Biyografi

Ferit Öngören Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ferit Öngören kimdir?, Ferit Öngören kaç yaşında?, Ferit Öngören evi nerede?, Ferit Öngören nerelidir? Ferit Öngören ev adresi?, Ferit Öngören kaç yaşında?, Ferit Öngören nerede oturuyor?, Ferit Öngören nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ferit Öngören hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Haziran.193207.Haziran.2010 senesinde doğan Ferit Öngören şu an için 78 yaşında ve Yengeç burcundandır. Ferit Öngören doğum yeri ise Hacıkan köyü, Bismil ilçesi, Diyarbakırİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise KarikatüristYazar olarak devam ettirmektedir.

Ferit Öngören Kimdir? – Ferit Öngören Evi Nerede? – Ferit Öngören Nerede Oturuyor?

Ferit Öngören Kimdir?, evi nerede?

Ferit Öngören, 1970 senesinde “Karikatürcüler Derneği”ni Turhan Selçuk ve Semih Balcıoğlu ile birlikte kurdu.

Ferit Öngören, 30 Haziran 1932 tarihinde Diyarbakır’a bağlı Hacıkan köyünde Cemile Hanım ile madenci Bedrettin Öngören’in oğlu olarak doğmuştur. Şair Veysel Öngören’in (D.1931-ö.1998) kardeşi, oyun yazarı Vasıf Öngören’in (D.1938-ö.1984) ise ağabeyidir. 1925-1937 senelerı içerisinde o bölgede olan Sason İsyanının bastırılmasından sonra bölge halkının Türkiye’nin çeşitli yerlerine zorunlu göç ettirilmesiyle Öngören ailesi de 1938 senesinde Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine sürüldü. Ferit Öngören, ilkokul ve ortaokulu babasının çalıştığı şehir olan Kütahya’nın Tavşanlı beldesinde okudu. 1954 senesinde liseyi Afyon’da bitirdikten sonra 1958 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’da avukatlığa başladı. Daha sonra karikatüre yöneldi. Ressamlık yaptı. 1950’de Tavşanlı’da Filiz dergisini, 1972-1974 senelerı arası Yeni a dergisini (27 sayı) ve 1966’da Lastik-İş Sendikasının yayın organı Lastik-İş gazetesini çıkardı. Edebiyat hayatına şiir ile başlayan Ferit Öngören’in öykü, deneme, eleştiri ve inceleme yazıları, Filiz, A, Yelken, Köprü, Yeditepe, Ataç, Değişim, Şiir Sanatı, Soyut, Değişim ve Yeni A gibi birden fazla dergide yer aldı. Daha sonra Gün gazetesinde masal ve halk öykülerini resimledi. Dolmuş ve Yön dergilerinde de çizen Öngören, bir süre Gırgır dergisinin yayımına katkıda bulundu.

Ferit Öngören, bunun bunun yanında, ilk çağlardan günümüze değin Anadolu şiirinin evrimini inceleyen araştırmasının bir bölümü de Soyut dergisinde yayınlandı.

Ferit Öngören, 1970 senesinde “Karikatürcüler Derneği”ni Turhan Selçuk ve Semih Balcıoğlu ile birlikte kurdu. 1974 senesinde bu derneğin başkanlığına seçilmiş, bu zaman içinde ve sonraki senelerda da sürdürülen Nasreddin Hoca Karikatür Gösterisi’ni başlatmış, Karikatür Müzesi’nin kuruluşuna ön ayak olmuştur.

1970 senesinde gazeteciliğe başladı ve Meydan, Günaydın, Sabah, Cumhuriyet ve Bugün gazetelerinde çalıştı. Bu gazetelerde “Selam” başlıklı günlük köşe yazıları kaleme aldı. 1963 senesinde Ağaoğlu Yayınları’nda çıkan Steinbeck’in Bitmeyen Kavga romanına yaptığı kapak resmi nedeni ile hakkında Ceza Kanunu’nun 142. Maddesinden dava açıldı, Öngören, bu davanın neticesinde aklandı.

1959 senesinde Edip Cansever’in “Petrol” adlı şiir kitabında, 1963’de Haluk Akgün’ün “Türküleri Dinlerken” ve 1971 senesinde Orhan Kemal’in “İstanbul’dan Çizgiler” kitaplarında çizgileri ile göründü.

Ferit Öngören, evli ve iki çocuğu vardı.

Ferit Öngören, 7 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da 78 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
2003 – Ferhat ile Şirin: Anadolu’dan bir halk masalı
2003 – Anadolu’dan bir halk masalı Tahir ile Zühre
2003 – Gemici Sinbad
1999 – Boyacı
1998 – Dünya Mizah ve Karikatürü
1998 – Cumhuriyet’in 75. Yılında Türk mizahı ve hicvi
1983 – Cumhuriyet Dönemi Türk Mizahı ve Hicvi adıyla
1973 – 50 Yılın Mizahı ve Karikatürü (Semih Balcıoğlu ile birlikte)
1971 – İstanbulʼdan çizgiler (yazarı Orhan Kemal, İllüstratör Ferit Öngören)
1963 – Türküleri Dinlerken (yazarı Haluk Akgün, İllüstratör Ferit Öngören)
1960 – Cumhuriyet Halk Partisi Ne Olacak
1959 – Petrol (Şiir kitabı, şair Edip Cansever, İllüstratör Ferit Öngören)
1958 – Yeni Mizah Hikâyeleri Antolojisi

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün