Biyografi

Ekrem Buğra Ekinci Kimdir? Nerelidir?

Ekrem Buğra Ekinci Kimdir? – Ekrem Buğra Ekinci Evi Nerede? – Ekrem Buğra Ekinci Nereli?

Ekrem Buğra Ekinci kimdir?, Ekrem Buğra Ekinci kaç yaşında?, Ekrem Buğra Ekinci evi nerede?, Ekrem Buğra Ekinci nerelidir? Ekrem Buğra Ekinci ev adresi?, Ekrem Buğra Ekinci kaç yaşında?, Ekrem Buğra Ekinci nerede oturuyor?, Ekrem Buğra Ekinci nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ekrem Buğra Ekinci hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Mayıs.1966 senesinde doğan Ekrem Buğra Ekinci şu an için 55 yaşında ve Boğa burcundandır. Ekrem Buğra Ekinci doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AkademisyenTV sunucusu olarak devam ettirmektedir.

Ekrem Buğra Ekinci Kimdir?, evi nerede?

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Ekrem Buğra Ekinci, Türk Hukuk Tarihi, Umumi Hukuk Tarihi ve İslam Hukuku dersleri vermektedir.

Ekrem Buğra Ekinci, 4 Mayıs 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Esasen Erzincan’ın Refahiye ilçesinin Köçevi köyünden olup, ailesi Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Kemah – Refahiye yöresinde zeamet sahibi olan Melikşerifoğulları’ndan gelmektedir. Erzincan İli Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Avukat Bekir Ekinci’nin oğludur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara’da 1983 senesinde bitirdiktan sonra 1987 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1988 senesinde avukatlık stajını, 1991 senesinde yüksek lisansını Selçuk Üniversitesinde Eski Hukukumuzda Vasiyet tezi ile bitirdi.

Ekrem Buğra Ekinci, İstanbul Üniversitesi’nde Tanzimat Sonrası Osmanlı Hukukunda Kanun Yolları adlı doktora tezi ile 1996 senesinde hukuk doktoru, 1999 senesinde hukuk tarihi doçenti oldu. 2005 senesinde profesörlüğe yükseldi.
1992-1993 içerisinde bir yıl Amman’daki Ürdün Üniversitesi’nde ilmi araştırmalarda bulundu. Ankara ve Erzincan Hukuk Fakültelerinde çalıştı.

Askerliğini 2000 senesinde yaptı.

Halen Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Türk Hukuk Tarihi, Umumi Hukuk Tarihi ve İslam Hukuku dersleri vermektedir.

İngilizce ve Arapça bilen Ekrem Buğra Ekinci, Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yıllardır radyo ve televizyonlarda popüler tarih ve kültür tarihi üzerine programlar yapar. Gazete ve dergilerde de bu mevzularda yazıları yayınlanmaktadır

Kitapları :
2001 – Ateş İstidâsı-İslâm-Osmanlı Hukukunda Mahkeme Kararlarının Kontrolü
2003 – İslâm Hukuku ve Önceki Şeriatler
2004 – Osmanlı Mahkemeleri
2005 – İslâm Hukukunda Değişmenin Sınırı
2006 – İslâm Hukuku
2006 – İslâm Hukuku Tarihi
2006 – Karakoç Serkiz-Külliyât-ı Kavânîn Fihrist-i Târihî. (M. Âkif Aydın, Mehmet Akman, Fethi Gedikli ve Macit Kenanoğlu ile beraber.) 2 Cild
2008 – Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle. (Ahmet Şimşirgil ile beraber
2008 – Osmanlı Hukuku
2011 – Hukukun Serüveni
2014 – Ama Hangi
2014 – Osmanlı’nın Çöküşü
2014 – Hukuk Tarihi
2015 – Sürgündeki Hanedan
2016 – Osmanlı’ya Kalan Miras
2017 – Hayatı ve Hatıralarıyla Seyyid Abdülhakim Arvasi
2017 – Sultan Abdülhamid’in Son Zevcesi Behice Sultan’la Altı Ay

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün