Biyografi

Fikret Şadi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Fikret Şadi kimdir?, Fikret Şadi kaç yaşında?, Fikret Şadi evi nerede?, Fikret Şadi nerelidir? Fikret Şadi ev adresi?, Fikret Şadi kaç yaşında?, Fikret Şadi nerede oturuyor?, Fikret Şadi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Fikret Şadi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.189029.Aralık.1941 senesinde doğan Fikret Şadi şu an için 51 yaşında ve burcundandır. Fikret Şadi doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuSenaristYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Fikret Şadi Kimdir? – Fikret Şadi Evi Nerede? – Fikret Şadi Nerede Oturuyor?

Fikret Şadi Kimdir?, evi nerede?

1920 ve 1930’lu senelerın ün yapmış güldürü sanatçısı olan tiyatrocudur.

Fikret Şadi, asıl adı Hüseyin Şadi Karagözoğlu’dur. 1890 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi‘nden mezun olarak bitirdi. Daha okuldayken sahneye çıktı. İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra dostları ile kurdukları işinde uzman topluluğa girdi. 1910’da Rumeli turnesinden döndükten sonra kumpanyadan ayrıldı. Donanma Cemiyeti tiyatro heyetinde çalıştı.

Birinci Dünya Savaşı’nda askere gitti. Savaştan sonra “Hisse-i şâyia” komedisini sahneye koydu. Bu eserde “Bican Efendi” rolünü o kadar iyi başardı ki, bu isim ona lâkap oldu.

1917 senesinde Şarlo’nun ilk filmlerini hatırlatan “Bican efendi vekilharç” adlı 22 dakikalık kısa filmiyle Türk sinemasında ilk güldürü tipini yaratmıştır. Bican Efendi Vekilharç, Bican Efendi Mektep Hocası, Bican Efendi’nin Rüyası filmlerinde, yönetmen, senarist ve oyunculuğu ile ve Bican efendi tiplemesiyle başarıya ulaşmış, 1927 de sinema işletmeciliğine başlamıştır.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çeşitli roller üstlendi. 1921 senesinde sinemaya geçerek, 1923’te Darülbedayi’de Milli Sahnenin kuruluşunda mühim yer aldı.

Kendisi gibi oyuncu olan Şehper Karagözoğlu ile evlendi.

Filmleri :
1921 – Bican Efendinin Rüyası
1921 – Bican Efendi Mektep Hocası
1917 – Bican Efendi Vekilharç
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün