Biyografi

Fehmi Koru Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Fehmi Koru kimdir?, Fehmi Koru kaç yaşında?, Fehmi Koru evi nerede?, Fehmi Koru nerelidir? Fehmi Koru ev adresi?, Fehmi Koru kaç yaşında?, Fehmi Koru nerede oturuyor?, Fehmi Koru nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Fehmi Koru hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Temmuz.1950 senesinde doğan Fehmi Koru şu an için 71 yaşında ve Aslan burcundandır. Fehmi Koru doğum yeri ise İzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Fehmi Koru Kimdir? – Fehmi Koru Evi Nerede? – Fehmi Koru Nerede Oturuyor?

Fehmi Koru Kimdir?, evi nerede?

Fehmi Koru, 25 Temmuz 1950 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Esasen Eski Yugoslavya‘dan savaş neticesinde en son ayrılan Kosova’nın ikinci büyük kenti olan Prizren’li olan bir ana-babanın çocuğu olarak İzmir’de dünyaya gelmiştir. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ganimet Hanımdır. ‘Vecdi’ ve ‘Ali Naci’ adında iki kardeşi mevcuttur.

İlkokulu Kemal Reis İlkokulu’nda okuduktan sonra sonrasında İzmir İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1973 Yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. İstanbul’a gitti, Fatih Gençlik Vakfı’nın kuruluşunda çalıştı. Sonra sanayi alanıyla iştigal eden özel bir şirkette çalışma yaşamını sürdürür.

1975‘te Tuzla Piyade Okulu’nda askerliğini kısa dönem olarak yaptı. 1977-78 senelerında dil öğrenmek için İngiltere’ye gitti. Daha sonra, gazetecilik okumak üzere bir kez daha İngiltere’ye gitti. İngiltere’den dönünce, bu sefer Arapça öğrenmek için 7-8 ay kalmak üzere Suriye‘ye gitti.

1982 senesinde ABD Harvard Üniversitesi‘nde yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Yüksek lisans derecesini Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi (Center for Middle Eastern Studies)’nden almıştır. Ayrıca MIT kısaltamasıyla bilinen Massachusetts Institute of Technology (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’nde araştırma görevlisi olarak bulunmuştur. Daha sonra 1984’de Türkiye’ye döndüğünde 9 Eylül Üniversitesi‘ne Arapça okutmanı olarak girecekken, 12 Eylül sürecinin bir yansıması olarak, hakkında hazırlanan rapor yüzünden bu atama gerçekleşmez. Bu zamanda Arabia ve Crescent adlı dergilerde yazmaya başlar.

Köşe yazarlığı hayatına editörlüğünü de yaptığı Milli Gazete‘de başlamıştır. “Milli Gazete’nin sonrasında bakan Ekrem Pakdemirli‘nin onu, başında bulunduğu Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığına basın müşaviri yapması ile gazete ve yazı işinden bir müddet uzak kalır. Buradan, Devlet Planlama Teşkilatı’nın İslam Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Bölümü’ne (İSEB) geçer. Bu vazifesinden 1986 Ağustos’unda ayrılır. Kasım 1986 tarihinde “Zaman” Gazetesi‘nde vazifeye başladı, 13 yıl Ankara temsilciliği ve köşe yazarlığı yaptı. 1998’in Eylül ayında bu gazeteden ayrıldıktan sonra Turkish Daily News isimli gazetede de çalışmıştır.

Yeni Şafak Gazetesi‘nde de köşe yazarlığı yaptı. Tekrar Zaman gazetesine geçti. Taha Kıvanç takma adıyla kulis yazıları yazdı. 29 Temmuz 2011 tarihinden sonra da Star gazetesinde yazmaya başladı. Kanal 7′de “Haber saati” programında yorum yaptı.

Arapça ve İngilizce bilgisi çok üst düzeydedir. Fehmi Koru, prensipleri gereği Parlamento Muhabirleri ve Harvard Mezunları Derneği dışında hiç bir yere üye değildir.

Fehmi Koru, 1980 senesinde kimya doktoru olan Nebahat Karagülle ile evlendi. Mehmet Yasin, Zeynep Alemşah, Fatma Şirin, Ahmet Taha, Ömer Faruk adlarında 5 çocuğu mevcuttur.

Fehmi Koru, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden girmiştir.

2014 senesinde Star gazetesinden ayrılarak 11 Temmuz 2014 tarihinden beri Gazete Habertürk gazetesinde yazmaya başlamıştır. 12 Ocak 2016 tarihinde de Habertürk gazetesinde yazmasına son verildi.

Kitapları :
Yeni Dünya Düzeni (Beyan)
Taha Kıvanç’ın Not Defteri (Timaş)
Tabana Kuvvet (Timaş)
11 Eylül, O Kader Sabahı (Timaş)
One Column Ahead (Türkçesi Bir Sütun İleri) (Timaş)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün