Biyografi

E. T. A. Hoffmann Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

E. T. A. Hoffmann kimdir?, E. T. A. Hoffmann kaç yaşında?, E. T. A. Hoffmann evi nerede?, E. T. A. Hoffmann nerelidir? E. T. A. Hoffmann ev adresi?, E. T. A. Hoffmann kaç yaşında?, E. T. A. Hoffmann nerede oturuyor?, E. T. A. Hoffmann nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için E. T. A. Hoffmann hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Ocak.177625.Haziran.1822 senesinde doğan E. T. A. Hoffmann şu an için 46 yaşında ve Kova burcundandır. E. T. A. Hoffmann doğum yeri ise Königsberg, Almanya (Prusya Krallığı)Berlin, Almanya (Prusya Krallığı) olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

E. T. A. Hoffmann Kimdir? – E. T. A. Hoffmann Evi Nerede? – E. T. A. Hoffmann Nerede Oturuyor?

E. T. A. Hoffmann Kimdir?, evi nerede?

Tanınmış Alman hikayecisidir. Aynı zamanda besteci, korku hikâyeleri yazarı, karikatürist, orkestra şefi ve avukattır.

E. T. A. Hoffmann, 24 Ocak 1776 tarihinde Almanya, Königsberg’de doğmuştur. Tam adı Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann’dır. Bu yazarı herkes küçük adlarının ilk harfleriyle tanır ve bunlar da E.T.A.’dır. Çünkü Hoffmann, müziğe ve müziğin en zarif ve hassas dehası Wolfgang Amadeus Mozart‘a duyduğu hayranlığın onuruna, adlarının arasına Amadeus adını da katmıştır. Ve böylece tam adı Ernst Theodor Willhelm Amadeus Hoffmann olmuştur. 1805 senesinde Wolfgang Amadeus Mozart onuruna Wilhelm olan ilk adı Amadeus olarak değiştirildi. Genelde literatürde ismi E.T.A. Hoffmann olarak da geçer. Babasının alkolik, annesinin histerik olması sebebiyle boşandılar ve Hoffmann annesi ile kaldı. Büyükannesinin evinde büyüdü. 1782 – 1791 senelerı içerisinde okulda müzik ve resim için özel dersler aldı.

E. T. A. Hoffmann, 1792-1795 senelerı içerisinde Königsberg Hukuk Fakültesinde hukuk öğrenimini yaptıktan sonra gene aynı şehirde avukatlığa başladı.

1798 senesinde kuzeni Sophie Wilhelmine Constantine ile nişanlandı. Aynı yıl Berlin’e taşındı. Hoffmann burada Temyiz Mahkemesinde iki yıl çalıştı. 1802 senesinde nişanlısından ayrıldı.

1800 senesinde Posen’e devlet memurluğuna atandı ve Prusya’nın işgali altında bulunan Polonya’da çalışmaya başladı. Fakat hükümet makamlarının halini karikatürize ettiği için sürgün olarak Plozk adındaki küçük bir kasabaya gönderildi. Hoffmann, burada kendini tamamiyle müziğe verdi. Birçok eser besteledi. 1802 senesinde nişanlısından ayrıldı. E. T. A. Hoffmann, 1802 senesinde Marianna Tekla Michalina Rorer ile evlendi.

1804’te Varşova’ya yerleşti. İşlerinin içerisinde eser bestelemeye de bol bol vakit buluyordu.

1806 senesinde Prusya’nın Napolyon Bonapart güçleri tarafından yenilgiye uğratılmasına ve Fransızlar’ın Varşova’yı istila etmelerine kadar bu görevinde kaldı. O günden sonra 1814 yılına kadar gayet sıkıntılı ve huzursuz bir hayat sürdü. Bir ara Bamberg ve Dresden’de tiyatro müdürlüğü yaptı. E. T. A. Hoffmann, 1814 yılına kadar müzik eleştirmenliği ve tiyatrolarda müzik yönetmenliği yaptı. Sonraları yine orkestra şefi olarak Leipzig’de ve Dresden’de çalıştı. 1911 senesinde Arlequin adlı bir bale besteledi. 1814 senesinde Berlin’de esas mesleğine, yani avukatlığa döndü. Bir yandan da dergilerde, o zamanlar çok ilgi gören almanaklarda şiirler, öyküler ve denemeler yazıyordu.

E. T. A. Hoffmann, Berlin’de kaldığı süre içinde hiç durmadan hikaye yazmıştır. Hoffmann’ın hikayelerinin yanında besteleri ve diğer çeşitli eserleri zayıf kalır. Yazar doğaüstü esrarengiz olaylara çok meraklıydı. Hikayelerinin de ana konuları hep bu tema üzerine kurulmuştur. Alman edebiyatının romantizm hareketinin öncülerinden biri sayılan Hoffmann’ın eserleri yalnızca konu yönünden değil bunun yanında konunun realist bir deyimle yazılmış olması yönünden da önem taşımaktadır.

E. T. A. Hoffmann’ın besteci olarak yarattığı en güzel eseri “Undine” operasıdır. Jacques
Offenbach
’a “Hoffmann’ın Hikayeleri” adındaki opereti ilham etmiş olması yönünden da müzik tarihlerinde yer almıştır.

Alman Romantizmi’nin ilk yazarlarından olan dostu Friedrich de la Motte Fouque’nin Undine adlı masalını operalaştırması da bu döneme rastlar. Hoffmann, 1814 senesinden beri edebiyata yöneldi. 1814-1815 tarihli Phantasiestücke in Callots Manier adlı öykü kitabı, yazar olarak ün kazanmasını sağladı. 1816 senesinde yeniden devlet hizmetine girerek Berlin Temyiz Mahkemesi’nde yargıçlık yapmaya başladı.

Şeytanın İksirleri (1815-1816) ve Kedi Murr’un Dünya Görüşü (1820-1822) adlı yapıtları büyük ilgi gördü. Hoffmann’ın peri masallarından doğaüstü felaket öykülerine kadar eşsiz hayal gücünü sergilediği eserleri, Peter İlyiç Çaykovski’nin bale süiti Fındıkkıran da dahil olmak üzere birden fazla opera bestesine esin kaynağı oldu. Eserleriyle Honoré de Balzac, George Sand ve Théophile Gautier gibi isimlerin saygısını kazandı; Victor Hugo, Charles Pierre Baudelaire, Guy de Maupassant, Aleksandr Puşkin, Fyodor Dostoyevski ve Edgar Allan Poe’yu etkiledi.

E. T. A. Hoffmann, 1802 senesinde Marianna Tekla Michalina Rorer ile evlendi. 1805 senesinde sonra kızı Cäcilia dünyaya geldi.

E. T. A. Hoffmann, 25 Haziran 1822 tarihinde 46 yaşında iken Almanya, Berlin’de ölmüştür.

Kitapları :
1822 – Meister Floh
1820 – Kedi Murr’un Dünya Görüşü
1820 – Matmazel Scuderi
1819 – Uğursuz Miras
1819 – Serapion Kardeşler
1819 – Küçük Zaches
1816 – Nussknacker und Mausekönig (Fındıkkıran ile Fare Kral)
1817 – Das Ode Haus (Kasvetli Ev)
1817 – Die Nachtstücke (Gece Tabloları)
1815 – Die Elixiere des Teufels (Şeytanın İksiri)
1814 – Der goldne Topf. Ein Märchen aus der neuen Zeit (Altın Kase)
1814 – 1815 – Callot Üslubunda Fantastik Parçalar
1813 – Kum Adam
1812 – DonJuan
1809 – Ritter Gluck (Şövalye Gluck)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün