Drej Ali Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Drej Ali kimdir?, Drej Ali kaç yaşında?, Drej Ali evi nerede?, Drej Ali nerelidir? Drej Ali ev adresi?, Drej Ali kaç yaşında?, Drej Ali nerede oturuyor?, Drej Ali nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Drej Ali hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Haziran.1958 senesinde doğan Drej Ali şu an için 63 yaşında ve İkizler burcundandır. Drej Ali doğum yeri ise Şanlıurfa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Drej Ali Kimdir? – Drej Ali Evi Nerede? – Drej Ali Nerede Oturuyor?

Drej Ali Kimdir?, evi nerede?

Drej Ali, 1 Haziran 1958 tarihinde Şanlıurfa’da Halil Yasak, Hatice Yasak çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Ali Yasak’dır. Drej’in manası, Kürtçe’de ‘Drej’ ‘uzun’ demektir. Boyu uzun olduğu için bu lakap ona 1970’li senelerda Dev-Genç tarafından takılmıştır. Mehmet Yasak, Yasemin Yasak, Faruk Yasak adlarında kardeşleri mevcuttur. Şanlıurfa’da Öğretmenlik Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı, fakat 2.sınıfta okulu bıraktı.

19 Aralık 1977 tarihinde Ülkü Ocakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu kullanıcı hesabıne seçildi. 1978’de Şanlıurfa Eğitim Enstitüsü Öğrenci Derneği Başkanı oldu. 12 Ocak 1978’de kanunsuz yürüyüşe katılmaktan tutuklandı fakat 25 Ocak 1978’de görülen duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 26 Ocak 1978 tarihinde karşıt görüşlü bireylerle girdiği silahlı çatışma neticesinde yaralı olarak kurtuldu

1983 senesinde askerlik görevini yapan Drej Ali, İzmir ilinde yaptığı, askerlikten döndükten sonra İstanbul Sultanahmet’te Derviş Çay Bahçesi’ni işletmeye başladı. Askerden döndükten sonra bunun bunun yanında canlı hayvan ithalatı yaptı, 1991 senesinde Ukrayna‘ya gitti, Türkiye’de üretilen Pak-maya’nın Ukrayna distribütörlüğünü aldı, bunun bunun yanında kendisine ait bir fabrikada kompozit ürünleri yaptı.

Korkut Eken, Devlet Güvenlik Mahkemesi savcılığına 24 Şubat 1997 tarihinde verdiği ifadesinde, Abdullah Çatlı gibi Ali Yasak‘ın da, 1987-1988 senelerında MİT tarafından, yurtdışında PKK ile mücadele için kullanıldığını ileri sürdü.

Ukrayna, İngiltere, Amerika, Suudi Arabistan, İtalya, Rusya gibi çeşitli ülkelere iş amaçlı ve seyahat amaçlı gitti. 2003 senesinde adam yaralamaya azmettirmek suçundan Tekirdağ Cezaevinde 8,5 ay tutuklu kaldı.

Abdullah Çatlı ile 1979 senesinden beri tanışan Drej Ali’nin adamları 1988 senesinde Milliyet Gazetesi‘ni bastı. 1989 senesinde İnci Baba lakablı Mehmet Nabi İnciler’i vurdu. 5 Haziran 1997 senesinde Gazeteci Mahmut Övür‘e yapılan saldırıyı azmettirdiği ileri sürüldü.

2000 senesinde et kaçakçılığı ile alakalı başlatılan Buffalo Operasyonu’na Ali Yasak’ın adı da karıştı. Et kaçakçılığının elebaşı olarak anılan İsak Romano’nun yaralanması olayında azmettirici olduğu öne sürülen Ali Yasak, burnundan ameliyat olmak için yattığı Florence Nightingale Hastanesi’ndeki odasında gözaltına alındı. Sorgulanmak için Ankara‘ya götürülen Yasak, daha sonra serbest bırakıldı.

22 Ocak 2008 tarihinde Ergenekon soruşturmasının 4. dalga operasyonunda gözaltına alındı. Ergenekon davasında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandı ve 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Drej Ali, Sema Yasak ile evlidir ve Halil Yasak adında bir oğlu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün