Biyografi

Frank Netter Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Frank Netter kimdir?, Frank Netter kaç yaşında?, Frank Netter evi nerede?, Frank Netter nerelidir? Frank Netter ev adresi?, Frank Netter kaç yaşında?, Frank Netter nerede oturuyor?, Frank Netter nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Frank Netter hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Nisan.190617.Eylül.1991 senesinde doğan Frank Netter şu an için 85 yaşında ve Boğa burcundandır. Frank Netter doğum yeri ise Manhattan, New York, ABDMiami Beach, Florida, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise DoktorRessam olarak devam ettirmektedir.

Frank Netter Kimdir? – Frank Netter Evi Nerede? – Frank Netter Nerede Oturuyor?

Frank Netter Kimdir?, evi nerede?

Tıbbi illüstrasyon bölgesindeki en etkili sanatçılardan biri, insan anatomisi ve fizyolojisi ile alakalı fazlasıyla illüstrasyonuyla tanınır.

Frank Netter, 25 Nisan 1906 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de doğmuştur. Tam adı Frank Henry Netter’dır. Ulusal Tasarım Akademisi Sanat Öğrenci Birliği’nde sanat eğitimi aldı. Doktor olmadan önce resim sanatı üzerine işinde uzmance çalışmış olan Frank Netter, New York Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1933 senesinde mezun oldu. Bellevue Hastanesi’nde cerrahi stajını bitirdi ve tıp uygulamalarına başladı.

Frank Netter, New York Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra resim sanatındaki becerisini hemen tıp alanına da uyarladı ve akabinde 1940’lı senelerda Ciba ilaç şifrketi adına “Clinical Symposia” serisi adıyla küçük kitapçıklar resimlemeye başladı. Her bir fasikülü belli bir hastalığa ya da tıbbi, fizyolojik, anatomik ya da patolojik bir olguya ayrılmış olan bu kitapçıklar ilaç şifrketinın sevkiyat olanaklarıyla bütün dünya doktorlarına kısa bir sürede ulaştı. CIBA daha sonra bu illüstrasyonları kitap formunda toplayarak en sonunda 8 cilt (13 kitap) içeren CIBA Tıbbi Çizimler Koleksiyonu’nu üretti.

Frank Netter, renkli çizimleri ile insan anatomisi ve fizyolojisini anlamada yol gösterecek fazlasıyla kitap paylaştı. Netter’in “İnsan Anatomisi Atlası” ilk kez 1989’da yayınlandı ve tıp öğrencileri için hızla tercih edilen anatomik referans kitabı oldu.

II. Dünya Savaşı esnasında, Frank Netter Amerika Birleşik Devletleri Ordusunda görev yaptı.

Netter çizimleri, yalnızca estetik açıdan değil bunun yanında bilgi içeriği yönünden da değerlendirilmektedir. 1949’da Dr.Netter’in vurguladığı gibi “Bir konuyu aydınlatmak, çizimin en büyük hedefidir. Güzel boyanıp boyanmadığı mühim değildir. Önemli olan konuyu açığa kavuşturmasıdır. Eğer bir çizim medikal bir konuya açıklık getiremiyorsa çizim olarak hiçbir değeri yoktur.” Dr.Netter’in planlaması, anlayışı, bakış açısı ve yaklaşımları çizimlerinin içinde saklıdır. Tasarımıni bilimsel açıdan kıymetli kılan da budur.

Frank Netter, 17 Eylül 1991 tarihinde Miami Beach, Florida, ABD’de 85 yaşında ölmüştür.

Frank Netter’in kızı Francine, babasının Tıp’ın Michaelangelo’su (Michelangelo Buonarroti) adlı bir biyografisini yazdı.

Dr. Frank Netter’in çalışmaları, tıbbi konuların çizim kullanılarak öğretilmesine en iyi örneklerden biridir. Dr.Netter tarafından çizilen ve 20.000’den fazla şekil içeren 13 ciltlik “Netter Collection of Medical Illustrations“, şu ana kadar basılanların içinde en bilinen medikal çalışmadır.’Netter İnsan Anatomisi Atlası’ ilk kez 1989 senesinde basılmıştır. Bu basımda kullanılan anatomik çizimler Netter Collection’dan alınmıştır. Tüm dünya çapında 11 dile çevrilen atlas, tıp ile alakadar olan birden fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün