Ernest Hemingway Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ernest Hemingway kimdir?, Ernest Hemingway kaç yaşında?, Ernest Hemingway evi nerede?, Ernest Hemingway nerelidir? Ernest Hemingway ev adresi?, Ernest Hemingway kaç yaşında?, Ernest Hemingway nerede oturuyor?, Ernest Hemingway nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ernest Hemingway hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Temmuz.189902.Temmuz.1961 senesinde doğan Ernest Hemingway şu an için 62 yaşında ve Yengeç burcundandır. Ernest Hemingway doğum yeri ise İllinois, AmerikaKetchum, Idaho olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Ernest Hemingway Kimdir? – Ernest Hemingway Evi Nerede? – Ernest Hemingway Nerede Oturuyor?

Ernest Hemingway Kimdir?, evi nerede?

Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Yaşlı Adam ve Deniz gibi başarılı romanların yazarı.

Ernest Hemingway'in 1900 yılında çekilmiş bebeklik fotoğrafı.
Ernest Miller Hemingway, 1899’da Oak Park, İllınois’de dünyaya geldi. Hemingway, altı çocuklu ailesinin iki erkek çocuğundan birisiydi. Adını, babası ve de amcasının adlarından almıştı. Çocukluğunda eski bir müzisyen olan annesinden müzik dersleri aldı.

İlk makalelerini lise senelerında okul gazetesi olan Trapeze’de paylaştı. Yazılarında daha çok Ring Lardner etkisi gözlemleniyordu. 1917 senesinde liseyi bitirdi. Lisenin sonrasında ailesinin isteğinin tersine üniversiteye gitmek yerine Kansas City Star adlı gazetede muhabir olarak vazifeye başladı.

Hemingway’ın liseden mezun olduğu bu senelerda Avrupa’da Birinci Dünya Savaşı başlamıştı.

Amerika o senelerda savaş hususunda tarafsız kalsa da daha sonra Nisan 1917 de savaşa girmesinin sonrasında Hemingway de orduya katılmak için başvurdu. Fakat Hemingway sol gözündeki bozukluktan dolayı orduya alınamadı. Ardından 1917 sonlarına doğru Kızılhaç’ın da gönüllü aldığını duyduğunda ilk başvuranlar içerisindeydı. Ocak 1918’de Hemingway’in başvurusu kabul edildi ve ambulans şoförü olarak vazifeye alındı.

Kızılhaç‘ta çalışmaya başlar başlamaz gazetedeki işinden ayrıldı. Gazete de kaldığı kısa zaman içinde bir çok yöntem ve de teknik öğrendi. Daha sonraki senelerda o günleri “Gazetecilik senelerında öğrendiğim kurallar en güzelleri idi ve de tüm yazarlık hayatım boyunca onları unutamadım” şeklinde hatırlayacaktı.

Avrupa da ilk olarak vardığı şehir Paris oldu. Orduda bir süre normal bir görevli olarak çalışmasının sonrasında ambulans şoförlüğüne geçti. 8 Haziran 1918 de birkaç adım ilerisinde patlayan bir Avusturya topu yüzünden ağır biçimde yaralı olarak kurtuldu. Yardım etmeye çalıştığı İtalyanlardan bir tanesi ölürken diğeri bacaklarını kaybetti. Aynı olay esnasında başka yaralı bir İtalyan askerini cepheye taşımaya çalışırken bacaklarından yaralı olarak kurtuldu. Yaşananların sonrasında İtalyan gazetelerinde kahraman olarak ilan edilip, İtalyan personelleri tarafından Gümüş Onur Madalyası ile ödüllendirildi. Hemingway bu olayı bir mektubunda arkadaşına şu biçimde anlatıyordu: “Bazen savaşta ön saflarda büyük bir gürültü duyarsın, ben de aynı gürültüyü duydum; sonrasında ruhumun sanki bir mendilin cepten çekilişi gibi benden çekildiğini hissettim. En son ise ruhumun bir bütün halinde tekrar bedenime döndüğünü fark ettim ve de o andan beri benim için ölüm yoktu.”

Hemingway bu hadiselerin sonrasında Milan’da bir hastanede nasıl tedavi edileceğini tamamlarken hemşire Agnes von Kurawsky ile tanıştı. Bu da onun ölümsüz eserlerinden olan Silahlara Veda (A Farewell to Arms) adlı eserini yazmasını sağladı. Tekrar Amerika’ya dönen yazar ailesinin iş bulması için yaptığı baskılara rağmen sakatlığından dolayı ordunun verdiği parayla bir yıl kadar işsiz olarak yaşadı. Daha sonra 1921 senesinde eşi Hadley Richardson ile tanıştı ve evlendi. Aynı yıl içinde Chicago’ya göçtü. Toronto da bulunan Daily Star adlı gazetede yazmaya başladı. Gazetede iş bulduktan sonra ilk iş olarak Paris’e taşındı. Paris senelerında F. Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Ezra Pound ve İrlandalı James Joyce gibi bir çok yazarla tanıştı. Toronto Daily News gazetesi onu 1922’de savaş muhabiri olarak İstanbul’a gönderdi. Türkiye topraklarında bir ay kadar kaldı ve İzmir Yangını’ndan sonra yaşanan göç ile alakalı haberler yaptı; İstanbul‘dan, Mudanya‘dan, Edirne‘den, Lozan‘dan gazetesine haberler geçti. Kendisine yavaş yavaş da olsa bir isim yapmaya çalıştı ama 1923 senesinde eşinin hamile olduğunu fark edince çocuklarının Kuzey Amerika‘da doğması için Amerika’ya döndüler. 1924 senesinde ilk çocukları dünyaya geldi. Hemingway ailesi 1924’te tekrar Paris’e döndü.

1925-1929 yılına kadar olan zamanda Hemingway kendi yazarlık senelerının en güzel emsallarini verdi. Bu senelerda hiç tanınmayan bir yazarken birden bire dünyanın en ünlü yazarları içerisinde girdi. İlk basılan romanı olan Güneş de Doğar adlı kitabı bu senelerda basıldı. Güneş de Doğar adlı eserinde savaş yorgunu bir askerin anılarını anlatan Hemingway 1929 senesinde basılan Silahlara Veda adlı eseri ile çok büyük yol kaydetti. Silahlara Veda’da yaralı bir askerin savaşta bir hemşireye duyduğu aşkı dile getiriyordu. Bu romanında kahraman hem yaralanıyor hem de hamile olan sevgilisinin ölümüne dayanmaya çalışıyordu. Hemingway böylelikle savaşında anlamsızlığına değinmeyi amaçlıyordu. 1931 de Avrupa anılarından olan İspanya senelerına dair Öğleden Sonra Ölüm adlı kitabını yazdı. Afrika’da yaptığı turla alakalı yazılarını ise Afrika’nın Yeşil Tepeleri adlı kitabında topladı.

1936’da Florida’da savaş muhabiri Martha Gellhorn ile tanıştı. İspanya İç Savaşı esnasında birlikte İspanya’ya gittiler. Hemingway, Kuzey Amerika Gazeteler Birliği adına, Martha Gellhron ise Collier’s Weekly dergisi için savaş muhabirliği yaptı. Hemingway, 1937’de Madrid’de Beşinci Sütun adlı otobiyografik piyesi kaleme aldı.

Eşinden ayrılmak isteyen Hemingway, 1939’da Küba‘ya gidip Havana‘da bir otele yerleşti. Martha Gellhorn da yanına geldi. Hemigway’in boşanmasının sonrasında evlenen çift, Havana yakınında bir çiftlik satın alıp orada yaşadı. Collier dergisi için Çin-Japon Savaşı’nı izleyen eşi ile birlikte Çin’e gitti. Çift, ABD’nin II. Dünya Savaşı’na girmesinden önce Küba’ya döndü. 1944’te savaş muhabiri olarak Avrupa’ya gittiler.

1940 senesinde ise en başarılı eserlerinden olan Çanlar Kimin için Çalıyor adlı eserini yazdı ve mesleğinde artık zirveye ulaştı. 1942’de Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne girdi. 1944’te Fransa çıkartmasına katıldı ve de Paris’in kurtuluşuna şahit oldu. Hemingway, Amerikan 5. Piyade tümenine bağlı olarak gazetecilik yaptı. Almanların teslim olduğu 25 Ağustos 1944‘te, Hemingway, Amerikan güçleriyle birlikte batıdan Paris‘e girdi. Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı olarak savaşta aktif görev aldı. Bu sebeple askeri mahkemede yargılandı. 1947‘de Küba‘daki Amerikan büyükelçiliğinde gerçekleştirilen küçük bir törenle kendisine savaştaki cesaretinden ötürü madalya takdim edilmiştir.

1945’te Martha Gellhorn’dan boşanan Hemingway 1946‘da Londra‘da Time gazetesi muhabiri Mary Welsh ile tanıştı. Çift, 1946 Mart’ında Küba‘da evlendi ve 1959’a kadar hayatlarını Küba‘da sürdürdü. 1959 senesinde Küba’daki yeni rejim Amerika mülklerini devletleştirmeye karar verince kesin olarak ABD, İdaho’ya taşındı.

1950’de çok da başarılı olmayan Irmaktan Öteye ve Ağaçların İçine adlı eserlerini yazdı. 1952’de gerçek başyapıtı olan İhtiyar Adam ve Deniz adlı eserini yazdı. Bu kitapta insanın yaşama nasıl bağlanması gerektiği ve de aslında insan yaşamında her şeyin boş olduğuna dair olan fikirlerini dile getirdi. 1953’te aynı eseri ile Pulitzer Ödülünü aldı. 1954’te ise Nobel edebiyat ödülüne layık görüldü.

Hemingway çok tutkulu bir yaşamın sonrasında 1961 senesinde Ketchum/Idaho’da kendini av tüfeği ile vurarak yaşamına son verdi.

Evlilikleri :
1.eşi: Hadley Richardson -e. 1921–1927
2.eşi: gazeteci Pauline Pfeiffer – e. 1927–1940
3.eşi: savaş muhabiriMartha Gellhorn – e. 1940–1945
4.eşi: Time gazetesi muhabiri Mary Welsh – e. 1946–1961

Eserleri:
Yaşlı Adam ve Deniz
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Afrika’nın Yeşil Tepeleri
Irmaktan Öteye Ağaçların İçine
Kadınsız Erkekler
Akıntı Adaları
Tehlikeli Yaz
Silahlara Veda
Güneş de Doğar
Kilimanjaro’nun Karları
Kazanana Ödül Yok
Ya Hep Ya Hiç
Paris Bir Şenliktir
Yazma Üzerine
Öğleden Sonra Ölüm
Varlık Yokluk
Askerin Dönüşü
Beyaz Filden Tepeler

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün