Biyografi

Edward Poynter Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Edward Poynter kimdir?, Edward Poynter kaç yaşında?, Edward Poynter evi nerede?, Edward Poynter nerelidir? Edward Poynter ev adresi?, Edward Poynter kaç yaşında?, Edward Poynter nerede oturuyor?, Edward Poynter nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Edward Poynter hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 20.Mart.183626.Temmuz.1919 senesinde doğan Edward Poynter şu an için 83 yaşında ve Balık burcundandır. Edward Poynter doğum yeri ise Paris, FransaLondra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Edward Poynter Kimdir? – Edward Poynter Evi Nerede? – Edward Poynter Nerede Oturuyor?

Edward Poynter Kimdir?, evi nerede?

İngiliz Kraliyet Akademisi Başkanı olarak görev yapan İngiliz, tasarımcı ve ressamdır.

Edward Poynter, 20 Mart 1836 tarihinde Paris, Fransa’da mimar olan Ambrose Poynter’in oğlu olarak doğmuştur. Ailesi onun doğumundan kısa bir süre sonra İngiltere‘ye döndü. Ablası Clara Bell (1834-1927) (Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca) bilen bir çevirmen idi. Ipswich School ve Brighton College’de okuduktan sonra Londra’da, Roma’da ve son olarak da Paris’te ressam Charles Gleyre ile birlikte eğitim gördü.

1853 senesinde 17 yaşındaki Edward Poynter‘i çok iyi etkileyen, Roma‘daki İngiliz ressam ve heykeltıraş Frederick Leighton ile tanıştı. Londra‘ya döndüğünde çalışmalarına devam etti ve 1855’te Kraliyet Akademisi Okullarına girdi.

Edward Poynter, 1856’da Paris‘e taşındı ve üç yılını İsviçreli ressam Charles Gleyre‘nin stüdyosunda geçirdi; buradaki dostları, karikatürist ve yazar George du Maurier ve Amerikalı sanatçı James McNeill Whistler‘ı içeriyordu.

Israel in Egypt tablosu – 1867

Edward Poynter’in ilk büyük başarısı olan 1867 senesinde yaptığı Israel in Egypt tablosu ve 1890 senesinde yaptığı Visit of the Queen of Sheba to King Solomon isimli tarihi tabloları onun tanınmasını sağladı.

Visit of the Queen of Sheba to King Solomon – 1890 yılı tablosu

1869 senesinde İngiliz Kraliyet Akademisi’nin bir üyesi olarak kabul edildi.

Kamu kurumlarında bir dizi görevlerde bulunan Edward Poynter, 1871 – 1875 senelerı içerisinde Londra’da Slade School of Fine Art’ın ilk profesörü, 1875 – 1881 senelerı içerisinde Principal of the National Art Training School, 1894 – 1904 senelerı içerisinde Ulusal Galeri’de müdür ve 1896 senesinde Sir John Millais‘in ölümü üzerine Kraliyet Sanat Akademisi başkanı olup, şövalye ilan edildi. 1902 senesinde Baronet oldu. Andromeda, Edward Poynter, 1869

Edward Poynter 1866 senesinde tanınmış Macdonald kardeşlerinden biri olan Agnes Macdonald ile evlendi. Üç çocukları oldu.

Edward Poynter’in eşi Agnes Macdonald’ ın üç kız kardeşi vardı: Baldızı Georgiana tanınmış bir sanatçı olan Edward Burne Jones ile evlendi; diğer baldızı Alice yazar Rudyard Kipling’in annesiydi ve üçüncü baldızı Louisa ise üç dönem başbakanlık yapan İngiliz Başkanı Stanley Baldwin’in annesi idi.

Perilerin Fırtına Sonrası Hali tablosu – 1903

Akademik bir ressam olan Edward Poynter, resimlerinde her figür için çalışmalar yaptı. Ayrıca illüstratör, madalya, karo tasarımcısı ve duvar dekorasyon çalışmaları da yaptı. Hayatı çok çalışkan ve onur verici biri oldu.

Edward Poynter, ablası gibi tecrübeli bir dil bilimciydi ve Fransızca ve İtalyanca bilmekteydi.

Edward Poynter, 26 Temmuz 1919 tarihinde Londra, İngiltere’de 83 yaşında ölmüştür.

Corner of the Villa adlı tablosu – 1889
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün