Faruk Saraç Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Faruk Saraç kimdir?, Faruk Saraç kaç yaşında?, Faruk Saraç evi nerede?, Faruk Saraç nerelidir? Faruk Saraç ev adresi?, Faruk Saraç kaç yaşında?, Faruk Saraç nerede oturuyor?, Faruk Saraç nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Faruk Saraç hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1955 senesinde doğan Faruk Saraç şu an için 66 yaşında ve burcundandır. Faruk Saraç doğum yeri ise Şanlıurfa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamıTasarımcı olarak devam ettirmektedir.

Faruk Saraç Kimdir? – Faruk Saraç Evi Nerede? – Faruk Saraç Nerede Oturuyor?

Faruk Saraç Kimdir?, evi nerede?

Türkiye’nin en iyi erkek modacılarındandır.

Faruk Saraç, 1955 senesinde Banka memuru Müslüm Bey ile eşi Cemile Hanım’ın üç çocuğundan biri olarak Şanlıurfa’da doğmuştur. İlkokulu Şehit Nüsret İlkokulunda, ortaokul ve liseyi Şanlıurfa’da bitirdi. 1972 senesinde liseyi bitirince İstanbul‘a göç etti. Şanlıurfa’dayken Urfaspor Genç Takımı’nda, A Takımı’nda, sonra İstanbul’a geldiğinde Tophane Tayfun’da oynadı. Antrenörleri de Selim Soydan’dır. Kendi gurubunda İstanbul Şampiyonu oldu. Bunun yanında Marmara Üniversitesi İngilizce Bölümü’nü bitirdi.

Sonra Konya Ereğli’ye oradan da Adanaspor’a geçti. Ardından 1975 senesinde Beşiktaş A Takımı’na geldi. Oradan da Beşiktaş’ın Kaptanı Vedat Okyar’la beraber Karagümrük’e geçti. 24 yaşında Menisküs oldu ve futbolu bıraktı.

Bir akrabasının yanında Osmanbey Samanyolu Sokak’ta kumaş deposunda işe başladı. Batmak üzere olan bir işyerine ortak oldu. Ardından İstanbul Kadıköy’deki Opera Nur Çarşısı’nın zemin katında ufak bir butikle başladı. Faruk Saraç, 1981 senesinde “Butik Faruk” adında ilk mağazasını açtı. Butiğin ismi 1987 senesinde Faruk Saraç oldu. Ardından tasarım ve moda işine başladı. 1991 senesinde Haute Couture dikişi yapmaya başladı.

Portföyü iş adamı, sanayici ve politikacılardan oluşuyor. Boris Yeltsin, Ricky Martin, Alman Devlet Bakanı Bodo Hombach ve Jamaika Cumhurbaşkanı, Üzeyir Garih, Ayhan Şahenk, Kadir Has, Cem Özer, Hikmet Çetin, Sabancı ve Koç aileleri gibi insanları giydirdi.

1990’larda TV’de Laf Lafı Açıyor talk şovunu sunan Cem Özer’i; Programın sonunda kostüm ve aksesuvarlar ’Faruk Saraç’ yazılması karşılığında giydirdi.

1993 senesinde ilk kez Fenerbahçeli futbolculara tek tip kıyafet giydirdi.

1998 senesinde Atatürk’ün ölümünün 60., Cumhuriyetin kuruluşunun 75. yılı için Sarı Zeybek defilesi için zamanın TBMM Başkanı Hikmet Çetin’in özel izni ile ; Atatürk’ün bütün kıyafetlerinin sıra sıra kalıbını çıkarır. Bununla yetinmez, Atatürk’ün farklı kıyafetlerle çekilmiş 500 siyah beyaz fotoğrafını önüne koyar. Koleksiyonu öyle bir tempoyla hazırlar ki, altı kilo verir. Defilenin mankeni Kenan İmirzalıoğlu’na dört ay zeybek dersi aldırır, defilenin müziğini dört ayda tamamlatır. Sonunda 453 parçalık Sarı Zeybek defilesini Dolmabahçe Sarayı’nda sergiler.

Faruk Saraç, 1999 senesinde Topkapı Sarayı’nda, Tesavir-i Al-i Osman adlı Osmanlı padişahlarının portrelerinin, minyatürlerinin sergilendiği bir sergi açtı. Daha sonra da 700 parçalık 36 padişah, 6 valide sultan, 1 şahzade, 1 çengiye ait “Padişahın Esvabı” isimli koleksiyonunu yaptı ve Aya İrini’de sergiledi.

Türk polisinin 161. yılı için Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu 1299’dan Cumhuriyet’e polis üniformalarının yüzlerce yıllık öyküsünü anlatan koleksiyonu hazırladı. Bir taraftan da Mimar Sinan belgeselinin kıyafetlerini, Devlet Demiryolları’nın 150. yılı için koleksiyonlarını da bitirdi.

Faruk Saraç, 4 Ekim 2010 tarihinde Bursa’da eğitim-öğretime başlayan ve Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksekokulu olan “Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu”nu kurdu.

Faruk Saraç, 1988 senesinde Berna Hanım ile evlendi. Cemile (d.1989) adında bir kızı ve Orhun (d.1991) adında bir oğlu mevcuttur. 18 Mart 2007 tarihinde boşandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker