Biyografi

Felix Augusto Clement Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Felix Augusto Clement kimdir?, Felix Augusto Clement kaç yaşında?, Felix Augusto Clement evi nerede?, Felix Augusto Clement nerelidir? Felix Augusto Clement ev adresi?, Felix Augusto Clement kaç yaşında?, Felix Augusto Clement nerede oturuyor?, Felix Augusto Clement nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Felix Augusto Clement hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 20.Mayıs.182602.Şubat.1888 senesinde doğan Felix Augusto Clement şu an için 62 yaşında ve Boğa burcundandır. Felix Augusto Clement doğum yeri ise Donzère, FransaCezayir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Felix Augusto Clement Kimdir? – Felix Augusto Clement Evi Nerede? – Felix Augusto Clement Nerede Oturuyor?

Felix Augusto Clement Kimdir?, evi nerede?

Felix Augusto Clement, oryantalist tabloları ile tanınan Fransız ressamdır.

Felix Augusto Clement, 20 Mayıs 1826 tarihinde Donzère, Fransa’da doğmuştur. Önce National School Fine Arts De Lyon’da ve 1848 senesinde École des Beaux-Arts’da eğitim aldı. Burada Michel Martin Drolling ve François-Édouard Picot ile çalıştı. 1856 senesinde yaptığı bir resim için Prix de Rome ile ödüllendirildi.


Felix Augusto Clement – Romaine endormi, 1859

Felix Augusto Clement, 1857-1861 senelerı içerisinde Prix de Rome ödülü aracılığıyla Roma’da kaldı, sonrasında 1862 senesinde Mısır’ı ziyaret etti, Mısır‘da oryantalist resimler çizdiği altı yılını geçirdi. Hidiv‘in (Mısır valisi) isteği üzerine bir çok eser yaptı.

1868 senesinde Fransa‘ya döndü. Dört yıl sonra, ressam Andrea Mantegna‘nın fotoğraflarını Padua’da kopyalamak için hükümet tarafından vazifelendirildi, fakat hastalık sebebiyle geri dönmek zorunda kaldı. 1874 – 1877 senelerı içerisinde Lyon’daki École Nationale’de profesör olarak çalıştı, sonra emekli oldu.


Felix Augusto Clement – Kahire’deki Bayram kutlamaları esnasında, 1866

1872 senesinde Londra‘nın İkinci Yıllık Uluslararası Sergisine, 1873 senesinde Expo Vienna’ya ve 1878 senesinde da Exposition Universelle’e katıldı.

Felix Augusto Clement, Jean-Leon Gerome ile birlikte ressam Henri Rousseau’ya; Louvre Müzesi’deki eserlerin kopyalarını yapabilmesi için gereken iznin çıkartılmasını da sağladılar.

Hasta olan Felix Augusto Clement, kışın sağlığına daha güzel geleceğini düşünerek gittiği Cezayir’de 2 Şubat 1888 tarihinde 62 yaşında ölmüştür.


Felix Augusto Clement – çölde av – 1865

Hidiv (Mısır valisi) Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu, Prens Abdülhalim Paşa’nın büyük oğlu olan Sait Halim Paşa için 1865 senesinde yaptırılan bu tablo çerçevesi dahil 4,62x 7,75 metrelik ve 35 metrekarelik boyutuyla dünyanın sayılı eserlerinden biri sayılmaktadır. Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa‘nın da bulunduğu 13 kişilik bir avcı grubunun, çölde ceylan avı sonrası dinlenmesi ve avla meşgul olması yansıtılıyor.

İstanbul’da boğaz içinde bulunan Sait Halim Paşa Yalısı’ında salonda ilk monte edildiği yerde uzun seneler duran tablo, 30 Ocak 2019 tarihinde yerinden sökülerek Milli Saraylara bağlı Resim Müzesi’ne taşındı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün