Biyografi

Elif Naci Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Elif Naci kimdir?, Elif Naci kaç yaşında?, Elif Naci evi nerede?, Elif Naci nerelidir? Elif Naci ev adresi?, Elif Naci kaç yaşında?, Elif Naci nerede oturuyor?, Elif Naci nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Elif Naci hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Ağustos.189808.Mayıs.1987 senesinde doğan Elif Naci şu an için 89 yaşında ve Aslan burcundandır. Elif Naci doğum yeri ise Gelibolu, Çanakkaleİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Elif Naci Kimdir? – Elif Naci Evi Nerede? – Elif Naci Nerede Oturuyor?

Elif Naci Kimdir?, evi nerede?

Önceleri izlenimci anlayışla resim çalışan Elif Naci, giderek soyut resme yöneldi.

Elif Naci, 10 Ağustos 1898 tarihinde Çanakkale’nin Gelibolu beldesinde doğmuştur. İlköğrenimine Babası Miralay Hüsnü Bey’in görevi bundan dolayı bulundukları Edirne’de 1905 senesinde başladı. 1908 senesinde ailesiyle İstanbul’a taşınınca ilköğretimini ve ortaöğrenimini İstanbul’da Ayasofya Rüşdiyesi ile Vefa Sultanisi’nde yapan Elif Naci, resim yapmaya lise senelerında başladı. Lisede iken Hasan Ali Yücel, Peyami Safa, Yusuf Ziya Ortaç ve Ekrem Hakkı Ayverdi ile sınıf arkadaşıydı. 1914 senesinde Sanayi-i Nefise Mektebi Resim Bölümüne girdi ve okula başladıktan birkaç ay sonra I. Dünya Savaşı çıktı ve on yedi yaşında iken askere alındı; savaş boyunca dört yıl askerlik yaptı. Terhis edilince okuluna geri döndü ve İbrahim Çallı‘nın öğrencisi oldu. 1928 senesinde Akademiden mezun oldu.

Üniversitede öğrenciliği esnasında geçinebilmek için öte yandan da arşiv memuru olarak gazeteciliğe başladı. 1937 yılına kadar çeşitli gazetelerde sürdürdüğü gazeteciliğe 1937 senesinden beri Cumhuriyet Gazetesi‘nde devam etti ve gazetenin arşivini 40 yıl boyunca yönetti. Gazete ressamı olmak istemeyen Elif Naci, sonradan çeşitli sanat yazıları da yazdı ve iyi bir polemist oldu. İlk çalıştığı gazete Celâl Nuri, Suphi Nuri ve Sedat Nuri kardeşlerin çıkardığı İleri gazetesidir. Ardından İkdam, İfham, Milliyet, Tan, Son Telgraf ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı.

1928 senesinde Akademiyi bitirince Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’ne önce müdür yardımcısı, sonra müdür oldu. Bu görevi esnasında resimlerine Arap harflerini ve Türk motiflerini soktu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra çeşitli illerde resim öğretmenliği yaptı ve Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğine katıldı. İlk sergisini 1 Eylül 1930 tarihinde Alay Köşkü’nde açtı. Bu sıralarda öte yandan Galatasaray sergilerine, öte yandan da Müstakil Ressam ve Heykeltıraşlar Birliği’nin sergilerine katılıyordu.

Elif Naci, 1933 senesinde Türk Sanatında mühim grup hareketlerinden birisi olarak Nurullah Berk, Zeki Faik İzer, Cemal Tollu, Abidin Dino ve heykeltıraş Zühtü Müridoğlu ile ‘D Grubu’nun kurucu üyeleri içerisinde yer aldı. (Grubun adı, Türkiye’deki dördüncü grup olmalarından ve d harfinin alfabedeki dördüncü harf olmasından kaynaklanmaktadır.)

Sanat hayatına büyük bir gürültüyle girişi, Ekim 1933’te açılan, kurucuları içerisinde bulunduğu “D Grubu”nun ilk sergisiyle oldu. Ondan sonra bu grup Halkevi, Güzel Sanatlar Akademisi ve Fransız Konsolosluğu salonlarında olmak üzere on beş sergi daha açtı. D Grubu’nun 1947 ‘de dağılışına kadar, bütün grup sergilerine resim verdi.

1939 senesinde ilk devlet sergisine Atatürk portresiyle katılan Elif Naci, Malatya Aslantepe arkeoloji kazılarında hükümet komiseri olarak görev yaptı. 1940 senesinde gerçekleştirilen yurt gezisine katılarak Samsun’a gitti ve ikinci devlet sergisinde bu ilden yaptığı fotoğraflarını sergiledi. İkinci Dünya savaşının yoğunlaştığı bir zamanda, askerlik göreviyle gittiği Balıkesir’de kişisel sergisini açtı. Bu sergiyi, 1944 ve 1949 senelerında açtığı sergiler izledi. 1953 senesinde Fatih Müzesi’ne atanıp, bir yıl sonra Topkapı Sarayı’nda müzecilik görevini devam ettirirken, Galatasaray Lisesi’nde beşinci sergisini açtı.

Yurt dışında da Budapeşte, Atina, Bükreş, Moskova, Brüksel, Londra ve Paris’te çeşitli karma sergilere katılan Elif Naci, ikinci şahsî sergisini 1947’de Eminönü Halkevi’nde, üçüncüsünü ise retrospektif olarak 1951’de Galatasaray Lisesi girişinde açtı.

Bu sergi bundan dolayı yayımlanan Elif Naci adlı broşürde otuz dört fikir adamı ve sanatçı onun hakkındaki fikirlerini sözlerine eklediler. Ressam Cemal Tollu, Elif Naci’nin resimleriyle şiir yazan, Avrupa tesirinden uzak yerli bir sanatçı olduğunu söyler.

Öğrencilik zamanlarında daha çok ev içi resimleri yapan ve izlenimciliğin etkisi altında kalan Elif Naci, daha sonraları D Grubu ile birlikte soyuta yöneldi. Aynı zamanda Paul Klee, George Braque gibi çağdaş ressamlardan ve Hafız Osman, Mehmet Esat gibi hat sanatçılarından etkilendiği söylenebilir. 1940’lardan sonra batı sanatının etkisinden sıyrılıp doğuya yönelerek hat sanatı soyutlamalarıyla ilgilendi.

Çalışma hayatı boyunca Türk-İslam Eserleri Müzesi müdür yardımcılığı ve müdürlüğü (1937-1956), Topkapı Sarayı Müzesi müdür yardımcılığı (1962-1963) görevlerinde de bulundu. 1964 senesinde II. Mehmed‘in (Fatih Sultan Mehmed) zehirlenerek yaşamını kaybettirülmüş olabileceği ihtimali üzerine mezarının açılıp naaşından numune alınmasını savunmuştur.

Elif Naci, 1963 senesinde Topkapı Sarayı Müzesi müdür yardımcılığından emekliye ayrıldı. Fakat gazeteciliğini Cumhuriyet gazetesinin arşiv memuru olarak yaşamının son senelerına kadar sürdürdü.

Kültür anlaşması gereği gittiği Bağdat’ta fotoğraflarını sergiledi ve Türk sanatı üstüne konferanslar verdi. 1965’te bütün dönemlerini içeren ayrıntılı bir gösteriyle yeni bir sergi düzenledi. 1970’i izleyen senelerda sergi çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Pek çok makalesinden başka On Yılda Resim 1923-1933 (1933), Şarkta Resim (1943), Elif’in 60 Yılı, Resimde ve Basında (1976) ve Anılardan Damlalar (1981) adlı kitapları da bulunmaktadır.

60. sanat senesinde kendisine bir jübile düzenlendi. Hakkında yazılanlar Elif’in 60 Yılı adlı kitapta toplandı. 1982’de kendisine Devlet Onur Plaketi verildi. 1984’te İstanbul Gazeteciler Cemiyetinden Bir Ömür, TGS’den Emek Şükranı ve Basın Yayın Genel Müdürlüğünden Hizmet Belgesi ödüllerini aldı.

1925 senesinde Makbule Hanım ile evlendi.

Elif Naci, 8 Mayıs 1987 tarihinde İstanbul’da 89 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1933 – On Yılda Resim 1923-1933
1943 – Şarkta Resim
1976 – Elif’in 60 Yılı, Resimde ve Basında
1981 – Anılardan Damlalar

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün