Biyografi

Enis Batur Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Enis Batur kimdir?, Enis Batur kaç yaşında?, Enis Batur evi nerede?, Enis Batur nerelidir? Enis Batur ev adresi?, Enis Batur kaç yaşında?, Enis Batur nerede oturuyor?, Enis Batur nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Enis Batur hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 28.Haziran.1952 senesinde doğan Enis Batur şu an için 69 yaşında ve Yengeç burcundandır. Enis Batur doğum yeri ise Eskişehir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞairYazar olarak devam ettirmektedir.

Enis Batur Kimdir? – Enis Batur Evi Nerede? – Enis Batur Nerede Oturuyor?

Enis Batur Kimdir?, evi nerede?

Düzyazı ve şiirdeki üretkenliği ile dikkat çekti.

Enis Batur, 28 Haziran 1952 tarihinde Eskişehir‘de doğmuştur. Annesi Leman Batur, babası Orgeneral Muhsin Batur’dur. Çocukluğu Eskişehir ve Napoli’de, ilk gençlik senelerı İstanbul ve Ankara’da geçti. Orta öğrenimini Saint Joseph Fransız Lisesinde İstanbul ve Ankara‘da yaptı. Üniversite eğitim hayatına Orta Doğu Teknik Üniversitesinde başladı, Paris‘te bitirdi. 1973 senesinde gittiği Paris’te dört yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra Ankara’ya döndü.

Yazın yaşamına sinema eleştirileriyle başladı. Pek çok dergide yazı ve şiirleri yayımlandı. Düzyazı ve şiirdeki üretkenliği ile dikkat çekti.

İlk yazısı 1970’te, ilk kitapları 1973‘te yayımlandı. 1979-1980 senelerı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı, 1983-1984 senelerı içerisinde Milliyet Gazetesi‘nin kültür servisi ve yan yayınlar yöneticiliğini, 1986 senesinde Milliyet Büyük Ansiklopedi’nin ve 1987-1988 senelerı içerisinde Dmühim Yayıncılık’ın genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1988’den 13 Nisan 2004 tarihine kadar Yapı Kredi Yayınları’nda çalıştı.

Askerliğini Çankırı’da yaptı. 1983’de İstanbul’a yerleşti. 1988’den 2004’e kadar Yapı Kredi Yayınları’nda çalıştı. Yazı, Oluşum, MEB, Tan, Gergedan, Şehir, Argos dergisi, Sanat Dünyamız, Kitaplık, Cogito, Arredemento Dekorasyon, Fol gibi dergilerin hazırlanışında sorumluluklar üstlendi.

Galatasaray Üniversitesi‘nde ders verdi.

Enis Batur, 1990-1993 senelerı içerisinde Remzi Kitabevi’nin, 1994-1999 senelerı içerisinde TRT‘deki “Okudukça” programının yayın danışmanlığını yaptı. Açık Radyo’nun kuruluşuna katkıda bulundu ve “Şifa, Şifre, Deşifre” programını hazırladı.

UNESCO‘nun 1984 senesinde “Göreme‘den İstanbul‘a kültür mirasımız” kampanyasını yönetti. Cumhuriyet, Milliyet, Dünya, Aydınlık gazetelerinde, Yeni Gündem, P-Eki, Express, 2000’e Doğru dergilerinde 1978-1998 arası düzenli haftalık yazılar yazdı. Yurtdışındaki çeşitli dergilerde ürünleri yayınlandı. Şiir kitapları İtalyanca, Acemce, Fransızca ve Felemenkçeye çevrildi.

Şiirleriyle Cemal Süreya, Altın Portakal, Sibilla Aleramo ödüllerini, denemeleriyle TDK ödülünü kazandı.

Enis Batur’un sayısı 70’in üzerinde olan kitapları, 1500’ü bulan dergi ve gazete yayınları Dr. Hatice Aynur tarafından ‘Enis Batur Bibliyografyası 1970-95’de toplandı.

Ödülleri :
1993 – Cemal Süreya Şiir Ödülü
1996 – Altın Portakal Şiir Ödülü
2002 – Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Kitapları :
ŞİİRLERİ :
– Ara-Kitab
– Ars
– Ars Poetica
– Attar’la Konuşma
– Beş Gül
– Bir Ortaçağ Yalnızlığı
– Çıkarayak
– Eros Ve Hgades
– Gecenin Sesi
– Gri Divan
– Giz Ses
– İblise Göre İncil
– İmbik
– Kandil
– Kırkikindiler
– Kıyıya Vuran İçin Sone
– Koma Provaları
– Lav
– Nabız
– Nil
– Oruç
– Perişey
– Rahim Meseli
– Salkım Meseli
– Sandık
– Sarnıç
– Sizin İçin Kestim Saçlarımı
– Sonbahar Ayini
– Taş Damlalar
– Tuğralar
– Yaz Tuğrası
– Yazılar ve Tuğralar
– Yüzler, Beş

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün