Bilgi

En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi

En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi, hayvanlar ile ilgili En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi başlığı altında bilgiler paylaştık.. En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği Cinsi

Anadolu çoban köpeği, dünya çapında tanınan ve ünlü olan bir cinse sahip köpeklerdir. İlk kez Türkiye’de rastlanılmış olan Türk ırkına sahip çoban köpekleri genelde; kaslı, cüsseli, zamanında savaşçı olarak görev almış hala da bekçi görevi görmektedirler. Bu makalemizde Türk çoban köpeklerinden en bilindik beş anadolu çoban köpeğini ve ayrıntı kısmını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. Şimdi, araştırılan tüm özellikleri ve muazzam karaktere sahip bu köpekleri yakında zamandan tanıyalım. Buyurunuz, yazımı sizlerle.

Anadolu Çoban Köpeği Genel Özellikleri

Anadolu çoban köpekleri, en fazla kuvvetli ve dayanıklı olmaları ile tanınır. Türk çoban köpeği olarak anılan bu köpekler, aşırı dayanıklı ve tüm kötü iklim koşullarına karşı uyum sağlayabilen bir kürk yapısına sahiptir. Bu kalın kürk yapıları sebebiyle en fazla tercih edilen türler içinde yerini ayırmaktadır. Yaşam süreleri genelde 13-15 yıl aralığındadır. 70-84 cm uzunluğunda ve 38-64 kilo civarında olan bu köpekler, beslenme koşullarına bağlı olarak da daha kapsamlı kalıplara ulaşabilmektedir. Gereken tüm bakımların yapılması biraz zahmetli olsa da çokça tercih edilen ve talep oranları yüksek miktarda olan çoban köpekleridir.

Dünyaca ilgi görmeleri muazzam bir karaktere sahip olmalarından kaynaklanır. Özellikle de sürüleri olası tüm tehlikelerden koruyarak uzun senelerca sürü korumacılığı hususunda bekçilik görevini üstlenen bu köpek cinsleri, bi hayli da sadıktırlar. Pek fazla ev yahut apartman daireleri gibi mekanlarda yaşayamazlar. Genelde bahçeli evlerde yahut arazilerde yaşamaya uygundurlar. Ayrıca eğitilebilirlik oranları yüksek olsa dahi erken yaşlarda sosyalleştirilmesi hırçınlığını daha çok azaltacak ve daha saygılı bir niteliğe kavuşturacaktır.

Sayılan özelliklere sahip çoban köpekleri, farklı cinslere ve özelliklere göre ayrılmaktadır. Çeşitli Anadolu çoban köpekleri içinden en bilindik ve ilgi çekici olanları şimdi sıralayalım;

1- Kars Çoban Köpeği

Kars Çoban Köpeği
Kars Çoban Köpeği

Türk çoban köpeği ırkına sahip olan bu köpek cinsi, Kafkasya bölgesinde yaygınlığını korumaktadır. Çok eski zamanlardan beridir bekçi-çoban köpeği olarak, sürü koruma hünerleri ile yaşam sürmektedir.  15-20 yıl kadar uzun bir müddet yaşayabilen Kars çoban köpeği, engebeli ve farklı coğrafi alanlara uyum sağlayabilen, bi hayli fazla korumacı özellikleri ile en fazla tercih edilen köpek türüdür. Dünyaca tanınan Kars çoban köpeği, koruma özellikleri ve bi hayli iri yapıları ile bilinir. Heybetli ve kuvvetli olmaları, kötü iklim koşullarında dahi sürüleri korumalarını sağlar. Biraz vahşi ve sert görünseler de sahiplerine karşı gayet saygılıdırlar fakat yabancılara karşı agresif olmaktadırlar. Güçlü pençeleri ve kaslı görünümleriyle düşmanlara karşı acımasız davranışlarda bulunabilir. Bu yapılarından dolayı ilk kez köpek beslemek isteyenlere asla tavsiye edilmez.

Ayrıca eğitimi çok zor ve sabırlı bir zamandan oluştuğu içinde tavsiye edilmemektedir. Kontrol edebilir, önderlik kurabilen ve saygınlık kazandırabilen sahipler, eğitmekte rol oynarlar. Fazla havlama özelliğinden ötürü apartman daireleri gibi ortamlara pek uygun değillerdir fakat bahçe, arazi yahut köy gibi mekanlarda beslenmeye birebir uygundur.

2- Akbaş Çoban Köpeği

Akbaş Çoban Köpeği
Akbaş Çoban Köpeği

Anadolu çoban köpeği cinsi olan Akbaş çoban köpeğinin kökeni Türkiye’dir. Çoban köpeği olarak görev alsada ev ortamına da uyum sağlamaktadır. 10-15 yıl aralığında yaşam sürebilen bu köpek cinsi, fazla iri yapılı ve vahşi bir görünüme sahiptir. Lakin göründüğü kadar agresif ve hırçın değillerdir. Sezgi gücü bi hayli yüksek miktarda olan akbaş çoban köpeği, yalnızca tehlikeleri hissettiklerinde saldırgan olmaktadırlar. Aksi takdirde çoban köpeği olmasına karşın sakin ve saygılı kişiliği bulunmaktadır. Diğer çoban köpeklerine nazaran daha özgür ruhlu olmaları, eğitim süreçlerini zorlaştıran etkenler içindedır.

Kangal köpek cinsiyle karıştırılan akbaş çoban köpeği, farklı karaktere sahip iki ayrı cinstir.  Her zaman ilgi görmeyi ve bağlılık duyulmasını isteyen köpeklerdendir. Görmezden gelindiğinde agresif tavırlar sergilerler. Bu ayrıntı kısmının yanında en değişik özelliği; aile ve bağlılık duygularının fazla gelişmiş olması ile diğer çoban köpeklerinden ayrılır. Duygusal özelliği ile sahiplerine karşı sadık ve dostanedir.

3- Boz Çoban Köpeği

Anadolu’nun Konya beldesinden Urfa beldesine kadar yetiştirilen bir Türk köpek ırkıdır. 78-85 cm oranında yüksekliği bulunan boz çoban köpeği, bi hayli kuvvetli kas yapısına sahiptir. Sahibine karşı gayet saygılı fakat yabancılara tehlike unsuru olarak yaklaşırlar. Herhangi bir tehdit hissettiklerinde tehdit alarmı vererek koruyuculuk özelliği ile hareket ederler. Dünyaca ünlü ve popüler olan boz çoban köpeği, Güney Anadolunun toros dağlarında çok fazla bulunmaktadır. Ayrıca Guregh köpeği yahuthut Yörük köpeği olarak da isimlendirilir. Çevik ve kuvvetli yapılarından dolayı dünyanın bir çok yerinde bu köpeklere olan talep yüksektir. Temel görevi olan sürü koruma özelliği ile sürüleri her türlü tehlikeden korumaktadır ve her ortama uyum sağlayabilen kişiliği de mevcuttur. Bu özelliklerinden dolayı aileyle, çocuklarla ve sürülerle iyi anlaşır ve genelde sabırlı bir köpek cinsine sahiptir.

4- Kangal Çoban Köpeği

Kangal Çoban Köpeği
Kangal Çoban Köpeği

Türk çoban köpeklerinden en fazla bilinen bir diğer Anadolu çoban köpeği olan Kangal, bi hayli hızlı ve iyi bir koşucu olmasıyla tanınır. Sürü korumada bekçilik görevi üstlenen bu köpek cinsi, kurtlara ve diğer tehlikelere karşı sürüyü en güvenli biçimde korur. Çünkü tehlikeyi hemen hissedebiliyorlar. Dünya çapında tanınmasının en mühim nedenlerinden bir diğeride bu korumacı yapılarıdır. 72-78 boylarında ve 66 kiloya kadar geniş hacimleri olan köpekler, sürü korumak maksadıyla devamlı tercih edilmektedir.

Zeki ve cesur bir kişiliği barındırmak ile birlikte Türkiye’nin Kangal beldesinden Orta Anadolu’ya kadar uzanan geniş bir yaşam alanları mevcuttur. Ayrıca çoban-bekçi köpeği görevleri dışında saygılı ve çocuklara karşı dostane yaklaşmaları nedenleriyle aile köpeği olarak da uyum sağlamaktadırlar. Genel olarak özgür bir karaktere sahiptir bundan dolayı bireylerin vereceği emirlere karşı yaşamayı istemez. Sahiplerine karşı saygılı olsada üstüne gidilmesi hoş olmayacaktır.

5- Malaklı Çoban Köpeği

Malaklı Çoban Köpeği
Malaklı Çoban Köpeği

Anadolu çoban köpekleri içinde ünlü olan bir diğer köpek cinsi Malaklı çoban köpeğidir. Dünya çapında sürü korumacılığı ile ünlüdur. Türkiye’nin Aksaray ili başta olmak üzere diğer illerde de yaşamını sürdürmektedir. Aksaray coğrafyasında dudaklara malak denildiği için ismi böyle anılmıştır. Dudağı sarkık, büyük ve kuvvetli görünümü bunun bunun yanında iri kafa yapılarından ötürü ürkütücü görünmektedirler. Lakin sert mizaca sahip olsalarda gayet saygılı hayvanlardır. Onla dost olan sahiplerine karşı bi hayli bağlı olmakla birlikte, yabancı insanlara hırçın davranışlar sergilerler. Bu durum şüpheci ve tehlikeli durumlara karşı korumacı yapılarından kaynaklıdır.

En bilindik Anadolu çoban köpek cinsleri ile alakalı bilgileri siz değerli okurlarımıza aktarmış olduk. Birbirinden farklı Anadolu köpek cinsleri dışında bunun bunun yanında farklı özelliklere sahip çoban köpekleri de bulunmaktadır. Dilerseniz, En İyi 10 Çoban Köpeği Cinsi yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca araştırılan sorular için bizlere yorum bırakabilir ve görüşlerinizi yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün