Biyografi

Eva Peron Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Eva Peron kimdir?, Eva Peron kaç yaşında?, Eva Peron evi nerede?, Eva Peron nerelidir? Eva Peron ev adresi?, Eva Peron kaç yaşında?, Eva Peron nerede oturuyor?, Eva Peron nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Eva Peron hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 07.Mayıs.191926.Temmuz.1952 senesinde doğan Eva Peron şu an için 33 yaşında ve Boğa burcundandır. Eva Peron doğum yeri ise Los Tolodos, ArjantinAmerika Birleşik Devletleri olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Politikacı olarak devam ettirmektedir.

Eva Peron Kimdir? – Eva Peron Evi Nerede? – Eva Peron Nerede Oturuyor?

Eva Peron Kimdir?, evi nerede?

Maria Eva Duarte de Peron, eski Arjantin Başbakanı Juan Peron‘un ikinci eşi. Evita adıyla da bilinen, Latin Amerika‘nın yetiştirdiği en sıradışı kadın aktris, politikacı.

7 Mayıs1919 tarihinde, Arjantin‘in Los Tolodos kentinde, Juan Duarte ve Juana Ibarguren‘in evlilik dışı çocukları olarak dünyaya geldi. Zaten evli olan Juan Duarte, daha sonra Evita’yı ve Juana’yı terkederek, büyük sıkıntılar yaşamalarına sebep oldu. Bu zamanda Arjantin‘de, evlilik dışı bireyler yasalar tarafından dışlanmaktaydı. Evita, seneler sonra dünyaya geldiğu yere dönerek, bu dönemle alakalı herşeyden kurtulmak için, doğum belgesini yok etti.

En büyük hayali aktris olmak olan Peron, küçük kasabalarda yokluk içinde geçirdiği çocukluğunun sonrasında, hayalini gerçekleştirmek için 1930‘lu senelerda Buenos Aires‘e gitti.

Buenos Aires‘te bir radyo istasyonunda bulduğu işe bir süre devam etti ve 1943 senesinde, dönemin Sosyal Güvenlik Bakanı olan Juan Peron ile tanıştı.

Evita, Juan Peron’un başbakan olmak için sarfettiği çabaya, halk içerisinde popüler olması yönünde eşi görülmemiş bir destek verdi. Juan Peron, 1945 senesinde, başkanlık yarışında kendisinden çekinen iktidardaki rakipleri tarafından tutuklandı fakat Eva’nın çabaları ile toplanan ve hükümete Peron’un suçsuz olduğunu söyleyen ortalama 300.000 birinin ısrarlı isteği üzerine serbest bırakıldı.

21 Ekim 1945 tarihinde çiftin ilişkileri evlilikle neticelendi. Juan Peron‘un başbakan seçilmesinin sonrasında, Evita’nın eşine politik kulvarda olan desteği artarak devam etti. Daha sonra Çalışma Bakanı olan Evita fakir Arjantin halkına verdiği sözleri tutarak, fiyatların arttırılması ve daha güzel sosyal standartlar konularında çalışmalar yaptı.

1951 yılına gelindiğinde, Evita başkan yardımcısı olmak için adaylığını düşünmeye başladı. Hükumet içinde gittikçe artan bir güce sahip olmaya başlayan Evita’nın adaylığı, onu küçümseyen birden fazla askeri önder tarafından büyük bir hoşnutsuzlukla karşılandı. Arjantin Anayasası’na göre başkan yardımıcısı, başkanın ölümü halinde onun yerini almaktaydı ve böyle bir durum askeriyenin kabullenebileceği bir durum olamazdı.

İşçilerden, sendikalardan ve kadınlardan büyük bir destek aldı ve bu destek, eşi Juan Peron‘u bile bi hayli şaşırttı.

1951 senesinde sağlığı bozlumaya başlayan Evita, bir ameliyat geçirdi. Halka Apandist cerrahi operasyonu olarak yansıtılmasına rağmen, hastalığı ciddiydi. Rahim kanseri olmuştu ve aşırı boyutlara varan halsizlik ve yorgunluk ile başetmekte bi hayli güçlük çekiyordu. İlerlemiş olan hastalığını iyileştirmek için yapılan ameliyatlar yararlı olmadı. Bir süre sonra Evita, destek almadan ayakta duramayacak duruma geldi.

Juan Peron‘un ikinci kez başkan seçilmesinden birkaç gün sonra Eva Peron, bir devlet töreni ile, “ulusun ruhani önderi” olarak adlandırıldı.

Tedavisi için gittiği Amerika‘da kemoterapi gördü. O zamanda çok yaygın olmayan bu tedavi şekli ilk defa bir Arjantin vatandaşına uygulanmaktaydı. Sonuçsuz kalan çabaların sonrasında, 26 Temmuz1952‘de, halen 33 yaşında, hayata veda etti. Ölümünün sonrasında Arjantin‘de geniş çaplı bir yas ilan edildi. Eva’nın cenazesi, ölümünden sonra da halkın görebilmesi için mumyalandı.

Ölümünden sonra gerçekleşen askeri darbe ile, Juan Peron‘un iktidarı yıkıldı ve Evita’nın sergilenmek için hazırlanan cenazesi 16 yıl boyunca ortadan kayboldu. Askeri Hükümet, Peron çifti ile alakalı bütün dokümanlara yasaklar getirdi. 1973 senesinde askeri yönetim bitti ve sürgünden dönen Juan Peron, üçüncü kez başkan seçildi. Juan Peron‘un 1974 senesindeki ölümünün sonrasında, Evita’nın İspanya‘daki cenazesi tekrar Arjantin‘e getirilerek, Buenos Aires‘teki aile mezarlığına toprağa verildi.

Hakkında birden fazla film çekilen ve kitaplar yazılan Evita, Arjantin tarihinde bir efsane olarak herzaman yerini korudu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün