Biyografi

Frederic Beigbeder Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Frederic Beigbeder kimdir?, Frederic Beigbeder kaç yaşında?, Frederic Beigbeder evi nerede?, Frederic Beigbeder nerelidir? Frederic Beigbeder ev adresi?, Frederic Beigbeder kaç yaşında?, Frederic Beigbeder nerede oturuyor?, Frederic Beigbeder nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Frederic Beigbeder hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Eylül.1965 senesinde doğan Frederic Beigbeder şu an için 56 yaşında ve Başak burcundandır. Frederic Beigbeder doğum yeri ise Neuilly-sur-Seine, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarSenarist olarak devam ettirmektedir.

Frederic Beigbeder Kimdir? – Frederic Beigbeder Evi Nerede? – Frederic Beigbeder Nerede Oturuyor?

Frederic Beigbeder Kimdir?, evi nerede?

Fransız yazar, edebiyat eleştirmeni, reklamcı. Ünü ülkesi Fransa dışına çıkmış, Love Lasts Three Years ve beyazperdeye de aktarılan 99 francs isimli romanlarıyla bestseller olmuştur. On yıllık reklamcılık macerasıni sonlandırdıktan sonra, reklamcılığı keskin bir dille eleştirmiş, mesleğin içyüzüyle alakalı mühim saptamalarda bulunmuştur.

21 Eylül1965’te Neuilly-sur-Seine, Fransa’da dünyaya geldi. Annesi Christine de Chasteigner aralarında ünlü roman yazarı Barbara Cartland’ın da olduğu mühim kitapları çeviren bir çevirmen, babası Jean-Michel Beigbeder ise yetenek avcısıydı. Beigbeder’in Charles Beigbeder isimli bir de erkek kardeşi vardı.

Lycée Montaigne’de öğrenim gördükten sonra Louis-le-Grand’a devam eden Beigbeder, başarılı bir öğrenciydi. 1989 senesinde politik bilimler üzerine eğitim aldığı Institut d’Etudes Politiques de Paris’ten mezun olduktan sonra edebiyatla alakadar olmaya başladı. Yayımcı ve yazar kimliğine reklâmcılığı da eklemesi uzun zaman almayacaktı. On yıl gibi uzun bir süre dünyanın en ünlü reklâm ajanslarında metin yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak çalışan Beigbeder, ilk romanı Mémoire d’un jeune homme dérangé’ı (Memoirs of a Deranged Young Man) 1990 senesinde yayımladı. 1994’te Vacances dans le coma (Holidays in a Coma) isimli romanıyla okurlarla yeniden buluşan Beigbeder aynı yıl Fransa’nın umut vaat eden genç yazarlarını desteklemek ve ödüllendirmek için Prix de Flore’yi kurdu. Vincent Ravalec, Jacques A. Bertrand, Michel Houellebecq gibi yazarlar Prix de Flore ödülüne layık görülen romancılardan birkaçıydı ve 2004 senesinde ödül ilk defa bir Amerikalıya, Bruce Benderson’a verildi.

Beigbeder tüm dünya çapında bestseller olacak üçüncü romanı L’amour dure trois ans (Love Lasts Three Years)’ı 1997’de yayımladı. Bu roman yazarın geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Beigbeder sinemayla da yakında zamandan ilgileniyor ve senaryo yazıyordu. İlk konusu John Lvoff’un yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılan Les Infortunes de la beauté’di.

2000 yılı yazarın bir çok ülkede büyük ilgiyle karşılanan ve reklamcılık tecrübelerini gülünç ve ironik bir dille anlattığı 99 francs isimli kitabının çıkış yılıydı. Paranın her şey demek olduğu bir dünyayı reklâmcılık ekseninde mahkum ettiği bu kitabı yayımcılık tarihinde fiyat değişikliği sebebiyle adı değişen ilk kitaptı. Kitabın adında gizli derin mesajın bilinmesina katkıda bulunan 99 francs,
Yeni bir isim değişikliği olmadan alın, karlı çıkın“ spotuyla kitap raflarındaki yerini almıştı.

2002 senesinde Beigbeder, Warner Bros’un teklifiyle La Bande originale de ma jeunesse isimli bir albüm doldurdu ve hemen sonrasında 2003’te beşinci romanı Windows on the World’le okuyucuyu bir araya getirdi. Aynı yıl Beigbeder, Fransız TV kanalı Canal +’da Jonathan Lambert, Sabine Crossen ve Henda gibi isimlerle birlikte Hypershow isimli bir program sundu. O yılın seçimlerinde ise Fransız Komünist Parti adayı Robert Hue’yu destekledi.

2005’te L’égoïste romantique (The Romantic Egoist) isimli romanını paylaştıktan sonra beyaz perdeye yeniden el atan yazar, Antoine Manceaux’ın yönetmenliğini yaptığı The Day All Women Loved Me’nin konusunu Manceaux’le birlikte kaleme aldı. Yazar 2007’de Au secours pardon isimli romanını yayımladıktan sonra 2000 senesinde okurlarla buluşan ve oldukça büyük beğeni alan romanı 99 francs’ın sinema uyarlamasıyla alakalı olarak çalıştı. Filmin 26 Eylül itibariyle vizyona girmesi bekleniyor.
Beigbeder’in boşandığı eşinden Chloé Beigbeder isimli bir kızı var. “Le dernier inventaire avant Liquidation” isimli kitabının promosyonu için çıktığı Meksika turundan sonra kitap 6 bin Fransız okuyucunun oyuyla 20. yüzyılın en mühim romanı seçilmişti.

Frédéric Beigbeder’in 99 francs İsimli Romanından

Reklâmcıyım. Kâinatı kirletiyorum. Ben size pis şeyleri bile satan adamım. Asla sahip olamayacağınız o şeylerin hayalini kurduran… Photoshop’ta rötuşlanmış kusursuz bir mutluluk… Kılı kırk yararak oluşturulmuş görüntüler, moda müzikler.
Zar zor biriktirdiğiniz paralarla, son kampanyada itelediğim rüyalarınızın arabasını satın almayı başardığınızda ben onu çoktan demode etmiş yer alacağım. Sizi yenilik bağımlısı yapıyorum. Yeniliğin avantajı, hiçbir zaman yeni kalmamasıdır.
Salyalarınızı akıtmak: benim görevim bu. Benim mesleğimde kimse mutlu olmanızı istemez, çünkü mutlu insanlar tüketmezler.
Çektiğiniz acı, ticareti canlandırıyor. Bizim jargonumuzda buna “Alışveriş sonrası düşü kırıklığı” deniyor. Size acilen bir ürün gerekiyor; ama ona sahip olur olmaz bir başkasına gereksinim duyuyorsunuz… İhtiyaçlar meydana getirmek için kıskançlığı, acıyı, doyumsuzluğu körüklemek gerekiyor. İşte benim savaş gereçlerim bunlar. Hedefim ise sizsiniz.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün