Dr.Devlet Bahçeli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Dr.Devlet Bahçeli kimdir?, Dr.Devlet Bahçeli kaç yaşında?, Dr.Devlet Bahçeli evi nerede?, Dr.Devlet Bahçeli nerelidir? Dr.Devlet Bahçeli ev adresi?, Dr.Devlet Bahçeli kaç yaşında?, Dr.Devlet Bahçeli nerede oturuyor?, Dr.Devlet Bahçeli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Dr.Devlet Bahçeli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1948 senesinde doğan Dr.Devlet Bahçeli şu an için 73 yaşında ve burcundandır. Dr.Devlet Bahçeli doğum yeri ise Osmaniye olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Dr.Devlet Bahçeli Kimdir? – Dr.Devlet Bahçeli Evi Nerede? – Dr.Devlet Bahçeli Nerede Oturuyor?

Devlet Bahçeli Kimdir?, evi nerede?

Dr. Devlet Bahçeli, 1948 doğumlu, Türk ekonomist ve siyaset adamı. Ülkü Ocakları eski başkanı ve MHP Genel Başkanı.

İlk öğrenimini, 1948’de dünyaya geldiği Osmaniye‘de, orta öğrenimini de İstanbul‘da tamamlayan Bahçeli, lisenin ilk senesini, EmirganAkgün Koleji’nde geçirmesinin sonrasında, lise diplomasını, ikinci sınıfta geçtiği EtilerÖzel Ata Lisesi’nden aldı. Daha sonra, Ankaraİktisadi ve Ticari İlimler Akademisi‘nde üniversiteye başladı.

1967 senesinde, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenciliği devam ederken, Ülkü Ocakları kurucusu ve yöneticisi olarak görev alan ve 19701971 senelerını kapsayan zamanda Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği yapan Bahçeli, aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütmesinin bunun yanında, akademik çalışmalarını da sürdürdü.

1972 senesinden başlayarak, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev alan Bahçeli, 1970’li senelerda, Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği‘nin kurucuları içerisinde yer aldı. Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği’nin kurucuları aralında da bulunan Bahçeli, burada genel başkanlık görevi de üstlendi.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı’nda 1987 yılına kadar öğretim kullanıcı hesabı görevine devam eden Devlet Bahçeli, bu süre zarfında, Türkiye ve dünya ekonomisi, Türk Tarihi ve dış politika, Türk – İslam alemi gibi konularına yönelerek, bu alanlarda kendini geliştirdi.

12 Eylül1980 darbesinden sonra tutuklanarak cezaevlerine konan MHP ve Ülkücü kuruluşların yöneticileri ile mensuplarının yanında bulunan Bahçeli, ülkücü kadroların yetişmesinde çeşitli görevler de üstlendi.

Alparslan Türkeş tarafından vazifeye çağırılması üzerine, 17 Nisan1987’de, üniversitesindeki öğretim kullanıcı hesabı görevinden istifa eden ve 19 Nisan 1987’deki, MÇP Büyük Kurultayı’nda parti yönetimine seçilen Bahçeli, daha sonra Genel Sekreterlik görevine getirildi. MÇP ve MHP’nin yönetim kadrolarında uzun senelerdır Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı gibi görevler üstlenen Bahçeli, Alparslan Türkeş’in, 4 Nisan1997‘de ölümünün sonrasında, 6 Temmuz 1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongresi sonrasında Genel Başkanlığa geldi.

18 Nisan1999 tarihinde yapılan seçimlerde, oyların yüzde 18.2’sini alan ve 127 milletvekili ile Meclis’te yer bulan MHP’nin, ikinci parti olması neticesinde,DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığına gelen Bahçeli, 28 Mayıs 1999 – 18 Kasım2002 tarihleri içerisinde bu görevi yerine getirdi.

5 Kasım2000 Olağan Kongresi’nde tekrar Genel Başkan seçilen Bahçeli MHP’nin, 3 Kasım 2002’de yapılan seçimlerde yüzde 8.34 oy alarak, Meclis dışında kaldı. Genel Başkan Devlet Bahçeli, görevinden istifa kararı aldı. Daha sonra 12 Ekim2003 tarihindeki MHP Olağan Kongresi’nde yeniden Genel Başkan seçilen Bahçeli, halen bu görevini sürdürmektedir.

2002 yılı Türkiye genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) baraj altında kalınca meclise giremedi. 2007 yılı Türkiye genel seçimlerinde MHP Osmaniye milletvekili olarak tekrar meclise girdi. 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde de MHP Osmaniye milletvekili olarak tekrar meclise girdi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker