Biyografi

Elizabeth Warren Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Elizabeth Warren kimdir?, Elizabeth Warren kaç yaşında?, Elizabeth Warren evi nerede?, Elizabeth Warren nerelidir? Elizabeth Warren ev adresi?, Elizabeth Warren kaç yaşında?, Elizabeth Warren nerede oturuyor?, Elizabeth Warren nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Elizabeth Warren hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Haziran.1949 senesinde doğan Elizabeth Warren şu an için 72 yaşında ve Yengeç burcundandır. Elizabeth Warren doğum yeri ise Oklahoma, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AkademisyenSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Elizabeth Warren Kimdir? – Elizabeth Warren Evi Nerede? – Elizabeth Warren Nerede Oturuyor?

Elizabeth Warren Kimdir?, evi nerede?

ABD‘de 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olan 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Partiden aday adayı olduğunu 8 Şubat 2019 tarihinde açıkladı.

Elizabeth Warren, 22 Haziran 1949 tarihinde Oklahoma, ABD’de doğmuştur. Asıl adı Elizabeth Ann Herring’dir. 3 abisi mevcuttur. 1966–1968 senelerında George Washington Üniversitesinde okudu. 1970 senesinde University of Houston’dan mezun oldu. 1976 senesinde da Rutgers Law School’dan mezun oldu.

Elizabeth Ann Herring, 1968 senesinde evlenip 10 yıl sonra 1978 senesinde boşandığı ilk eşi Jim Warren’ın soyadını taşımayı sürdürüyor. Orta sınıf bir aileden gelen Elizabeth Warren, önce konuşma ve işitme bozuklukları alanında üniversiteyi bitirip öğretmenlik yaptı, sonrasında hukuk fakültesinden mezun oldu. Avukatlık senelerında iflas davalarına da bakınca ekonomi hukuku konularında üniversitelerde ders vermeye başladı. 1990’ların ortasından beri kamu kurumlarında iflas mevzuatı ve tüketici hakları gibi konularda görevler aldı.

Elizabeth Warren, 30 yıldan fazla süredir Rutgers Üniversitesi, Houston Üniversitesi, Texas-Austin Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nde hukuk profesörü olarak görev yaptı.

Elizabeth Warren, siyasete girmeden önce Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Hukuk profesörü olarak görev yapmaktaydı. Barack Obama yönetiminde ekonomik konularda danışmanlık görevlerinde bulundu. Kendi çabalarıyla kurulan bir devlet kurumu olan Tüketicinin Mali Açıdan Korunması Dairesi’nde dönemin başkanı Barack Obama’nın özel danışmanı olarak yer aldı.

Gençlik senelerında “sıkı bir muhafazakar” olan Elizabeth Warren, 1995 yılına kadar Cumhuriyetçi Parti’ye oy vermiş. 1995 senesinden sonra ise Demokrat Partiye ilgi duymuş. 1995’ten sonra, yani Bill Clinton’ın seçiminden beri Demokrat başkan adaylarına oy verdiğini itiraf etti.

Elizabeth Warren, 6 Kasım 2012 tarihinde Massachusetts’den ABD Senatosuna seçildi. Demokratik Parti üyesi olarak Massachusetts’i temsilen ABD senatörü olarak 3 Ocak 2013 tarihinde vazifeye başladı.

Elizabeth Warren, 2012 seçimleri için Massachusetts’ten ABD Senatosu’na adaylığını açıkladıktan sonra Massachusetts’te bir ilçe olan Andover’da yaptığı bir konuşmada, zenginlere ek vergi getirmenin bir “sınıf savaşı” olup olmadığı sorusuna şu yanıtı vermişti:

‘Kimse kendi kendisine zengin olmuş değil’

“Bu ülkede kimse kendi kendisine zengin olmuş değil. Hiç kimse… Satacağınız malları hepimizin parasıyla yapılan yollarda taşıyorsunuz. Hepimizin parasıyla eğitilen çalışanları işe alıyorsunuz. Hepimizin parasıyla maaşı ödenen polis ve itfaiye aracılığıyla fabrikanızda güvenle oturuyorsunuz… Şimdi bakın, bir fabrikanız ya da harika bir düşüncesiniz mi var? Ne güzel. En büyük kısmı sizde kalsın. Ama yaptığımız toplumsal anlaşmaye göre onun bir parçasını da, sizden sonra gelecek küçük çocuğa vermelisiniz.”

Elizabeth Warren, 2016 seçimlerinde fanatiklerinın ısrarlı çağrılarına rağmen aday olmayıp Cumhuriyetçi Donald Trump’a karşı Demokrat Hillary Clinton’ı destekledi.

Elizabeth Warren, ABD‘de 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olan 59. başkanlık seçimlerinde Demokrat Partiden aday adayı olduğunu 8 Şubat 2019 tarihinde açıkladı. 9 Şubat 2019 günü 2020 yılı Başkanlık seçim Kampanyasını Massachusetts, Lawrence’ta başlattı.

Evlilikleri :

1.eşi: Jim Warren (e.1968 – 1978) Alexander Warren (d.1976) adında bir oğlu ve Amelia Warren Tyagi (d.1971) adında bir kızı mevcuttur.
2.eşi: 12 Temmuz 1980 tarihinde Hukuk Profesörü Bruce Mann ile evlendi.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün