Faruk Bildirici Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Faruk Bildirici kimdir?, Faruk Bildirici kaç yaşında?, Faruk Bildirici evi nerede?, Faruk Bildirici nerelidir? Faruk Bildirici ev adresi?, Faruk Bildirici kaç yaşında?, Faruk Bildirici nerede oturuyor?, Faruk Bildirici nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Faruk Bildirici hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Kasım.1956 senesinde doğan Faruk Bildirici şu an için 65 yaşında ve Akrep burcundandır. Faruk Bildirici doğum yeri ise Nizip, Gaziantep olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Faruk Bildirici Kimdir? – Faruk Bildirici Evi Nerede? – Faruk Bildirici Nerede Oturuyor?

Faruk Bildirici Kimdir?, evi nerede?

Faruk Bildirici, 10 Kasım 1956 senesinde Gaziantep, Nizip’te doğmuştur. Çocukluğu Nizip’te geçmiştir. Aslını söylemek gerekirse Gaziantep’te 24 Haziran 1956’da doğmuştur ama dedesi doğum yerini Nizip olarak ve 10 Kasım 1956 yazdırmıştır nüfusa. Babası Hollanda’da işçi olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Basın İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1980 Haziranıydı Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladığında. 12 Eylül zamanında sıkıyönetim ve eğitim muhabirliği, 1983 seçimlerinden sonra da Başbakanlık, ANAP ve parlamento muhabirliği yaptı. Bir süre Haber Müdürlüğü görevinde bulunduğu Cumhuriyet’ten, Nisan 1992’de ayrıldı.

Sabah Gazetesi’nde beş ay süren parlamento muhabirliğinden sonra Ekim 1992’de Hürriyet gazetesine geçti.

Haberlerin peşinden koştu; söyleşiler yaptı; kitaplar yazdı; haber müdürlüğünde bulundu; bunca senedir hep gazetecilik faaliyetleri içinde oldu. Hürriyet gazetesinin Okur Temsilcisi görevinde bulundu ve Hürriyet Pazar’da “Puzzle Portreler” adlı söyleşiler hazırladı.

Ekim 1992 ayından beri ortalama beş yıl Hürriyet Ankara Büro Şefi olarak görev yaptı. Bir süre yine Hürriyet’te araştırmacı-yazar olarak çalıştıktan sonra Mart 2002’de Ankara Temsilci Yardımcılığı’na getirildi. 2002-2003 senelerında Tempo dergisinde “Kırlangıç Yuvası” köşesinde yazdı.

Şubat 1998 ayında Gizli Kulaklar Ülkesi adlı ilk kitabı İletişim yayınlarından yayınlandı. Ardından; Maskeli Leydi, Üniforma Slogan Biber, Kuzum Bülent, Silüetini Sevdiğimin Türkiyesi, Anıtkabir Racon Zambak, Hanedanın Son Prensi, Yemin Gecesi ve Serkis Bu Toprakları Sevmişti adlı kitapları yazdı.

Ağustos 2004 – 14 Mart 2005 tarihleri içerisinde “Anlatsam Roman Olur” başlığıyla Hürriyet gazetesinde gerçek yaşam öyküleri kaleme aldı. Bu dizide kaleme alınan öykülerden hareketle hazırlanan ve Volga Sorgu’nun başrolde oynadığı “Anlatsam Roman Olur” televizyon dizisi Kanal D’de yayınlandı.

Tv 8’de bir dönem iki yıl boyunca “Çuvaldız” ve “Nerede Kalmıştı”; Cine-5’te de “Üç artı Bir” adıyla her pazar yayına giren bir söyleşi programı yaptı.

Hürriyet Pazar’da “Puzzle portreler” başlığıyla yayına giren portre söyleşileri hazırladı. Bu portreler, Ağustos 2012 – Ocak 2013 tarihleri içerisinde “Haftanın Portresi” başlığı altında yayımlandı. 1 Nisan 2010 tarihinden beri de Hürriyet Okur Temsilciliği görevini üstlendi.

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda, üç dönem “Araştırmacı gazetecilik” dersleri verdi. Misafir öğretim görevlisi olarak Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Parlamento muhabirliği” dersi verdi.

Faruk Bildirici, 1980 senesinden beri üniversiteden tanıştığı Serpil Özekmekçi ile evlidir. Elif (d.21 Mayıs 1984) ve Aslı(d.10 Ocak 1994) adında 2 kızı mevcuttur. Eşi Serpil hanım 6 Nisan 2016 tarihinde vefat etti.

3 Mart 2019 tarihinde 1 Nisan 2010 tarihinden beri ortalama dokuz yıl Hürriyet’in Okur Temsilciliği (Ombudsman) görevinden ayrıldı.

Kitapları:
1998 – Gizli Kulaklar Ülkesi
1998 – Maskeli Leydi (Tansu Çiller‘in yaşamöyküsü)
1999 – Üniforma Slogan Biber
2000 – Kuzum Bülent (Bülent Ecevit‘e aileden mektuplar)
2000 – Siluetini Sevdiğimin Türkiyesi
2001 – Anıtkabir Racon Zambak
2007 – Hanedanın Son Prensi (Mesut Yılmaz‘ın yaşamöyküsü)
2008 – Yemin Gecesi (Leyla Zana‘nın yaşamöyküsü)
2008 – Serkis Bu Toprakları Sevmişti

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker