Biyografi

Dizzy Gillespie Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Dizzy Gillespie kimdir?, Dizzy Gillespie kaç yaşında?, Dizzy Gillespie evi nerede?, Dizzy Gillespie nerelidir? Dizzy Gillespie ev adresi?, Dizzy Gillespie kaç yaşında?, Dizzy Gillespie nerede oturuyor?, Dizzy Gillespie nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Dizzy Gillespie hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Ekim.191706.Ocak.1993 senesinde doğan Dizzy Gillespie şu an için 76 yaşında ve Terazi burcundandır. Dizzy Gillespie doğum yeri ise Cheraw, A.B.D.New York, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Dizzy Gillespie Kimdir? – Dizzy Gillespie Evi Nerede? – Dizzy Gillespie Nerede Oturuyor?

Dizzy Gillespie Kimdir?, evi nerede?

Charlie Parker ile beraber bebop ve modern jazzın gelişimine en fazla katkıda bulunmuş insanlardan birisi olan Amerika’lı müzisyen. Miles Davis, Fats Navarro ve Chuck Mangione gibi tanınmış caz müzisyenlerinin ilham kaynağı ve de hocası olan Parker, trompet, trambolin ve piyano enstürmanlarını başarıyla kullanmaktaydı. Dizzy Gillespie, caz dinleyicileri ve müzik eleştirmenleri tarafından tarihin en büyük caz müzisyenlerinden birisi olarak görülmektedir.

Dizzy Gillespie, 21 Ekim1917 tarihinde, Cheraw, Güney Carolina, A.B.D.’de dünyaya geldi. James ve Lottie Gillespie çiftinin dokuz çocuğunun en küçüğü olan Dizzy, müzisyen olan babası aracılığıyla halen dört yaşındayken piyano çalabilmekteydi. Babasının halen kendisi on yaşındayken gerçekleşen zamansız vefatının sonrasında tek başına kalan Gillespie, 12 yaşındayken kendi kendisine uğraşarak trompet ve de trambolin çalmayı öğrendi.

1935 senesinde işinde uzman olarak müzik kariyerine başlayan Gillespie’nin ilk bulunduğu grup, Frank Fairfax Orchestra oldu. 1937 senesinde Teddy Hill’in orkestrasına katılan genç müzisyen, burada ilk albümü olan King Porrter Stomp’u kaydetti. Bu grupta çaldığı senelerda tanıştığı Lorriane adlı hanımefendi ile kısa bir sürede büyük bir aşk yaşayan Gillespie, Lorriane ile 1940 senesinde, Apollo Theatre’da gerçekleşen bir törenle evlendi.

Modern cazın ilk stili olan Bebop, 1940’lı senelerın başında yaşandı ve de bu tarzın gelişmesine en büyük katkıda bulunan isimlerden birisi ile Dizzy Gillespie idi. Charlie Parker ile beraber modern cazın altyapısını oluşturan Gillespie dönemin birden fazla büyük isminin (Miles Davis, Max Roach vs) kariyerinde eğitmen ve yol gösterici olarak büyük bir rol oynadı.

1945 senesinde dönemin birden fazla büyük ismini kendi yanına çekmeyi başararak büyük bir orkestra kuran Gillespie, üç yıla yakın bir süre boyunca bu orkestrayla beraber sahne aldı. 1948 senesinde bisiklete binerken geçirdiği bir trafik kazası neticesinde eskiden çaldığı bazı üst notalara çıkamadığını farkederek dava açan sanatçı, o zamandaki yüksek kazancı sebebiyle jüri tarafından yalnızca 1.000 dolarlık bir çeke mahkum edildi.

Gillespie bunun bunun yanında 1940’lı senelerın sonlarında Küba ve Afro-Latin elementleri caz müziği ile birleştirerek Afro-Cuban Caz türünün doğmasına yol açtı. Afro-Cuban Caz Gillespie için büyük bir başarı olsa da caz tarihinde gereken önemi kazanamadı ve de tek bir müzisyenin yarattığı bir yan alan olarak tarihteki yerini aldı.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde bebop türünün kökenlerine geri dönen Gillespie, 1960 senesinde Down Beat dergisi tarafından Jazz Hall of Fame’e kabul edildi ve 1979 tarihinde To Be or Not to Bop adlı otobiyografisini paylaştı.

Dizzy Gillespie, uzun bir hastalık sürecinin sonrasında, 6 Ocak1993 tarihinde, pankreas kanseri neticesinde hayata gözlerini yumdu ve büyük bir törenle New York’da bulunan Flushing Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün