Biyografi

Erdal Öz Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Erdal Öz kimdir?, Erdal Öz kaç yaşında?, Erdal Öz evi nerede?, Erdal Öz nerelidir? Erdal Öz ev adresi?, Erdal Öz kaç yaşında?, Erdal Öz nerede oturuyor?, Erdal Öz nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Erdal Öz hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Mart.193506.Mayıs.2006 senesinde doğan Erdal Öz şu an için 71 yaşında ve Koç burcundandır. Erdal Öz doğum yeri ise Yıldızeli, Sivasİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Erdal Öz Kimdir? – Erdal Öz Evi Nerede? – Erdal Öz Nerede Oturuyor?

Erdal Öz Kimdir?, evi nerede?

2008 senesinden beri Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi ve Can Yayınları tarafından her sene bir şair ya da yazara verilen “Erdal Öz Edebiyat Ödülü” verilmeye başlamıştır.

Erdal Öz, 26 Mart 1935 tarihinde Sivas‘ın Yıldızeli beldesinde ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Esasen Kırşehirlidir. Annesi Balkan Savaşları esnasında işgal edilen Bulgaristan’ın, Kırcaali Bölgesi’nden Kırşehir’e göç eden bir aileden Mehcure Hanım, babası Kafkasya’dan göç etmiş bir ailenin oğlu olan Şefik Bey’dir. Babası Şefik Bey çok sevdiği İsmet İnönü’den esinlenerek oğluna Erdal ismini verir (İsmet İnönü’nün oğlunun adı Erdal İnönü’dür). Ceza hâkimi olan babasıyla birlikte Türkiye’nin değişik yerlerini dolaştı. Erdal Öz, hem anne hem baba tarafından akrabalarının bulunduğu Kırşehir ile bağlarını hiç koparmaz. Burada çocukluk senelerı ile alakalı anılarını biriktiren yazar, seneler sonra yazmaya başladığı öykülerinde devamlı memleketine ait anılarına başvurur. “Kara Ev”, “Unutulmaz Atlı” adlı öyküleri buraya ait olan anılarından esinlenerek kaleme aldığı öykülerinden birkaçıdır.

Okul öncesi çağları, Yozgat’ta geçmiş; İlkokula 1941 senesinde Edirne Uzunköprü’de başlamış, II. Dünya Savaşı esnasında sınırda doğan tehlikeden ötürü dayısının yanına Ankara’ya gönderilmiştir. Babasının Bolu’ya tayini sonrasında Bolu’ya geçmiş fakat ailevi nedenlerden ötürü annesi ile birlikte yeniden Ankara’ya geçmiş ve ilkokula Çankaya ilkokulunda üçüncü sınıfa burada devam etmiş fakat Şefik Bey’in Muğla’ya tayini üzerine, ilkokulu dördüncü ve beşinci sınıfı Muğla’da tamamlamıştır. Ortaokulu Antalya’da okudu. 1953 senesinde Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi’nden mezun olan Erdal Öz, 1953 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı yükseköğrenimini 1956 senesinde Ankara’ya geçerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okurken 1957 senesinde askere gitti, daha sonra 1968 senesinde tekrar devam ederek 1969 senesinde mezun olarak bitirdi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde iken Öğrencilik senelerında Amerikan Haber Merkezinde çalışmakla bunun yanında yazınsal faaliyetlerine devam etti. Bu senelerda Turgut Uyar, Bilge Karasu, Gülten Akın, Vüs’at O. Bener, Özdemir İnce ve Özdemir Nutku gibi isimlerle temas halinde oldu.

Erdal Öz, 1956 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenci iken öğrenci dostları Ferit Öngören, Hilmi Yavuz, Edip Cansever, Demir Özlü, Konur Ertop, Adnan Özyalçıner, Kemal Özer, Onat Kutlar, İlhan Berk, Asım Bezirci, Doğan Hızlan, Ülkü Tamer, Ercüment Uçarı ile birlikte a Dergisi’ni çıkardı. Cüneyt Arkın ve Yılmaz Güney ilk öykülerini burada yayımlandı.

1957 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki eğitimini tamamlamadan yedek subay olarak askere giden Erdal Öz, vatani görevini Erzurum Oltu’da yaptı.

1959 senesinde askerliğini bitirdiğında önce Kırşehir’e geçmiş sonrasında da 1959 senesinin Kasım ayında Ankara’ya geçerek önce Akis gazetesinde sonrasında 1960 senesinde Türk Dil Kurumu’nda düzeltmenlik yaptı.

1961 senesinde “Değişim” adlı yeni bir dergi çıkarmaya başladı. Çok kısa bir süre sonra hem Türk Dil Kurumundan hem de Değişim kadrosundan ayrılan Öz, 1962’de Ankara Radyosu’na geçmiş, burada Söz ve Temsil yayınları bölümünde raportörlük yapmıştır. Radyodaki görevinden de kısa bir sürede ayrılan Öz, Bursa’da bulunan ailesinin yanında bir süre kalmasının sonrasında Ankara’ya dönmüş ve 1965 senesinde Ünal Üstün ile birlikte Sergi Kitabevini kurarak kitapçılığa başladı. Bu kitabevi, dönem içinde birden fazla tartışma ve paylaşmaya ev sahipliği yapmış; edebî ve siyasal bir mahfil olmuştur. Sergi Kitabevi, sol eğilimli gençlerin çok fazla uğradığı bir yer olmasından ötürü, birden fazla kez baskına uğramıştır.

Erdal Öz, 1965 Seçimleri esnasında Türkiye İşçi Partisi için çalıştı.

İlk öykü kitabı Yorgunlar, 1960’ta a Dergisi Yayınları içerisinde çıktı. İlk romanı Odalarda, aynı yıl Varlık Yayınları’ndan çıktı. Ankara’da Sergi Kitabevi’ni açtı. 12 Mart 1971 Askerî Darbesi’yle etkili olan karanlık zamanda siyasal görüşlerinden dolayı üç kez tutuklandı, hapis yattı ama yargılanma neticesinde aklandı. Bu dönemi işlediği Yaralısın adlı romanıyla 1975 senesinde Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görüldü.

1971 senesinde tutuklu olduğu sürede Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile tanışan Erdal Öz, onların öykülerini yazdı. Tahliye edilmesinin sonrasında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam kararlarını erteletmek için gerçekleştirilen uçak kaçırma olayından dolayı 1972’de yeniden tutuklanmış ve 15 Haziran 1973’e dek hapiste kalmıştır. Tahliyesinin sonrasında mali nedenlerle Ankara’daki Sergi kitabevini devretmek zorunda kalan Erdal Öz, 1974 senesinde Cem Yayınlarından gelen teklif üzerine ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı.

Cem Yayınlarında editör olarak işe başlayan Erdal Öz, 1975-1981 senelerı içerisinde Cem Yayınevi’nin Arkadaş Kitaplar adlı çocuk edebiyatı dizisini yönetti. Bu dizide bulunan isimlerden bazıları; Güngör Dilmen, Aziz Nesin, Fikret Otyam, Nihat Behram, Nezihe Meriç, Rıfat Ilgaz, Orhan Kemal, Ülkü Tamer, Fakir Baykurt, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Adnan Özyalçıner’dir.

Erdal Öz, 1976 senesinde Deniz Gezmiş Anlatıyor adlı kitabını bastırdı. Aynı yıl çıktığı Sovyetler gezisindeki izlenimlerini aktardığı yazıları Cumhuriyet’te yayımladı.

1981 senesinde Ragıp Yazır ile ortak olarak Can Yayınları‘nı kurdu.

Can Yayınları bünyesinde Kardeş Kitaplar dizisi aracılığıyla çocuk edebiyatı serisi oluşturması için olanak sağlar. Bu seride Erdal Öz, Süreyya Berfe, Abdülkadir Bulut, Nezihe Meriç, Orhan Kemal, Ülkü Tamer, gibi yerli yazarlar yer alırken, Rene Guillot, Andre Maurois, Lev Tolstoy ve Hans Christian Andersen gibi dünyaca ünlü çocuk masalları yazarı yabancı yazarlar da yer alır. Daha sonra Dost Kitaplar adıyla gençlik dizisini de çıkaran Erdal Öz, çağdaş klasikler adıyla paylaştığı bu dizide Agatha Christie, John Steinbeck, Jerome David Salinger gibi yabancı yazarları da seriye dâhil eder.

Dünya Edebiyatı dizisini de yayına hazırlayan Erdal Öz’ün Can Yayınları 1981 senesinde en fazla kitap yayımlayan yayınevi olur.

15 Mayıs 1984’te Aydınlar Dilekçesi olarak anılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM başkanlığına “Türkiye’de demokratik düzene ilişkin gözlem ve istemler” başlıklı dilekçede imzası olmasından ötürü yeniden yargılanmış, 7 Şubat 1986’da diğer sanıklarla birlikte beraat etmiştir. Erdal Öz’ün bu senelerda yargılandığı bir diğer dava ise “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu”na muhalefet iddiasıyla açılmış; yayımcısı olduğu Pınar Kür, Ahmet Altan, Henry Miller’in eserlerinin içinden ötürü yargılanmıştır. Yayımladığı kitaplardan dolayı yüz yüze kalacağı diğer dava ise Yaşar Kemal’in “Türkiye‟nin Üstündeki Kara Gökyüzü” ve “Zulmün Artsın” başlıklarını taşıyan yazılarını içeren bir kitabı yayımlamasıdır (1994).

Erdal Öz, 1970’li senelerda Türk Sinematek Derneği Ankara Şubesi’nde de çalıştı.

Edebiyat yaşamına şiirle giren Erdal Öz, “Rasgele” isimli ilk şiiri İstanbul’daki Kaynak dergisinde 1952 senesinde yayınlandı. Seçilmiş Hikâyeler Dergisi, Varlık, Yenilik, Yeditepe, Pazar Postası, a, Değişim, Emek, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde şiirlerinin bunun yanında öykü ve eleştirileri de yayınlandı. “a” dergisinin kurucuları içerisinde yer aldı.

Eserlerinde toplum yaşamının bireylerin iç dünyasına etkilerini duygusal bir üslupla yansıttı. 1970 sonrasında toplumsal gerçekçi çizgiye yöneldi. 12 Mart zamanında hukuk dışı uygulamalarla karşılaşan tutukluların yaşamlarından yalın kesitler verdi. Baskı karşısında bireylerin yalnızlığını, direncini, umudunu etkin bir hassaslıkla işledi.

Erdal Öz, 6 Temmuz 1966 tarihinde eczacı Ülkü Işın ile evlendi. 14 yıl sonra 1 Şubat 1980 tarihinde boşandı. Senem Öz (d.14 Haziran 1968) adında bir kızı oldu.

Erdal Öz, daha sonra 8 Mart 1980 tarihinde Samiye Erer ile evlendi. Bu eşinden de 2 Ekim 1985 tarihinde boşandı. Bu evlilikten Can Öz (d.2 temmuz 1980) ve Zeynep Öz (d. 22 Mart 1982) adlarında çocukları mevcuttur. Oğlu Can Öz 2015 senesinde oyuncu Selma Ergeç ile evlendi.

Erdal Öz, 1987 senesinde geçirdiği bağırsak cerrahi operasyonundan sonra hastanede kendisini ziyaret eden Samiye hanım ile yeniden evlenmeye karar verir ve 23 Ağustos 1988 tarihinde yeniden evlenirler.

2002 yılına gelindiğinde TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Sema Pişkinsüt başkanlığında parti kurma çalışmaları içinde yer alır. Kurulması hedeflenen parti Toplumcu Demokratik Parti olarak anılır. Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 27 Mart 2002 tarihli yazısında TCK 312/2 maddesince Erdal Öz’ün, parti kuramayacağı açıklanır. Böylelikle siyaset hayatı başlamadan noktalanır.

14 Mart 2006 tarihinde ağır bir ameliyat geçirir. Ameliyatın sonrasında taburcu edilen yazar, yetmiş birinci yaşını dostlarıyla birlikte kutlar. Ancak bir gece öksürük krizi geçirmesi sonucu hastaneye kaldırılır ve bir ay gibi bir süre komada kalır. Erdal Öz, 6 Mayıs 2006 tarihinde İstanbul’da akciğer kanseri sebebiyle 71 yaşında ölmüştür.

2008 senesinden beri Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi ve Can Yayınları tarafından her sene bir şair ya da yazara verilen “Erdal Öz Edebiyat Ödülü” verilmeye başlamıştır. İlk ödül 2008 senesinde şair Gülten Akın‘a verilmiştir.

Ödülleri:
1975 – Orhan Kemal Roman Armağanı (Yaralısın ile)
1998 – Sait Faik Öykü Armağanı (Sular Ne Güzelse ile)
1996 – Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü
2001 – Sedat Simavi Öykü Armağanı (Cam Kırıkları ile)

Kitapları :
Roman:
1960 – Odalarda
1974 – Yaralısın
1976 – Deniz Gezmiş Anlatıyor
1986 – Gülünün Solduğu Akşam
1995 – Odalarda (Elden geçirilmiş)
2003 – Defterimde Kuş Sesleri (Anılar)

Öykü:
1960 – Yorgunlar
1973 – Kanayan
1987 – Havada Kar Sesi Var (Yorgunlar’dan dört öykü ile birlikte)
1997 – Sular Ne Güzelse
2001 – Cam Kırıkları

Gezi yazısı :
1994 – Ihlamurlar
1976 – Allı Turnam

Çocuk kitapları :
1979 – Dedem Korkut Öyküleri
1981 – Alçacıktan Kar Yağar
1990 – Kırmızı Balon
2003 – Babam Resim Yaptı

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün