Biyografi

Emine Erdoğan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Emine Erdoğan kimdir?, Emine Erdoğan kaç yaşında?, Emine Erdoğan evi nerede?, Emine Erdoğan nerelidir? Emine Erdoğan ev adresi?, Emine Erdoğan kaç yaşında?, Emine Erdoğan nerede oturuyor?, Emine Erdoğan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Emine Erdoğan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Şubat.1955 senesinde doğan Emine Erdoğan şu an için 66 yaşında ve Kova burcundandır. Emine Erdoğan doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Emine Erdoğan Kimdir? – Emine Erdoğan Evi Nerede? – Emine Erdoğan Nerede Oturuyor?

Emine Erdoğan Kimdir?, evi nerede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşidir.

Emine Erdoğan (Gülbaran), 16 Şubat 1955 tarihinde İstanbul‘un Fatih beldesinde beş çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak doğmuştur. Esasen Siirtli ve Arap kökenlidir. Siirt‘ten İstanbul‘a gelen annesi Hayriye Gülbaran, babası Cemal Gülbaran’dır. Abilerinin adları; Hüseyin, Ali, Eyüp’dir. Çocukluğu Fatih ve Üsküdar’da geçti. Aile’nin dört erkek çocuğundan sonra tek kızıdır Emine. 1966’da Zeynep Kamil İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra Mithatpaşa Kız Lisesi’nin ortaokul kısmına gitti.

Okumakta olduğu Mithat Paşa Akşam Sanat Okulu’ndan ders notları iyi olmasına rağmen kendi isteğiyle ayrıldı.

15 yaşına geldiğinde, büyük ağabeyi Hüseyin, “Okumayıp, evde oturacaksan artık kapanma zamanın geldi” diye uyardı. Bu uyarı çok gücüne gitmişti Emine’nin, günlerce ağladı, hatta ‘intihar etmeyi bile’ düşündü. Ama 1970’ten sonra annesi Hayriye Hanım’ın bağlamayı öğrettiği türbanı bir daha çıkarmadı.

Romancı yazar Şule Yüksel Şenler‘le tanışması, yaşamının dönüm noktası oldu. Şenler’in kurduğu “İdealist Kadınlar Derneği”nde aktif olarak hayata katıldı. Buradaki bir konferans çalışması esnasında tanıştığı Recep Tayyip Erdoğan ile 4 Temmuz 1978 tarihinde evlendi.

Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olduğunda, Emine Erdoğan İl Kadın Kolları’nın kurucu yönetim kurulu üyesi olarak vazife almış ve Türkiye’de kadınların siyasete katılımında çığır açan bir sürecin öncülüğünü yapmıştır. Refah Partisi’nin seçim başarısına büyük katkı sağlayan kadın hareketini başlatmış, partiye gönül veren kadınlarla birlikte gerektiğinde ev ev dolaşmıştır.

Eşi Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra ise, farklı sosyal sorumluluk projelerinin içinde bulunmuştur. AK Parti belediyelerinde hâlâ devam eden ‘zengin ve yoksulların buluştuğu iftar sofraları’ girişimini başlatarak farklı kesimler içerisinde sosyal dayanışma içinde bir yardım koridorunun oluşmasına katkı sağlamıştır.

2003 senesinin Ocak ayında Recep Tayyip Erdoğan‘ın Siirt‘ten milletvekili seçilmesi Emine Erdoğan için de bir dönüm noktası oldu. 14 Mart’ta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer‘in onayından sonra 15 Mart’ta Erdoğan resmen Başbakanlık koltuğuna oturdu. Emine Erdoğan da resmen ‘first lady’ oldu.

2005 senesinde ‘Toplumsal Gelişim Merkezi’nin (TOGEM) kuruluşuna öncülük etmiş, çocukların ve kadınların eğitimi ile alakalı mühim faaliyetlerin gerçekleştirilmesine destek olmuştur.

Emine Erdoğan’ın hayatı 2007 senesinde “Emine Erdoğan: İktidara Taşıyan Kadın” adı ile Gazeteci Ayla Özcan tarafından kitaplaştırılmıştır.

Emine Erdoğan, 4 Temmuz 1978 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan ile 23 yaşında evlendi. Ahmet Burak Erdoğan (d.1979) , Sümeyye Erdoğan (d.1985), Esra Erdoğan (d.1981), Necmettin Bilal Erdoğan (d.1980) adında 4 çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün