Biyografi

Engin Akyürek Kimdir? Evi Nerede?

Engin Akyürek Kimdir? – Engin Akyürek Evi Nerede? – Engin Akyürek Nereli?

Engin Akyürek kimdir?, Engin Akyürek kaç yaşında?, Engin Akyürek evi nerede?, Engin Akyürek nerelidir? Engin Akyürek ev adresi?, Engin Akyürek kaç yaşında?, Engin Akyürek nerede oturuyor?, Engin Akyürek nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Engin Akyürek hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Ekim.1981 senesinde doğan Engin Akyürek şu an için 40 yaşında ve Terazi burcundandır. Engin Akyürek doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Dizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Engin Akyürek Kimdir?, evi nerede?

Türkiye’nin Yıldızları adlı yetenek müsabakasında keşfedilen ve aralarında Bir Bulut Olsam, Fatmagül’ün Suçu Ne ve de Yabancı Damat’ın da bulunduğu birden fazla başarılı dizide rol almış olan Türk oyuncu.

Engin Akyürek, 12 Ekim1981 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. Lise öğretimini tamamlamasının sonrasında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ne kayıt olan Akyürek, burada tarih eğitimi aldı.

Akyürek’în kameralarla buluşması Türkiye’nin Yıldızları adlı yetenek yarışması aracılığıyla oldu. Türkiye’nin Yıldızları aracılığıyla büyük bir hayran kitlesi edinen Akyürek, yarışmanın sona ermesinin sonrasında Yabancı Damat adlı tv dizisinin kadrosuna katıldı.

2004 ve 2005 senelerında, Yabancı Damat’ın yayına giren ilk iki sezonunda rol aldığı Kadir kişiliği ile hayran kitlesini genişleten Akyürek, 2006 senesinde yayına giren Kader adlı dizide ise Cevat kişiliğini canlandırdı.

20072008 senelerı içerisinde, ATV’de yayına giren ve yönetmenliğini Cem Akyoldaş’ın üstüne aldığı Karayılan, genç oyuncunun bir sonraki yapımı oldu. Gaziantep’in Fransız işgali altında olduğu zamanda geçen dizide Akyürek, Bülent İnal ve Begüm Birgören ile beraber kamera karşısına geçti.

Akyürek’in başrolde olduğu ilk yapım ise, usta senarist Meral Okay ile yönetmen Ulaş İnaç’ı buluşturan Bir Bulut Olsam oldu. Melisa Sözen ve Engin Altan Düzyatan ile beraber başrollerde bulunan Akyürek, diziye adını veren Mustafa Bulut kişiliğini canlandırdı. Dizinin Asmalı Konak’a aşırı benzemesi ve de cinsel içerikli sahneler barındırması eleştirilere konu olurken, RTÜK dizideki sevişme sahnelerinden dolayı yayıncı kanala uyarı cezası gönderdi.

1986 senesinde Vedat Türkali‘nin konusunu yazdığı ve sinema filmi olarak çekilen “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı filmde Süreyya Duru yönetmiş, başrollerinde Hülya Avşar ve Aytaç Arman oynamışlardı. 2010 – 2012 senelerı içerisinde televizyonlarda oynayan “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı dizide Beren Saat ile birlikte Engin Akyürek başrolde oynadı.

Farah Zeynep Abdullah ile birlikte, 2014 senesinde vizyona giren Bir Küçük Eylül Meselesi adlı filmde başrolde oynadı.

Engin Akyürek 2014 senesinde “Kara Para Aşk” adlı dizide Tuba Büyüküstün, Nebahat Çehre ve Erkan Can ile beraber başrolde oynadı.

2018 senesinde Yönetmenliğini Ali Bilgin (yönetmen)‘in üstüne aldığı Bir Aşk İki Hayat filminde başrolleri Engin Akyürek ve Bergüzar Gökçe Korel paylaştı.

Ödülleri :
2006 – ÇASOD Oyunculuk Ödülleri, Umut Veren Sanatçı-Kader
2007 – 39. Siyad Türk Sineması Ödülleri, Umut Veren Sanatçı-Kader
2012 – Kadir Has Üniversitesi, En Has Erkek Dizi Oyuncusu-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2011 – TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2012 – AyakliGazete.com Yılın Televizyon Yıldızları, En İyi Erkek Drama Oyuncusu-Fatmagül’ün Suçu Ne?
2012 – TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu-Fatmagül’ün Suçu Ne?

Filmleri ve Dizileri :
2019 – Kral Kaybederse (TV Dizisi)
2018 – Bir Aşk İki Hayat (Umut)(Sinema Filmi)
2018 – Çocuklar Sana Emanet (Sinema Filmi)
2016 – Ölene Kadar (Dağhan Soysür) (TV Dizisi)
2014 – Kara Para Aşk (Ömer)(TV Dizisi)
2014 – Bi Küçük Eylül Meselesi (Tek-Tekin) (Sinema Filmi)
2010 – 2012-Fatmagül’ün Suçu Ne? (Kerim)(TV Dizisi)
2009 – Bir Bulut Olsam (Mustafa Bulut )(TV Dizisi)
2007 – 2008 – Karayılan (Nizipli)(TV Dizisi)
2006 – Kader (Cevat) (Sinema Filmi)
2004 – 2007-Yabancı Damat (Kadir Sadıkoğlu)(TV Dizisi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün