Biyografi

Eugene Wigner Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Eugene Wigner kimdir?, Eugene Wigner kaç yaşında?, Eugene Wigner evi nerede?, Eugene Wigner nerelidir? Eugene Wigner ev adresi?, Eugene Wigner kaç yaşında?, Eugene Wigner nerede oturuyor?, Eugene Wigner nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Eugene Wigner hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Kasım.190201.Ocak.1995 senesinde doğan Eugene Wigner şu an için 93 yaşında ve Akrep burcundandır. Eugene Wigner doğum yeri ise Budapeşte, MacaristanPrinceton, New Jersey, ABD. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise FizikçiMatematikçi olarak devam ettirmektedir.

Eugene Wigner Kimdir? – Eugene Wigner Evi Nerede? – Eugene Wigner Nerede Oturuyor?

Eugene Wigner Kimdir?, evi nerede?

1963 senesinde, atom çekirdeği ve temel parçaçıklarının kuramınına temel simetri ilkelerini uygulayarak yaptığı katkılardan dolayı nobel fizik ödülü verildi.

Eugene Wigner, 17 Kasım 1902 tarihinde Macaristan, Budapeşte’de Elisabeth (Einhorn) ve Anthony Wigner çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Macar yahudisidir. Bertha adında ablası ve Margit (Manci) adında kız kardeşi vardı. Kız kardeşi Margit ile fizikçi Paul Dirac evlendi. 9 yaşına kadar evde özel öğretmen ile eğitim hayatına devam etti. 11 yaşında ağır bir tüberküloz hastalığı geçirdi. 1920 senesinde orta eğitimini bitirdikten sonra Teknoloji ve Ekonomi Budapeşte Üniversitesine gitti. 1921 senesinde Berlin’de Technische Hochschule Üniversitesinde kimya mühendisliği okudu.

Berlin’de iken Alman Fizik Derneğinin toplantılarına katıldı. Burada Max Planck, Max von Laue, Rudolf Ladenburg, Werner Heisenberg, Walther Nernst, Wolfgang Pauli ve Albert Einstein ile tanıştı.

Kaiser Wilhelm Enstitüsü’nde Fiziksel Kimya ve Elektrokimya üzerine çalıştı. Erwin Schrödinger’in kuantum mekaniği çalışmalarını inceledi.

1930’ların sonunda, atom çekirdekleri araştırmasını ve nükleer reaksiyonların mühim bir genel teorisini geliştirdi. 1930 senesinde Princeton Üniversitesinde işe başladı. 1936 senesinde Wisconsin Üniversitesine geçiş yaptı.

8 Ocak 1937 tarihinde ABD vatandaşlığına geçmiştir. 1938 senesinde ABD.de Princeton Üniversitesi‘nde Matematiksel Fizik alanında çalışmalarına başladı. 1971 senesinde emekli oldu.

Eugene Wigner, 1942-1945 senelerı içerisinde İkinci Dünya Savaşı esnasında Chicago Üniversitesi‘nde Manhattan Projesi üzerinde çalıştı ve 1946-1947 Clinton Laboratuarlarında Araştırma ve Geliştirme Müdürü oldu. 1947 senesinde yaz sonunda Princeton Üniversitesine döndü.

Kuantum mekaniğinde simetrilerin kuramının temelini attı, ve buna ek olarak atom çekirdeğinin yapısı üzerine araştırmaları ve matematiksel kuramları geliştirdi. Nükleer reaktörlerde Xe-135 zehirlenmesi ilk olarak Eugene Wigner tarafından belirlenmiştir.

1952 senesinde ABD Atom Enerjisi Komisyonu Genel Danışma Kurulu üyesi oldu ve 1964 yılına kadar bu görevine devam etti.

ABD. Başkanı Franklin Roosevelt’in talimatı ile 1942-1945 senelerı içerisinde fizikçi Robert Oppenheimer başkanlığında atom bombası yapmak için Manhattan Projesi üzerinde çalıştı.

Eugene Wigner, 1936 senesinde fizik öğrencisi Amelia Frank ile evlendi. Ancak eşi 1937 senesinde vefat etti.

Eugene Wigner, 4 Haziran 1941 tarihinde fizik profesörü Mary Annette Wheeler ile evlendi. David Wigner ve Martha Wigner adlarında iki çocuğu oldu.

Eugene Wigner, 1 Ocak 1995 tarihinde ABD., New Jersey, Princeton’da ölmüştür.

Ödülleri :
1958 – Enrico Fermi Ödülü
1960 – Barış Ödülü
1963 – Nobel fizik ödülü
1964 – Amerikan-Macar Etüdler Vakfı George Washington Ödülü Max Planck Madalyası
1965 – Semmelweis Madalyası Madalyası tutar Amerikan-Macar Tabipler Birliği
1969 – Ulusal Bilim Madalyası

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün