Biyografi

Dilek Türkan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Dilek Türkan kimdir?, Dilek Türkan kaç yaşında?, Dilek Türkan evi nerede?, Dilek Türkan nerelidir? Dilek Türkan ev adresi?, Dilek Türkan kaç yaşında?, Dilek Türkan nerede oturuyor?, Dilek Türkan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Dilek Türkan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Mayıs.1978 senesinde doğan Dilek Türkan şu an için 43 yaşında ve İkizler burcundandır. Dilek Türkan doğum yeri ise Balıkesir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ses Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Dilek Türkan Kimdir? – Dilek Türkan Evi Nerede? – Dilek Türkan Nerede Oturuyor?

Dilek Türkan Kimdir?, evi nerede?

Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı ve tango yorumcusudur.Dilek Türkan, 25 Mayıs 1978 tarihinde Balıkesir’de doğmuştur. Bir abisi mevcuttur. İlköğretim ve ortaöğretimini Balıkesir’de bitirdi. İlk müzik çalışmalarına Balıkesir Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. 1994 senesinde başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ses eğitimi bölümünden 1999 senesinde mezun oldu. Öğrenimi boyunca Alaeddin Yavaşca ve Tülûn Korman ile repertuar; Güher Güney ve Ferşan Başaka ile şan; Fatma Gökdel, Şehnaz Uğurel ile nazariyat çalıştı.

Bunun yanında 1996 senesinde TRT İstanbul Radyosu’nda İstisna Akitli Ses Sanatçısı olarak görev almaya başladı. TRT Televizyonu’nda ve İstanbul ve Ankara radyolarında programlara katıldı, çeşitli konserlerde solist ve korist olarak görev aldı.

1999 senesinde Akasya Koleji’nde 2 yıl ve Alman Kolejinde 1 yıl olmak üzere müzik öğretmenliği yaptı. 2003 senesinde TRT‘de program yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Eski Sesler, Sanatçılarımızdan Birer Şarkı ve Şarkılardan Bir Demet adlı programlar hazırladı. Kudsi Erguner’in kurduğu İstanbul Hanımları grubu ile Hollanda, Belçika ve Fransa’da, Yansımalar grubu ve İncesaz grubu ile de yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler verdi.

Dilek Türkan, Baki Duyarlar’ın Kemenjazz projesinde, Yarkın Ritm Grubu’nun Kervansaray projesinde, İncesaz grubunun Mazi Kalbimde ve Kalbimdeki Deniz albümlerinde solist olarak yer aldı. Yansımalar Grubu ile Son Osmanlı Yandım Ali filminde Sensiz isimli şarkıyı seslendirdi ve İncesaz topluluğunun yaptığı dizi müziklerinde yer aldı. Sultan’s Minstrels grubu ile 2004 senesinde Yahudi Kültürü Avrupa Günü sebebiyle gerçekleştirilen gecede, Osmanlı dönemi Yahudi bestecilerin eserlerini seslendirdi. 2006 senesinde Hollanda’da gerçekleştirilen Akdeniz Festivali’nde verdiği konser, Hollanda Devlet Radyosu’nda yayımlandı.

2008 senesinde Türk Hava Yolları’nın 75. kuruluş yıldönümü sebebiyle CRR konser salonunda gerçekleştirilen gecede Macar Radyo Senfoni Orkestrası ve İnce Saz grubu ile sahne aldı. 2005 senesinde kurulan Cemal Reşit Rey İstanbul Türk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi. 2006 senesinde Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun açtığı sınavı kazandı ve halen görevine devam ediyordir.

Dilek Türkan, 8 yıl solistliğini yaptığı İncesaz grubundan 2013 senesinde ayrıldı.

Dilek Türkan, müzisyen Derya Türkan ile evlidir. Elif adında bir kızı mevcuttur.

Solo Albümleri :
2011 – Aşk Mevsimi

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün