Erol Simavi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Erol Simavi kimdir?, Erol Simavi kaç yaşında?, Erol Simavi evi nerede?, Erol Simavi nerelidir? Erol Simavi ev adresi?, Erol Simavi kaç yaşında?, Erol Simavi nerede oturuyor?, Erol Simavi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Erol Simavi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 05.Haziran.193008.Haziran.2015 senesinde doğan Erol Simavi şu an için 85 yaşında ve İkizler burcundandır. Erol Simavi doğum yeri ise İstanbulMonaco olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Erol Simavi Kimdir? – Erol Simavi Evi Nerede? – Erol Simavi Nerede Oturuyor?

Erol Simavi Kimdir?, evi nerede?

Hürriyet gazetesinin kurucusu Sedat Simavi’nin oğludur.

Erol Simavi, 1930 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Annesi babasının Melek Hanım diye seslendiği Fatma hanım, babası Sedat Simavi’dir. Işık Lisesi’nden 1949 senesinde mezun oldu. 1953 senesinde babasının ölmesi ile abisi Haldun Simavi ile birlikte Hürriyet gazetesinin yönetimine geçti.

Erol Simavi, gazeteciliğe on iki-on üç yaşlarında ilk kez 7 Gün, Karikatür dergilerinde mücellit olarak başladı. Sonra terfi edip makinist oldu. Sonra yine terfi edip fotoğrafçı oldu. Sonra Hürriyet’i çıkarırken klişehane kuruldu ve orada çalıştı.

1968 senesinde Haldun ile Erol Simavi’nin ortaklığı bitti. 1971 senesinde Veb Ofset grubunu oluşturan abisi Haldun Simavi, Hürriyet gazetesini tamamıyla Erol Simavi’ye bıraktı. Hürriyet gazetesinin yanında Kelebek, Hafta Sonu, TV’de 7 Gün, Çarşaf, Gong, Gösteri gibi ilaveler çıkardı.

Askerliğini Ankara’da Milli Savunma Temsil Bürosu’nda yedek subay olarak yaptı.

22 Haziran 1993 tarihinde Hürriyet gazetesinin %25lik payını 16 milyon dolar karşılığında Erol Aksoy’a sattı. 1993 senesinde İsviçre’ye yerleşti. 29 Haziran 1994 tarihinde geri kalan hisselerini Aydın Doğan‘a satarak medya sektöründen ayrıldı.

Erol Simavi, iş adamı Kadir Has’ın eşi Rezzan Germirli’nin teyzesinin kızı Yalı komşuları Yağcıgillerin torunu Emine Belma Başar ile 1953 senesinde evlendi. 1980 senesinin Şubat ayında 23 yaşındaki oğlu Saffet (d.1957) yaşamını kaybetti. Sedat Simavi (d.1953) adında oğlu mevcuttur.

Erol Simavi’nin şarkıcı Gönül Yazar ile 1968 senesinde birlikteliğinden Yasemin Simavi adında bir kızı 1970 senesinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde dünyaya geldi.

Uzun seneler İsviçre’de ikamet eden Erol Simavi, birkaç yıl önce taşındığı Monaco‘da tedavi gördüğü hastanede 8 Haziran 2015 tarihinde 85 yaşında vefat etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün