Frederick Banting Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Frederick Banting kimdir?, Frederick Banting kaç yaşında?, Frederick Banting evi nerede?, Frederick Banting nerelidir? Frederick Banting ev adresi?, Frederick Banting kaç yaşında?, Frederick Banting nerede oturuyor?, Frederick Banting nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Frederick Banting hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Kasım.189121.Şubat.1941 senesinde doğan Frederick Banting şu an için 50 yaşında ve Akrep burcundandır. Frederick Banting doğum yeri ise Alliston, Ontario, KanadaNewfoundland, Labrador, Kanada olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise DoktorBilim adamı olarak devam ettirmektedir.

Frederick Banting Kimdir? – Frederick Banting Evi Nerede? – Frederick Banting Nerede Oturuyor?

Frederick Banting Kimdir?, evi nerede?

1923 senesinde İnsülinin keşfi sebebiyle Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü kazanmıştır.

Frederick Banting, 14 Kasım 1891 tarihinde Kanada’da Ontario’nun Alliston kentindeki bir çiftlik evinde William Thompson Banting ve Margaret Grant’ın beş çocuğunun en küçüğü olarak doğmuştur. Lise eğitimini Alliston’daki lisede bitirdiktan sonra 1910 senesinde Toronto Üniversitesi‘nin bir bölümü olan Victoria College’de İlahiyat eğitim hayatına başladı. Bir yıl sonra burada başarılı olamayınca tıp okumaya karar verdi ve 1912 senesinde eylül ayında Tıp fakültesine geçiş yaptı.

Frederick Banting,1914 senesinde orduya girmek istedi fakat yeterli bulunmadığından kabul edilmedi. 1915 senesinde ikinci denemesinde kabul edildi. Aralık 1916 ayında askeri cerrahi hekim olarak mezun oldu ve İngiltere’deki askeri hastanelerde görev aldı. Birinci Dünya savaşında İngiltere’nin yanında 1917 senesinde Fransa’da Almanlara karşı yapılan Cambrai Savaşı‘nda yaralı olarak kurtuldu. Yaralanmalarına rağmen başka bir doktor ona durmasını söyleyinceye kadar on altı saat boyunca diğer yaralılara yardım etti. Kahramanlık için 1919‘da Askeri Haç madalyası verildi.

Savaştan sonra Kanada‘ya döndü ve cerrahi eğitimini bitirmek için Toronto‘ya gitti. Ortopedi kısmını okudu ve 1919-1920 senelerı içerisinde bir çocuk hastanesinde bir yıl kadar cerrah olarak çalıştı. 1920 senesinde Toronto‘da özel bir muayenehane açmak için bir yer bulamadı ve bu sebeple özel bir muayenehane açmak üzere Ontario’daki Londra şehrine taşınmaya karar verdi ve gitti.

Frederick Banting, Temmuz 1920’den Mayıs 1921’e kadar hastanede Ortopedi doktorluğuna devam ederken, Londra’daki Batı Ontario Üniversitesi‘nde yarı zamanlı ortopedi ve antropoloji dersleri vermeye devam etti. 1921’den 1922’ye kadar Toronto Üniversitesi‘ndeki farmakoloji hususunda ders verdi. 1922 senesinde M.D. derecesini aldı ve bunun bunun yanında altın madalya aldı.

Bu sıralarda pankreas hakkında okuduğu bir makale, Frederick Banting’in diyabet’e karşı ilgisini çekti. Bu sebeple diğer bilim bireylerinın yazdığı raporları okudu. Diyabetin pankreasdaki Langerhans adacıkları tarafından salgılanan bir protein hormonunun eksikliğinden ortaya çıktığını ileri sürülmüştü ve bu varsayımsal hormona “insülin” adı vermişti.

Frederick Banting, 1922 senesinde Toronto Üniversitesi‘nde Tıp’da Üst Düzey Gösterici olarak atandı. 1923 senesinde yeni tıbbi araştırmalar başkanlığına getirildi. Toronto General’e, Hasta Çocukları Hastanesine ve Toronto Batı Hastanesine Onursal Danışmanlık Hekimi olarak da görev yaptı. Banting and Best Institute’da araştırmalarını silikoz, kanser ve boğulma mekanizmaları üzerine yoğunlaştırdı.

1920 senesinden beri şeker hastalığı ile de ilgilenen Frederick Banting, Toronto’da, fizyoloji profesörü Macleod’un laboratuarında John James Rickard Macleod ile birlikte araştırmalar yapıyordu.

İnsülin hormonunun keşfi, Toronto’da fizyoloji profesörü olan John Macleod’un yazın İskoçya’ya balık tutmaya giderken laboratuvarını bir hastanede cerrah olan Frederick Banting ve Charles Best adlı bir tıp öğrencisine bırakmasıyla gerçekleşti. Laboratuvarda köpeklerle çalışan bu iki adam, sonradan insülin olarak anılan bir anti-diyabet maddesine sahip pankreas saf ekstraktını arıtan biyokimyacı James Bertram Collip’in çalışmasına katıldılar.

14 yaşındaki diyabet hastası Leonard Thompson, saf ekstrakt verilen ilk insandı. Thompson üç senedir diyabet hastasıydı ve yalnızca 30 kilo olduğu o sırada ölüm döşeğindeydi. Collip’in ekstraktını almasının sonrasında Thompson’ın belirtileri ortadan kaybolmaya başladı ve kan şekeri normale döndü. Sonuçlar kesindi; bu pankreas ekstraktının insanlarda kayda değer anti-diyabet etkileri vardı.

Frederick Banting, 1923 senesinde meslektaşı John James Rickard Macleod ile birlikte İnsülinin keşfi sebebiyle Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü kazanmıştır. Frederick Banting, ödülden kendine düşen payını yanında çalışan asistanı Dr. Charles Best ile paylaştı. Macleod da insülinin katıksız ve yeterli miktarda elde edilmesinde mühim katkıları olan, biyokimyacı James Bertram Collip (1892-1965) ile paylaştı.

Frederick Banting, 1923 senesinde Toronto Üniversitesinde tıp profesörlüğüne getirildi, Üniversitesinde Banting ve Best Kürsüsü kuruldu.

Frederick Banting’in dünyaya geldiğu gün olan 14 Kasım, Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca insülinden herkesin yararlanması için, 1 dolarlık sembolik bir ücret karşılığında tüm haklarını Toronto Üniversitesi‘ne satmıştır.

1923 senesinde Kanada Hükümeti, çalışmalarına devam etmesi için Frederick Banting‘e oldukça önemli bütçe ayırdı. 1934 senesinde Kral V. George tarafından şövalyelik ünvanı verildi.

1926 senesinde Kanada’daki Royal Society’nin kullanıcı hesabıne seçilen Banting 1930’da kendi adına bir enstitü kurarak, 1939’da kadar araştırmalarını sürdürdü. 1934’te İngiltere kraliçesi II. Elizabeth’den “Sir” unvanı aldı, bir yıl sonra da Londra’daki Royal Society’nin kullanıcı hesabıne kabul edildi.

1938 senesinde havacılık tıbbına olan ilgisi, Banting’in, yüksek irtifa muharip uçaklarını kullanan pilotların karşı karşıya geldiğı fizyolojik sorunlarla alakalı araştırmalarda Royal Canadian Air Force’a (RCAF) katılmasıyla neticelendi. Banting, eski Eglinton Hunt Kulübü Toronto‘da gizli bir tesiste barındırılan RCAF’ın 1 Numaralı Klinik Soruşturma Birimine (CIU) başkanlık yaptı.

İkinci Dünya Savaşı esnasında havacıların “karartma” (senkop) gibi poblemlerinı araştırdı. İkinci Dünya Savaşı esnasında Banting’in projelerinden bir diğeri olan de, pilotların G-kuvvetlerine maruz kaldıklarında karartmalarını önlemek için G-takımının keşfi ile Wilbur Franks’e yardımcı oldu.

Frederick Banting, 21 Şubat 1941 tarihinde bir uçak kazasında Newfoundland, Labrador, Kanada’da 50 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün