evi nerede?, Deniz Yücel nerelidir? Deniz Yücel ev adresi?, Deniz Yücel kaç yaşında?, Deniz Yücel nerede oturuyor?, Deniz Yücel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Deniz Yücel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Eylül.1973 senesinde doğan Deniz Yücel şu an için 48 yaşında ve Başak burcundandır. Deniz Yücel doğum yeri ise Flörsheim am Main, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Deniz Yücel Kimdir? – Deniz Yücel Evi Nerede? – Deniz Yücel Nerede Oturuyor?

Deniz Yücel Kimdir?, evi nerede?

Almanya’nın mühim gazetelerinden Die Welt’in Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.

Deniz Yücel, 10 Eylül 1973 tarihinde Flörsheim am Main, Almanya’da doğmuştur. İlkay Yücel adında bir ablası mevcuttur. Berlin Özgür Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu.

Deniz Yücel, 1999 senesinde serbest gazeteci olarak meslek hayatına başladı. Gazeteciliğinin bunun yanında köşe yazıları ve yazarlığıyla da tanındı. 2002 senesinde haftalık Jungle Wold gazetesi, 2007 senesinde ise Die Tagezzeitung gazetelerinde çalıştı. 2015 senesinde Die Welt gazetesinde çalışmaya başladı ve gazetenin Türkiye temsilciliğini üstlendi.

Deniz Yücel, 2011 senesinde Kurt Tucholsky Edebi Yayıncılık ödülüne layık görüldü. 2014 senesinde bir grup gazeteci arkadaşıyla birlikte Hate Poetry adı altında oluşturdukları ırkçılık karşıtı gösteri için Almanya’da yılın gazetecisi seçildi.

Deniz Yücel, 2014 senesinde Gezi Parkı Protestolarını esas alarak bir “Muhalif Türkiye” portresi çizdiği taksim İst Überll (Her Yer Taksim) isminde bir kitap yazdı.

Savcılık 2015’te yaptığı Cemil Bayık röportajı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın maillerini ifşa ettiği için Yücel’in “terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiasıyla tutuklanmasını talep etmişti.

Deniz Yücel, 14 günlük gözaltı zamanının sonrasında 27 Şubat 2017 tarihinde ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla istanbul’da tutuklandı Silivri Cezaevi’ne konuldu.

Mahkeme kararıyla tutuklanan ve 1.5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Yücel, Türkiye’deki OHAL kapsamı içinde tutuklanan ilk Alman vatandaşı oldu. Yücel bundan öncekilerde de Urfa Valisi İzzettin Küçük’e “Akçakale’de İŞİD’liler olduğu bilgisi yer alıyor, doğru mu?” sorusu sorduğu için bir grup gazeteci ile birlikte gözaltına alınmıştı.

27 Şubat 2017 tarihinden beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Deniz Yücel, kız arkadaşı Dilek Mayatürk ile 12 Nisan 2017 tarihinde evlendi. Nikah şahitliğini de CHP milletvekili Şafak Pavey yaptı.

Bir senedir tutuklu olanve 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilen Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel hakkında İddianameyi kabul eden İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Şubat 2018 tarihinde tahliyesine karar verdi.

Kitapları :
2016 – Und morgen die ganze Türkei: Der lange Aufstieg des Recep Tayyip Erdoğan
2014 – Taksim ist überall die GEZI-Bewegung und die Zukunft der Türkei (Her Yer Taksim)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün