Eugene Delacroix Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Eugene Delacroix kimdir?, Eugene Delacroix kaç yaşında?, Eugene Delacroix evi nerede?, Eugene Delacroix nerelidir? Eugene Delacroix ev adresi?, Eugene Delacroix kaç yaşında?, Eugene Delacroix nerede oturuyor?, Eugene Delacroix nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Eugene Delacroix hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Nisan.179813.Ağustos.1863 senesinde doğan Eugene Delacroix şu an için 65 yaşında ve Boğa burcundandır. Eugene Delacroix doğum yeri ise Charenton-Saint-Maurice, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Eugene Delacroix Kimdir? – Eugene Delacroix Evi Nerede? – Eugene Delacroix Nerede Oturuyor?

Eugene Delacroix Kimdir?, evi nerede?

1830 senesinde yaptığı “Halka Yol Gösteren Özgürlük” adlı yağlı boya tablosu, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Tüm dünya çapında Fransız Devrimi’nin simgesi kabul edilmektedir.

Eugene Delacroix, tam adı Ferdinand Victor Eugène Delacroix’dir. 26 Nisan 1798 tarihinde Fransa, Paris yakınlarında ailesinin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Annesi, ünlü mobilyacı Oeben ve Riesener‘in soyundan gelmiştir. Babası devlet adamı Charles Delacroix‘tir. On yedi yaşına değin klasik konular üzerine eğitim gördü. 18 yaşında Güzel Sanatlar Ulusal Okulu’na girdi. Louvre’daki çalışmaları esnasında Peter Paul Rubens, Paolo Veronese gibi ünlü ressamların yapıtlarını inceleme fırsatı buldu. Seçkin ve sanatsever aile ortamında müzik ve tiyatro sevgisi kazandı; edindiği davranış şekilleri ve ilişkilerle tam bir salon adamı oldu.

1815’te akademik eğilimli ünlü ressam Baron Pierre Narcisse Guerin’den ders almaya başladı. Bunun yanında tarihsel konuları işleyen Antoine Jean Gros ile tanıştı, kral yanlısı ressam Baron François Gerard’ın toplantılarına katıldı. 1882 gibi erken bir tarihte devlet adamı ve tarihçi Louis Thiers’nin desteğini kazandı. 1830’larda içişleri bakanlığı yapan Thiers onu mimari ve dekorasyon işlerinin başına getirdi.

“Dante ile Vergilius Cehennemde” (1822) tablosuyla kişiliğini buldu, klasikçilerce eleştirildi. “Sakız Adası Katliamından Sahneler” (1824) adlı tablosu da aynı akımca eleştirildi. At figürlerini, Venedik, Flaman, İtalyan ressamlarını, İran minyatürlerini, Orta Çağ tezhiplerini inceledi.

Yapıtlarındaki renk kullanımıyla hem izlenimci, hem de ard izlenimci ressamları etkileyen Fransız ressam. Konularını daha çok tarihsel ve güncel olaylarla edebiyattan seçmiştir. 1832’de Fas’a yaptığı gezi, daha egzotik konulara yönelmesine yol açmıştır.

Napolyon Bonapart Savaşları’nın ardında bıraktığı hüzün duygusuyla büyüyen Delacroix, Fransız ressam Thedore Gericault, İngiliz ressam Richard Parkes Bonington, Polonya asıllı besteci ve piyanist Frederic Chopin ve Fransız yazar George Sand gibi romantik sanatçılardan etkilendi.

1831 sergisine “Halka Önderlik Eden Özgürlük” ya da “Barikat” adıyla bilinen tablosunu gönderdi. 1834 sergisine “Cezayirli Kadınlar”ı sundu. “Yahudi Düğünü”, “Dövüşen Tancalılar”, “Magadorlu Yahudi Müzikçiler”, “İmparator Abdurrahman’ın Çağrısı”, “Messolongion Harabelerinde Can Veren Yunanistan” bu dönem yapıtlarındandır.

Ressamlığının bunun yanında iyi bir taş basma sanatçısı da olan Delacroix, William Shakespeare‘in, İskoç yazar Sir Walter Scott‘un ve Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe‘nin eserlerinin taşbaskılarını yapmıştır.

1835 sergisinde “Chillon Mahpusu”nu sergiledi. “Medea” adlı tablosunu yaptı (1837). Belçika ve Hollanda‘ya gitti. “Trajanus’un Adaleti” (1840), “Haçlıların İstanbul’a Girişi”ni (1841) sergiledi. “Meknes Sarayından Çıkan Sultan”, “Marcus Aurelius’un Ölümü”! (1845), “Arap Oyuncu ve Soytarılar” (1848), “Aslan Avı” (1854) sergilenen yapıtları içerisindedır.

1824 senesinde “Sakız Adası’nda Katliam” adlı tablosu ile çok ün sağlamıştır. Bu tabloda, Sakız Adası’nda Türkler’in katliamdan geçirdiği hasta ve ölmek üzere olan Yunanlı sivil insanlar betimlenmektedir. O zamanda Fransızlar içerisinde Türkler’e karşı bağımsızlık mücadelesi veren Yunalılar için sempati beslemek çok yaygındı.

Fransızlar Cezayir‘i işgal ettiğinde, diplomatik bir görevle Yemen‘e gönderilmiş, bu vesileyle İspanya ve Kuzey Afrika’ya seyahat etmiştir. Bu gezilerindeki asıl amaç sanatını geliştirmek değil, Paris‘in uygar yaşamından kaçarak ilkel yaşamları görmektir. Kuzey Afrika’daki insanlardan ve kıyafetlerinden fazla etkilenmiş ve yaptığı resimlerde bu etkilenmeyi yansıtmıştır.

Eugene Delacroix’ın kuvvetli bir düş gücü, ince bir zekası ve az bulunur bir hassaslığı vardı. Bu donanımlarıyla yüzyılın belki de en az anlaşılan sanatçısı oldu.

Eugene Delacroix, 13 Ağustos 1863 tarihinde Paris’te 65 yaşında ölmüştür. Yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüştür. Ancak eserlerinin pek çoğu Louvre Müzesi‘nde sergilenmekte olduğundan, kendi müzesi pek zengin değildir.

Eugene Delacroix’in ünlü “Halka Yol Gösteren Özgürlük” tablosu :

Eugene Delacroix’in Bazı Ünlü Eserleri :
Dante ve Virgilius Cehennem’de (1822)
Sakız Adası Katliamı (1824)
Nancy Çarpışması (1831)
Poitiers Çarpışması (1830)
Halka yol gösteren özgürlük (1830)
Sardanapalos’un Ölümü’ndeki (1827)
Liege Piskoposunun Öldürülmesi’ndeki (1829)
Taillebourg Çarpışması (1837)
Haçlıların İstanbul’u Alışı (1840)

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker