Biyografi

Dr.Özlem Türeci Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Dr.Özlem Türeci kimdir?, Dr.Özlem Türeci kaç yaşında?, Dr.Özlem Türeci evi nerede?, Dr.Özlem Türeci nerelidir? Dr.Özlem Türeci ev adresi?, Dr.Özlem Türeci kaç yaşında?, Dr.Özlem Türeci nerede oturuyor?, Dr.Özlem Türeci nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Dr.Özlem Türeci hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1967 senesinde doğan Dr.Özlem Türeci şu an için 54 yaşında ve burcundandır. Dr.Özlem Türeci doğum yeri ise Lastrup, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Doktor olarak devam ettirmektedir.

Dr.Özlem Türeci Kimdir? – Dr.Özlem Türeci Evi Nerede? – Dr.Özlem Türeci Nerede Oturuyor?

Özlem Türeci Kimdir?, evi nerede?

Türk kökenli Alman immünolog Özlem Türeci Almanya’da Mainz merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech‘in kurucu ortağıdır.

Özlem Türeci, 1967 senesinde Lastrup, Almanya’da doğmuştur. Babası İstanbul‘da bir doktor olan Türeci’nin ailesi, Özlem Türeci’nin doğumundan önce Almanya‘ya göçmüş. Özlem Türeci, Saarland Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte kanser immünoterapilerini geliştiren Ganymed İlaç’ı 2001 senesinde kurdu ve 2016 senesinde Astellas Pharma şifrketina sattı.

BioNTech şirketinin kurucularından Özlem Türeci, on yıl boyunca Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu’nda görev yaptıktan sonra 2018‘de BioNTech Tıp Şefi oldu.

Özlem Türeci, bunun yanında Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanıdır.

Özlem Türeci, Almanya’da Üniversite eğitimi esnasında Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezinde çalışırken tanıştığı Uğur Şahin ile 2002 senesinde evlendi. 2006 doğumlu bir kız çocukları mevcuttur.

Piyasa değeri 20 milyar euro olan BioNTech şirketinin sahibi olan Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte Almanya‘nın en zengin 93’üncü çifti içerisinde bulunmaktadır.

Prof.Dr. Uğur Şahin, 2008 senesinde eşi Özlem Türeci ve Christoph Huber ile ortak olarak BioNTech şirketini kurdu. Burada seneler içinde tıp alanında birden fazla araştırma yaptı. BioNTech’te bugün 80 civarında bilim insanı kanser üzerine araştırmalar yapıyor. BioNTech şirketi Eylül 2019’da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı. 2020 senesinde koronavirüspandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Prifzer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek için bir anlaşmaya vardı. Avrupa Birliği, iki şirketin ortak girişiminden aşı almak için 200 milyon dozluk bir anlaşma imzaladı. Aşının başarıya ulaşması durumunda Japonya 120, ABD 100 ve Birleşik Krallık da 30 milyon dozluk aşı almak için anlaşma imzalamıştı.

İmmünolog ve onkolog olan Prof.Dr. Uğur Şahin, bundan öncekilerde de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, 2001’de kurdukları ilk şirketleri Ganymed’i 2016 senesinde Japon şirket Astellas’a 1.4 milyar Euro’ya satmışlardı.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, BionTech şirketinde 2020 senesinin kasım ayında koronavirüse (Kovid-19) karşı üretmeyi başardıkları BNT162b2 isimli aşı müjdesiyle de tüm dikkatleri üzerine çekti. ABD merkezli Pfizer ile geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıkladı.

BioNTech, aşı üretimi için merkezi İsviçre‘de bulunan Novartis şirketinin Marburg şehrinde bulunan ve 300 çalışanı olan tesisini satın aldığını açıkladı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün