Biyografi

Eugene Pottier Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Eugene Pottier kimdir?, Eugene Pottier kaç yaşında?, Eugene Pottier evi nerede?, Eugene Pottier nerelidir? Eugene Pottier ev adresi?, Eugene Pottier kaç yaşında?, Eugene Pottier nerede oturuyor?, Eugene Pottier nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Eugene Pottier hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Ekim.181606.Kasım.1887 senesinde doğan Eugene Pottier şu an için 71 yaşında ve Terazi burcundandır. Eugene Pottier doğum yeri ise Paris, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şair olarak devam ettirmektedir.

Eugene Pottier Kimdir? – Eugene Pottier Evi Nerede? – Eugene Pottier Nerede Oturuyor?

Eugene Pottier Kimdir?, evi nerede?

Ünlü Enternasyonal marşının sözlerinin yazarı olan Fransız devrimci Eugene Pottier, sosyalist, şair, mason ve nakliye işçisidir.

Eugene Pottier, 4 Ekim 1816 tarihinde Fransa, Paris’te kibar bir sandık yapımcısı zanatkârın oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Eugène Edine Pottier’dır. Küçük yaşta işçiliğe başladı. Babası onu 12 yaşında okuldan alıp, yanında çırak yapmak istedi. Fakat Eugène baba mesleğinden hoşlanmadığı için kağıt işçiliğini tercih etti. Sanayi desinatörlüğü alanında uzmanlaşmaya vardı. Genç yaşta cumhuriyetçi fikirlerin etkisiyle şiirler yazan Pottier, 1830 Devrimini destekleyerek “Yaşasın Özgürlük” adlı şiirini devrime adadı.

1848 Şubat Devrimi’nden sonra işçi sınıfının haziranda giriştiği ama yenilgiye uğradığı ayaklanmaya katılarak, barikatlarda dövüştü. Bu senelerda ütopik sosyalistlere özellikle Jean Baptiste Joseph Fourier‘in görüşlerini destekliyordu. Bir yandan da işçilerin örgütlenmesi için uğraş veren Eugene Pottier, değişik bir çok işe girip çıktıktan sonra resim yapmayı öğrenip Paris’in kumaş üzerine en iyi resim yapan ressamlarından biri olduktan sonra, 1867’de La chambre Syndicale des Ateliers de Dessin’i (Resim Atölyeleri Sendika Odası) kurdu. 1851 senesinde kumaş üzerine desen basan bir atölyede yöneticilik yaptığı sırada bu iş kolundaki işçilerin bir araya gelmesini sağladı. Ardından bu işçilerin oluşturmuş olduğu birliğin Enternasyonal’e girmesini gerçekleştirdi.

Eugene Pottier, , sendikası ile Nisan 1870’de I. Enternasyonal’e (Assocation İnternationale des Travaileurs. Çalışanlar/ İşçiler Uluslararası Derneği) katıldı.

İmparatorluğun düşüşü, Cumhuriyetin 4 Eylül 1870’de ilânı ve savaş üzerine, Pottier, Cumhuriyet’in kurtarılması ve savunulması için ulusal muhafız birliğinde astsubay olarak görev aldı.

Paris Komünü içinde bi hayli etkin görevler alan Eugene Pottier, 18 Mart 1871’de Paris’te Komün ilânı üzerine yapılan seçimlerde Komün kullanıcı hesabıne seçildi. 21 Nisan’da ise Komün’ün örgütlediği Kamu Hizmetleri Komisyonu’nunda üyesi olarak görev yaptı ve Kamu Selameti Komitesi’ni destekledi. Versaile yanlılarına karşı günlerce barikatlarda dövüştü, şiirleriyle; direnen komüncülere destek oldu.

Sonunda 17 Mayıs 1873 tarihinde Versaile tarafından gıyabında idama mahkûm edildi. Önce İngiltere‘ye oradan da ABD‘ye kaçtı. Burada da Amerikan işçi hareketinin örgütlenmesi için çalışan Eugene Pottier, Komüncülerle olan ilişkisini devam ettirdi. ABD Sosyalist Parti kurucuları içerisinde yer aldı. 1880 genel affından sonra yeniden Paris‘e yarı felç ve yoksul olarak döndü.

1883’te Lice Chansonnière (Türkü Yarışması) tarafından gerçekleştirilen yarışmaya katıldı. 300 aday içerisinde birinci seçildi. Böylelikle Fransa’ya dönüşü duyuldu. Yeni şiirleri tanıdıkları, bu arada müzisyen, besteci ve türkücü Gustave Nadaud tarafından ilgi ve beğeniyle karşılandı.

Bu zamanda Eugene Pottier, Jules Guesde ve Paul Lafargue’in Le Socialiste gazetesine katkıda bulundu. Onların Parti Ouvrier Français (Fransız İşçi Partisi)’nin kurulması ve geliştirilmesi çabalarına yardımcı oldu. Şiirleri dost ve tanıdıklarının yardımı ile 1887’de Chants Révolutionnaires (Devrimci Türküler) adıyla yayınlandı.

Bir müddet sonra hastalığı arttı ve bir süre sonra da 6 Kasım 1887 tarihinde Paris’te Lariboisière Hastanesinde felçten yaşamını kaybetti.

9 Kasım 1887 günü Paris’li işçiler Eugene Pottier’in cenazesini kurşuna dizilen Komüncülerin toprağa verildiği Pere-Lachaise mezarlığında uğurladılar. Polis kanlı bir saldırı düzenleyerek işçilerin taşıdığı kızıl bayrağı almaya çalıştı. Cenaze alayına büyük bir kalabalık katılmıştı. Her yandan “Yaşasın Pottier!” sloganları artıyordu.

Bugün tüm dünya çapında işçi sınıfının marşı olarak anılan Enternasyonal marşının sözlerini 1871‘de yazan Eugene Pottier’in şiirleri 1887’deki ölümünden sonra Chants Revolutionnaires (Devrim Şarkıları) adıyla yayınlandı.

Enternasyonal marşının sözlerini 29 Haziran 1871’de bitirdi. Bu şiir Pierre Degeyter tarafından 16 Temmuz 1888’de bestelenmiştir.

Mart 1871’de Paris Belediye Meclisi üyesi olarak Paris Komünü’ne seçilen Eugene Pottier, Komün’ün yenilgisinden sonra, Haziran 1871‘de Enternasyonal (L’Internationale) şiirini yazdı. Bu şiir, Uluslararası İşçi ve İş Dünyası Birliği’nin son senelerında kullandığı marş oldu (1871-1876) ve o zamandan beri çoğu sosyalist ve sol siyasi ülkeler arası kuruluş tarafından kullanıldı.

Eugene Pottier, 1873-1880 senelerı içerisinde New York‘ta sürgündeyken New York’taki Les Égalitaires locasına kabul edildi.

Eugene Pottier, 6 Kasım 1887 tarihinde Paris, Fransa’da 71 yaşında ölmüştür.

Lille şehri belediye başkanı olmak isteyen Gustave Delory ise o sıralarda yapacağı “seçim kampanyasına uygun bir marş” ararken, 1888’de Paris’te, bir yıl önce ölen Eugéne Pottier’nin Chants Révolutionnaires isimli kitabındaki L’İnternationale şiirine hayran oldu ve Lille‘ye geri döndükten sonra şiirin bestelenmesi için tecrübeli bir müzisyen aramaya başladı. 15 Temmuz 1888 tarihinde fabrika işçisi müzisyen Pierre Degeyter bu işi üstlendi ve birkaç gün içinde bildiğimiz Enternasyonal marşı yaşandı
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün