Biyografi

Fatima Jinnah Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Fatima Jinnah kimdir?, Fatima Jinnah kaç yaşında?, Fatima Jinnah evi nerede?, Fatima Jinnah nerelidir? Fatima Jinnah ev adresi?, Fatima Jinnah kaç yaşında?, Fatima Jinnah nerede oturuyor?, Fatima Jinnah nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Fatima Jinnah hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Temmuz.189308.Temmuz.1967 senesinde doğan Fatima Jinnah şu an için 74 yaşında ve Aslan burcundandır. Fatima Jinnah doğum yeri ise KarachiKarachi olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Fatima Jinnah Kimdir? – Fatima Jinnah Evi Nerede? – Fatima Jinnah Nerede Oturuyor?

Fatima Jinnah Kimdir?, evi nerede?

Pakistan’ın kurucusu Muhammad Ali Jinnah’ın kızkardeşi ve politik yandaşı olan Pakistan’lı kadın politikacı. Ülkesinin İngiliz kontrolündeki Hindistan hakimiyetinden kurtulmasında mühim bir rol üstlenmiş olan Jinnah, günümüzde Pakistan’da Khatün-e Pakistan (Pakistan’ın Leydisi) ve Mader-e Millat (Ülkenin Annesi) ünvanlarıyla anılmaktadır.

Fatima Jinnah, 30 Temmuz1893 tarihinde, Karachi’de dünyaya geldi. Poonja ve Mithibai Jinnahbhai çiftinin yedi çocuğundan birisi olan Jinnah, babasının 1901 senesindeki ölümünün sonrasında abisinin koruyuculuğunda büyüdü. Calcuta Üniversitesi’nden 1919 senesinde mezun olmasının sonrasında DR. R. Ahmed Diş Hekimliği Koleji’ne kayıt olan Jinnah, bu okulu 1923 senesinde başarıyla bitirdi ve de Bombay kentinde kendisine bir klinik açtı.

1918 senesinde abisinin Rattanbai Petit ile evlenmesi sebebiyle onun korumasından ayrılan Jinnah, Petit’in 1929 senesindeki vefatının sonrasında tekrar abisinin yanına taşınarak onun siyasi ve gündelik hayattaki işlerine yardımcı olmaya çalıştı.

1947 senesinde gerçekleşen Hindistan ve Pakistan’ın ayrılması esnasında aktif siyasi rol oynayan Jainnah, daha sonra Bütün Pakistanlı Kadınlar Örgütü (APWA) adını alacak olan Kadın Refahı Hareketi’ni kurdu. Bu olaydan sonra bir süre aktif siyasi yaşamını donduran Jinnah, 60’lı senelerın ortalarında, yaklaşan seçimler için tekrar siyasi kampanyalara başladı. COPP partisinden adaylığını koyan Jinnah, siyasi rakibi Ayub Kahn’ı bir diktatör olarak tanımladı ve de ülkenin kaderini yönetmekte bir kadının da en az bir erkek kadar iyi olabileceğini savundu.

Seçim öncesi Özgürlük Treni adını verdiği treni ile ülkeyi bir uçtan bir uca dolaşan Jinnah, Dhaka’ya ulaştığında sayıları bir milyona yaklaşan büyük bir seçmen kitlesi tarafından karşılandı. Bu büyük sevgi gösterisinin sonrasında halen günümüzde anıldığı lakap olan Mader-e Millat (Ülkenin Annesi)’ni kazanan başarılı siyasetçi, 1965 senesinde yapılan seçimlere rakibine oranla avantajlı olarak girdi.

Fatima Jinnah, Pakistan’ın kurucusunun kızkardeşi olması ve halk tarafından bi hayli beğeni alan bir figür olması sebebiyle avantajlıydı ve seçimi kazanması bekleniyordu. Fakat oy sayımı tamamlandığında sandıklardan önder olarak ayrılan isim general Ayub Khan oldu. Jinnah’ın bir kadın olduğu için seçimde dezavantajlı olduğu ve de bazı yerel önderlerin onun Şii olması sebebiyle oylarını Khan’dan yana kullandıkları söylendi; ve hatta seçime hile karıştırıldığı bile idda edildi. Fakat bu itirazlar kabul görmedi ve Jinnah seçimi resmen kaybetmiş oldu.

Fatima Jinnah, 8 Temmuz1967 tarihinde, Karachi’de yaşamını kaybetti. Adli tıp raporlarına ölüm nedeni kalp yetmezliği olarak geçtiyse de, Jinnah’ı bundan öncekilerde Liaquat Ali Khan’a suikast düzenleyen terörist grubun yaşamını kaybettirmüş olduğu dedikodulari hiçbir zaman dinmedi.

Fatima Jinnah’ın tamamlayamadığı biyografisi Kardeşim, 1987 senesinde, Quiad-i-Azam Akademisi tarafından yayınlandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün