Feza Gürsey Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Feza Gürsey kimdir?, Feza Gürsey kaç yaşında?, Feza Gürsey evi nerede?, Feza Gürsey nerelidir? Feza Gürsey ev adresi?, Feza Gürsey kaç yaşında?, Feza Gürsey nerede oturuyor?, Feza Gürsey nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Feza Gürsey hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 07.Nisan.192113.Nisan.1992 senesinde doğan Feza Gürsey şu an için 71 yaşında ve Koç burcundandır. Feza Gürsey doğum yeri ise İstanbulNew Haven, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MatematikçiFizikçi olarak devam ettirmektedir.

Feza Gürsey Kimdir? – Feza Gürsey Evi Nerede? – Feza Gürsey Nerede Oturuyor?

Feza Gürsey Kimdir?, evi nerede?

Odtü Teorik Fizik Bölümü’nün kurucusu olan matematik ve fizik profesörü.

Feza Gürsey, 7 Nisan1921’de askeri doktor Ahmet Reşit Gürsey ile Türkiye Cumhuriyeti‘nin öncü bilim kadınlarından kimyager Remziye Hisar‘ın çocukları olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

Anne – babasının çocuklarının eğitimi üzerine titizlikle eğilmesi ve küçük yaşta İstanbul aydın çevresinin içinde yer alma şansı bulmuş olması, Gürsey’in genç yaşlardan başlayarak çok yönlü ve sanata düşkün kişiliğininin oluşmasını sağladı.

Galatasaray Lisesi‘ndeki eğitimini 1940 senesinde bitirdi. 1944 senesinde da İstanbul ÜniversitesiFen FakültesiMatematikFizik Dalı’ndan mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’ndeki fizik asistanlığı esnasında M.E.B. tarafından yapılan sınavı kazanarak İngiltere’de Imperial College’da doktora yapma olanağını elde etti.

1950‘de Kuaterniyonların alan teorisine uygulanmaları hususunda yaptığı çalışması, onun için de yaşam boyu sürecek bir araştırma ilgisinin odak noktası oldu.

Feza Gürsey, 19501951 senelerı içerisinde Cambridge Üniversitesi‘nde doktora sonrası çalışmalar yaptıktan sonra 1951‘de İstanbul Üniversitesi’ne fizik asistanı olarak tayin edildi. 1952‘de kendisiyle birlikte fizik asistanlığı yapmakta olan Suha Pamir ile evlendi.

1953‘de İstanbul Üniversitesi’nden doçent ünvanını aldı. 19541961 senelerı içerisinde öğretim kullanıcı hesabı boyunca Türk bilim tarihinin ilk ve son Teorik Fizik Kürsüsü‘nün temelini oluşturan iki öğretim üyesinden biri olarak kürsünün geleceğini hazırladı.

Aynı zamanda 19571961 senelerı içerisinde Brookhaven Ulusal Laboratuvarı‘nda, Princeton Üniversitesi‘nde İleri Araştırma Enstitüsü‘nde ve Columbia Üniversitesi‘nde araştırmalar yaptı. Feza Gürsey’in bu dönemi onun bilimsel açıdan en verimli dönemlerinden biri olmuş, bu sırada ona yaşamının sonuna kadar hayranlık duyan ve onu destekleyen Nobel Fizik Ödülü sahibi Wolfgang Pauli , atom bombasının babası olarak anılan J.R. Oppenheimer, Nobel Ödülü sahibi fizikçiler olan E. Wigner, T.D. Lee ve C.N. Yang ile tanışmış, onlarla dostluklar kurmuştu.

1961‘de sağladığı ülkeler arası üne ve önünde açılan yurtdışı prestijli iş olanaklarına rağmen Türkiye’ye döndü ve ODTÜ’nün sunduğu profesörlük ünvanını kabul ederek “Odtü Teorik Fizik Bölümü‘nün kurulmasında mühim bir rol üstlendi.

1960‘lı senelerda “Kiral Bakışım Kuralı“nı ortaya koyarak uzayzaman bakışımı çalışmalarının genişletilmesine ön ayak olan Gürsey, “Kuantum renk dinamiği kuramı” çevçevesinde çalışmalara imza attı.

1974 yılına kadar ODTÜ’de öğretim kullanıcı hesabı görevine devam eden Feza Gürsey, sayısız öğrenci yetiştirdi ve etkin bir araştırma grubu kurdu. 1974‘de Yale Üniversitesi‘nde kürsü başkanlığına getirildi. Feza Gürsey, 1992 senesinde ABD‘nin New Haven kentinde dünyaya gözlerini yumdu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün