Erkan Mumcu Kimdir? Nerelidir?

Erkan Mumcu Kimdir? – Erkan Mumcu Evi Nerede? – Erkan Mumcu Nereli?

Erkan Mumcu kimdir?, Erkan Mumcu kaç yaşında?, Erkan Mumcu evi nerede?, Erkan Mumcu nerelidir? Erkan Mumcu ev adresi?, Erkan Mumcu kaç yaşında?, Erkan Mumcu nerede oturuyor?, Erkan Mumcu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Erkan Mumcu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Mayıs.1963 senesinde doğan Erkan Mumcu şu an için 58 yaşında ve Boğa burcundandır. Erkan Mumcu doğum yeri ise Yalvaç, Isparta olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bakan olarak devam ettirmektedir.

Erkan Mumcu Kimdir?, evi nerede?

Turizm ve Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapmış olan siyasetçi.

Erkan Mumcu, 1 Mayıs 1963 tarihinde Isparta‘nın Yalvaç beldesinde dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimini Isparta ve İstanbul‘da çeşitli okullarda bitirdiktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Mumcu, tekstil sektöründe de bir süre faaliyet gösterdi.

Erkan Mumcu, 1995 senesinde Anavatan Partisi‘nde politikaya atıldı ve 20. dönem Isparta Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne girdi. Parlamentoda Araştırma Komisyonu Başkanlığı, Adalet ve Anayasa komisyonlarının bunun yanında çeşitli araştırma ve soruşturma komisyonlarında da üye olarak görev aldı.. 1995-1996 senelerında Anavatan Partisi Genel Başkan Danışmanı olan Mumcu, 1997-1998 senelerı içerisinde Anavatan Partisi Genel Sekreteri olarak partisinin karar organında yer aldı. Mumcu, yine 1998 yılı sonundan 1999 yılı haziran ayına kadar partisinde Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit‘in Başbakanlığında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 3 Mayıs 1999 tarihinde görevlendirilerek MHP ve ANAP ile birlikte kurulan, Türkiye Cumhuriyeti 57. Hükümeti kabinesinde Turizm Bakanı olarak yer aldı. Anavatan Partisi 7. Olağan Büyük Kongresi’nden sonra Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanı olarak görev alan Erkan Mumcu, 20 Mayıs 2002’de yapılan ANAP’ın kuruluşunun 20. yılı bundan dolayı gerçekleştirilen toplantıda hükümet ve Parti Genel başkanı Mesut Yılmaz‘a yönelttiği sert eleştirilerden dolayı, Mesut Yılmaz tarafından görevinden alındı.

Daha sonra AK Parti‘ye geçti ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde bu partiden milletvekili oldu. 3 Kasım seçimlerinin sonrasında tek başına iktidar olan AK Parti’den Milli Eğitim Bakanı görevine getirildi. Daha sonra Kültür ve Turizm bakanlığına getirilen Erkan Mumcu 15 Şubat 2005 tarihinde görevinden ve AK partiden istifa etti.

Yeniden Anavatan Partisi‘ne döndü. 2 Nisan 2005 tarihinde tek aday olarak girdiği 4. Olağanüstü Kongre’de ANAP Genel Başkanı oldu.

5 Mayıs 2007 tarihinde Anavatan Partisi‘nin Doğru Yol Partisi ile birleşmesiyle oluşan Demokrat Parti‘nin Mehmet Ağar ile birlikte eşbaşkanı oldu. Daha sonra anlaşmazlıklar yüzünden birleşme tamamlanamadı.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlere ANAP Isparta milletvekili adayı olarak girdi fakat barajı aşamadığı için seçilemedi.

25-26 Ekim 2008 tarihinde yapılan Anavatan Partisi 6. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde aday olmayarak genel başkanlıktan ayrıldı.

Erkan Mumcu, Işın Mumcu ile evlidir. 2 çocuğu mevcuttur.

Ekim 2008’de Anavatan Partisi’nden istifa edip, deyim yerindeyse inzivaya çekildi. Daha önce siyaset sebebiyle bazı şirketlerinin ortaklığından ayrılan Erkan Mumcu yeniden bir ortaklığa imza attı. Merkezi İstanbul Şişli’ye bağlı Ayazağa’da bulunan “Taciroğlu Gıda Hayvancılık Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.” adlı şirketin yönetim kurulu başkanlığına 26 Temmuz 2010 tarihinde geçti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker