Emmeline Pankhurst Kimdir? Nerelidir?

Emmeline Pankhurst Kimdir? – Emmeline Pankhurst Evi Nerede? – Emmeline Pankhurst Nereli?

Emmeline Pankhurst kimdir?, Emmeline Pankhurst kaç yaşında?, Emmeline Pankhurst evi nerede?, Emmeline Pankhurst nerelidir? Emmeline Pankhurst ev adresi?, Emmeline Pankhurst kaç yaşında?, Emmeline Pankhurst nerede oturuyor?, Emmeline Pankhurst nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Emmeline Pankhurst hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Temmuz.185814.Haziran.1928 senesinde doğan Emmeline Pankhurst şu an için 70 yaşında ve Yengeç burcundandır. Emmeline Pankhurst doğum yeri ise Moss Side, Manchester, İngiltereHampstead, Londra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Aktivist olarak devam ettirmektedir.

Emmeline Pankhurst Kimdir?, evi nerede?

Emmeline Pankhurst, radikal feminizm kuramcısı, süfrajet ve kadın hakları savunucusudur.

Emmeline Pankhurst, 15 Temmuz 1858 tarihinde Moss Side, Manchester, İngiltere’de Robert Goulden ve Sophia Crane’nin kızı olarak doğmuştur. 15 yaşına geldiğinde 1873- 1879 senelerı içerisinde Paris’te bulunan bir kız okulunda okudu. Okul bitip de İngiltere’ye döndüğünde 1879 senesinde kendinden 24 yaş büyük olan avukat Richard Marsden Pankhurst (1834–1898) ile evlendirildi.

Köleliğe, tahıl yasalarına karşı ve kadınların seçme ve seçilme hakkı için Liberal Parti’nin desteklediği orta sınıf bir ailenin içinde büyüyen Emmeline Pankhurst, daha 14 yaşındayken kadınların seçme ve seçilme hakkı üzerine yapılan toplantıya katılmıştır.

Kadınlara oy hakkı verilmesi için yürüttüğü 40 yıllık mücadelenin sonunda İngiltere’de kadınlar erkeklerle eşit oy hakkı elde etmişlerdir. Kızı Christabel Harriette Pankhurst de (1880-1958) kadınlara oy hakkı hareketinin ileri gelen adlarındandı.

İngiliz filozof John Stuart Mill’in arkadaşı, hukukçu Richard Marsden Pankhurst ile evlenen Emmeline Pankhurst’un kocası İngiltere’de kadınlara oy hakkı verilmesini öngören ilk yasa tasarısını (1860’ların sonları) ve evli kadınların mülkiyet haklarına ilişkin 1870 ve 1882 tarihli yasaları kaleme alan kişiydi.

Emmeline Pankhurst’un kurduğu Kadınlara Oy Hakkı Birliği’nin yürüttüğü mücadele neticesinde evli kadınlar 1894 senesinde yerel yönetim personellerinin seçiminde oy kullanma hakkını elde ettiler. 1895 senesinden sonra Manchester’da çeşitli belediye görevleri üstlenen Emmeline Pankhurst, 10 Ekim 1903 tarihinde kızı Christabel ve dört arkadaşı ile birlikte Manchester’da Toplumsal ve Siyasal Kadın Birliği’ni (WSPU) kurarak, zamanının büyük kısmını birlik çalışmalarına ayırmaya başladı.

Emmeline Pankhurst’un kurduğu Toplumsal ve Siyasal Kadın Birliği (WSPU) şiddetsizlik teorisini geliştirmiştir ve daha sonraları bu teori ABD’de kadın hareketleri, Hindistan’da Mahatma Gandhi’nin Britanya kolonilerine karşı yürüttüğü; bunun bunun yanında Martin Luther King’in öncülüğünü yaptığı Amerikan-İngiliz vatandaşlık hakları hareketi için kullanılmıştır.

WSPU ilk kez 13 Ekim 1905 tarihinde, üyelerinden kızı Christabel Pankhurst ve Annie Kenney’nin katıldıkları Liberal Parti toplantısından, kadınların oy hakkı hususunda açıklama istemeleri sebebiyle atılmaları, sonrasında polise saldırdıkları gerekçesiyle tutuklanmaları ve para cezası ödemeyi reddettikleri için cezaevine gönderilmeleri neticesinde ilk kez dikkatleri üzerine çekti.

Emmeline Pankhurst 1906 senesinden sonra WSPU’nun etkinliklerini Londra’dan yönetmeye başladı. Liberal hükümeti kadınların oy hakkını elde etmesinin önündeki başlıca engel olarak gördüğünden seçimlerde bu partinin adaylarına karşı etkin kampanyalar yürüttü. Yandaşları ise hükümet toplantılarını engelleyici eylemler düzenledi. 1908-1909 senelerında üç kez tutuklanan Emmeline Pankhurst, 1910 senesinde geçici olarak ara verdiği eylemlerine, kadınlara oy hakkıyla alakalı “uzlaşma” niteliğindeki bir yasa tasarısının hükümet tarafından engellenmesi üzerine yeniden başladı.

Temmuz 1912’den sonra WSPU’nun eylemlerinin şiddet yanı ağır basmaya başladı. Özellikle komplo suçundan hakkında tutuklama kararı çıkınca Paris’e kaçan kızı Christabel Pankhurst’ün yönlendirdiği kundaklama eylemleri büyük yankı uyandırdı. Bunun yanında Emmeline Pankhurst de bir yıl içinde 12 kez tutuklanarak toplam 30 gün hapis yattı.

3 Nisan 1913 tarihinde Old Bailey Ceza Mahkemesi’nde Britanya Bütçe Başkanı David Llyod George’un villasına yapılan bomba saldırısının azmettiricisi olarak üç yıl hapis cezası aldı. Bu kararın sonrasında kadın hakları savunucuları polis ile sokak çatışmalarına girdi, resmi kurumlara ve eylemciler, biber ve ölü bir kedi atılan başbakan Herbert Asquith gibi tanınmış bireylere saldırılar düzenledi. Protestolar kundaklama ve bombalı saldırılar şeklinde bütün ülkeye yayıldı ve basında Reign of Terror (Terör Dönemi; Fransa’da, Fransız Devrimi’nin sonrasında on ay süreyle iktidarı ele geçiren Jakobenlerin yürüttüğü kanlı dönem) gibi görüldü. Emmeline Pankhurst’un Holloway Hapishanesi’ne girmesi ile başladığı açlık grevi nedeni ile 12 Nisan 1913 tarihinde sağlık durumunun kötü olmasından dolayı tekrar serbest bırakıldı.

Bunun yanında ülkedeki karışıklık giderek kuvvetli bir hal almıştır. Bombalı saldırılar düzenlenmiş, posta kutularına asit dökülmüş, kiliseler kundaklanmış ve toplu taşıma araçlarına zarar verilmiştir. Sempatizanlar pazar ayinlerinde, ülkedeki bir çok kilise yakılırken, St. Paul Katedrali ve Westminister Abbey’de “God save Emmeline Pankhurst” (Tanrı Emmeline Pankhurst’u korusun) şeklinde tempo tutturmuştur. Olaylar, 1 Haziran 1913 tarihinde Epsom’da gerçekleştirilen at yarışında, kralın atının önüne atlayan, ağır yaralanan ve kısa bir süre sonra ölen süfrajet Emily Davison’un ölümü ile doruk noktasına ulaşmıştır.

22 Mayıs 1914 tarihinde ise, Birleşik Krallık hükümdarı V. George’a dilekçe vermeye çalışırken Buckingham Sarayı önünde emniyet müdürü Rolfe’nin Emmeline’i gözaltına alırken çekilen fotoğraf, aynı gün Londra’daki bir çok gazetede manşet ve kadın hareketlerinin “görsel” ilk fotoğrafı oluyor.

1914 senesinde I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine, kızı Christabel’le birlikte oy hakkı kampanyasına son verdiğini açıkladı ve hükümet kadınlara oy hakkı mücadelesi esnasında hapse girmiş bütün tutukluları serbest bıraktı.

Emmeline Pankhurst, 1918 senesinde Muhafazakâr Parti’ye katıldı, fakat politik anlamda fazla aktif olmamıştır. Kasım 1918’den beri 21 yaş üstü kadınlar parlamentonun üyesi olabildiler; fakat seçme hakları yoktu.

Kadınlara oy hakkı hususunda konferanslar vermek üzere üç kez ABD’ye giden Emmeline Pankhurst, savaş esnasında yaptığı ABD, Kanada ve Rusya gezilerinde kadınları fabrikalarda çalışmaya teşvik etti. Savaştan sonra bir süre ABD, Kanada ve Bermuda’da yaşadı. 1926 senesinde İngiltere’ye dönüşünde Muhafazakâr Parti tarafından Londra’nın doğusundaki bir seçim bölgesinden aday gösterildiyse de seçimlerden önce sağlığı bozuldu. Kadınlara erkeklerle eşit oy hakkı tanıyan 1928 tarihli Temsil Yasası ölümünden birkaç hafta önce parlamentodan geçti.

Emmeline Pankhurst, Aralık 1879 senesinde kendinden 24 yaş büyük olan avukat Richard Marsden Pankhurst (1834–1898) ile evlendirildi. Christabel Harriette (1880–1958), Estelle Sylvia (1882–1960), Frank (1884–1889; beş yaşındayken difteri hastalığına yakayı ele verdiğından dolayı ölmüştür), Adela (1885–1961) ve Harry (1889–1910) adlarında beş çocuğu olmuştur.

Emmeline Pankhurst, 14 Haziran 1928 tarihinde Hampstead, Londra, İngiltere’de 70 yaşında ölmüştür.

Emmeline Pankhurst’ün otobiyografisi My Own Story (Öyküm) 1914’te, kızlarından Sylvia Pankhurst’ün yazdığı The Life of Emmeline Pankhurst (Emmeline Pankhurst’ün Yaşamı) ise 1935’te yayımlandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün