Erkan Özerman Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Erkan Özerman kimdir?, Erkan Özerman kaç yaşında?, Erkan Özerman evi nerede?, Erkan Özerman nerelidir? Erkan Özerman ev adresi?, Erkan Özerman kaç yaşında?, Erkan Özerman nerede oturuyor?, Erkan Özerman nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Erkan Özerman hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Kasım.1938 senesinde doğan Erkan Özerman şu an için 83 yaşında ve Akrep burcundandır. Erkan Özerman doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Prodüktör olarak devam ettirmektedir.

Erkan Özerman Kimdir? – Erkan Özerman Evi Nerede? – Erkan Özerman Nerede Oturuyor?

Erkan Özerman Kimdir?, evi nerede?

Erkan Özerman, Best Model Of Turkey ve Best Model of The World’ün kurucusu olup, Türkiye’deki organizatörlük kavramını oluşturan kişidir. Kısaca Türkiye’deki Show Business’in kurucusudur.

Erkan Özerman, 1938 senesinde İstanbul’da doğmuştur. 1948’de ilkokulu bitirdikten sonra, Orta okula Karaköydeki Saint Benoit Lisesinde başlayıp kısa bir süre sonra Galatasaray Lisesine geçmiştir. Galatasaray Lisesinden mezun olmuştur. Elli yaşından sonra gittiği Paris Devlet Üniversitesi Universite Paris, Sosyoloji Fakültesinden mezun olmuştur. Sadrazam Pepe Mehmet Paşa’nın torunudur.

Erkan Özerman, Galatasaray Lisesi’nde 18 yaşına kadar resim atölyesi idare etti. 1955 senesinde yağlı boya resimleri Beyoğlu’nda sergilendi, daha o yaşlarda tiyatro oyunu ve hikayeler yazdı. Sinema ve tiyatro kritiği yaptı. Galatasaray Lisesi’nde Türkiye’nin ilk sinema kulübünü kurdu. Sonraki senelerda Ankara Radyosu ve Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları Müdürü, ilk DJ’i ve prodüktörü oldu.

Çeşitli gazetelerde sinema ve tiyatro eleştirmenliği, magazin yazarlığı yaptı. 1960 senesinde Ankara Radyosu’nda eğlence programları direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Galatasaray Lisesi dergileri çıkardı, 18 yaşında Ankara Hukuk Fakültesi’ne başladığı zaman Zafer Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 27 Mayıs olayıyla gazetesi kapanınca önce yeni açılan Öncü, sonrasında da Tanin gazetesinde çalışmaya başladı. Ve bir gün, kendisini 8 yaşından beri tanıyan, Türkiye Radyoları’ndan sorumlu Deniz Kuvvetleri elemanı Albay Cavit Aslan, yaşamını değiştirmiş; onu Ankara Radyosu’na sunmuş.

Türkiye Radyoları Eğlence Yayınları Müdürü oldu. O senelerda Ankara’da Bulvar Palas diye işletilmeyen bir gece kulübü vardı. Orayı mesleğe yeni başlayan gençlere şans tanıyan bir mekâna çevirdi. Esin Afşar, Modern Folk Üçlüsü, Şenay Yüzbaşıoğlu orada başladı. Radyodaki stajyer bir şarkıcıyı çıkardı, o da Emel Sayın oldu.

17 Aralık 1968’de Nesrin Sipahi, Esin Afşar ve sonra Dario Moreno ile ilk programını yaptı. Yıldırım Gürses, Gönül Akkor, Ayla Gürses, Ajda Pekkan ile çalıştı. Daha sonra Zerrin Özer, Sezen Aksu, Güngör Bayrak, Ruhi Su gibi sanatçılar ile çalıştı.

1976 senesinde 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanı görevinde oldu, 1979 senesinde Fransız – Türk Dostluk Derneği Başkanı görevi yaptı. 1979 senesinde sunuculuğunu Ayla Algan‘ın yaptığı Eyfel Kulesi’nde ‘Binbir Gece’ diye bir şov yaptı.

1989 senesinde Best Model of Turkey ile Best Model of the World Kurucu Başkanlığını yaptı.

2001 senesinde Sportif Salon Dansları Derneğini kurdu ve Kurucu Başkanlığını yaptı.

Ödülleri :
1977 – Midem Cannes FIDOF Özel Ödülü
1980 – Paris Altın Eyfel Ödülü
1986 – Oscar de France Ödülü
1997 – Best Model of The World 10. Yıl Uluslararası Başarı Ödülü
2001 – Chevalier Dans l’Ordre National du Mérite (Fransa Devlet Liyakat Madalyası)
2004 – TC Dışişleri Bakanlığı, Japonya Türk Yılı Özel Madalyası
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün