Biyografi

Fatma Betül Sayan Kaya Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Fatma Betül Sayan Kaya kimdir?, Fatma Betül Sayan Kaya kaç yaşında?, Fatma Betül Sayan Kaya evi nerede?, Fatma Betül Sayan Kaya nerelidir? Fatma Betül Sayan Kaya ev adresi?, Fatma Betül Sayan Kaya kaç yaşında?, Fatma Betül Sayan Kaya nerede oturuyor?, Fatma Betül Sayan Kaya nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Fatma Betül Sayan Kaya hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1981 senesinde doğan Fatma Betül Sayan Kaya şu an için 40 yaşında ve burcundandır. Fatma Betül Sayan Kaya doğum yeri ise Fatih, İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bakan olarak devam ettirmektedir.

Fatma Betül Sayan Kaya Kimdir? – Fatma Betül Sayan Kaya Evi Nerede? – Fatma Betül Sayan Kaya Nerede Oturuyor?

Fatma Betül Sayan Kaya Kimdir?, evi nerede?

24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak vazifelendirildi.

Fatma Betül Sayan Kaya, 1981 senesinde İstanbul, Fatih’te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak doğmuştur. Annesi Hatice Sayan’dır. İlkokulu Fatih İlkokulu’nda okuduktan sonra Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde burslu olarak okudu.

İş hayatına Satürn Mühendislik’te proje uzmanı olarak başladı. Ablası olan Ayşe Hilal Sayan Koytak şuan Aile Bakanlığında Müsteşar yardımcısı olarak görev yapıyor. Abisi Dr. Ömer Fatih Sayan (d.1977) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanı olarak görev yapıyor.

New York Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Fakültesi’nden doktora bursu kazandı, meme kanserinin termal görüntülenmesi üzerine çalışmalar yaptı. 2009 senesinde Türkiye’ye döndü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘ni kazanarak Tıp Eğitimine başladı.

Siyaset hayatına atılarak 2009 senesindeki 5.Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

AK Parti İstanbul İl Teşkilatı’nın Sosyal Medya Yapılanmasını kurdu. İstanbul Kültür ve Sanat Politikaları Komisyon Başkanlığı yaptı.

2012 yılına kadar Ak Parti Genel Başkan Danışmanı olarak görev yapan Fatma Betül Sayan Kaya, 2014 senesinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın İstanbul seçim ofisinde Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yaptı.

5. Olağan Kongre ile AK Parti MKYK kullanıcı hesabıne seçildi. AK Parti AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 22 Mayıs 2016 tarihli kongrede AK Parti tarihli kongreden sonra bu görevinden ayrıldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Fatma Betül Sayan Kaya, Çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr.İlyas Kaya ile 2010 senesinde evlendi. Ümraniye Belediye Nikah Sarayı’ndaki nikah törenine Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılmıştı. İki çocuğu mevcuttur.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. dönem milletvekili olarak AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun istifasının sonrasında 24 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan yeni bakanlar listesinde 65. Hükümet’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak vazifelendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Fatma Betül Sayan Kaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak vazifelendirildi.

27 Ekim 2017 tarihinde ablası olan Ayşe Hilal Sayan Koytak Aile Bakanlığında Müsteşar yardımcısı olarak görev yapmakta iken Kuveyt‘e büyükelçi olarak atandı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün