Biyografi

Frederik Willem de Klerk Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Frederik Willem de Klerk kimdir?, Frederik Willem de Klerk kaç yaşında?, Frederik Willem de Klerk evi nerede?, Frederik Willem de Klerk nerelidir? Frederik Willem de Klerk ev adresi?, Frederik Willem de Klerk kaç yaşında?, Frederik Willem de Klerk nerede oturuyor?, Frederik Willem de Klerk nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Frederik Willem de Klerk hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 18.Mart.1936 senesinde doğan Frederik Willem de Klerk şu an için 85 yaşında ve Balık burcundandır. Frederik Willem de Klerk doğum yeri ise Johannesburg, Güney Afrika Cumhuriyeti olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Frederik Willem de Klerk Kimdir? – Frederik Willem de Klerk Evi Nerede? – Frederik Willem de Klerk Nerede Oturuyor?

Frederik Willem de Klerk Kimdir?, evi nerede?

Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet başkanı.

Frederik Willem de Klerk ; 1989 Eylül’ünden 1994 Mayıs’ına kadar görev yapmış olan Aparthayd dönemi Güney Afrika Cumhuriyeti’nin son devlet başkanıdır. ( Aparthayd :Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1948 – 1994 senelerı içerisinde, Ulusal Parti hükümeti tarafından uygulanan ırkçı ayrımcılık sistemidir.) De Klerk Güney Afrika’daki ırkçı ayrım politikası aparthaydın sonunu hazırlaması ve Güney Afrika’nın çok ırklı bir demokrasiye dönüşümünü desteklemesi ile tanınır.

18 Mart 1936’da Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde doğan Frederik Willem de Klerk Monument High School’daki eğitiminden sonra Potchefstroom Üniversitesinde okudu ve hukuk kısmını bitirdi. 1972 senesinde Güney Afrika parlamentosu House Assembly üyesi oldu ve 1975 senesinde Ulusal Partinin enformasyon müdürlüğüne getirildi.

Frederik Willem de Klerk 1978 senesinde kabineye girdi ve çevre planlaması, posta ve telekomünikasyon, iç işleri ve eğitim bakanlıkları yaptı. De Klerk, 1982 senesinde ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi olan Transvaal’da Ulusal Parti (sonradan Yeni Ulusal Parti adını aldı) başkanlığına getirildi; 1989 senesinde da devlet başkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ülkede bulunan yedi atom bombasını imha ettirdi.

Başkan olduktan kısa bir süre sonra ‘Apartheid’ ( ırk ayrımcılığı ) uygulamalarını yavaş yavaş yürürlükten kaldırmaya başladı ve böylece 1994 senesinde yapılan ilk ırk ayrımsız seçime zemin hazırladı. 1990 senesinde Afrika Ulusal Kongresi ( African National Congress) ve diğer siyah özgürlük hareketi partilerinin üzerindeki 30 yıllık yasağı kaldıran de Klerk ANC önderi Nelson Mandela’yı da serbest bıraktı.

Mayıs 1994’de Mandela devlet başkanı seçilince de Klerk de başkan yardımcısı oldu. Nelson Mandela‘nın başkanlığı zamanında 1996’ya kadar Güney Afrika’nın başkan yardımcılarından biriydi. Bu pozisyonda yeralmış en son beyaz kendisi olmuştur. Yeni Ulusal Partinin başkanı da olan Frederik Willem de Klerk seçimlerden sonra başkan yardımcılığı görevini bırakıp 9 Eylül 1997 tarihinde aktif siyasi yaşamına son verme kararı aldı.

Aparthaydın bittirilmesindeki rolünden ötürü 1993’te Nelson Mandela ile birlikte Nobel Barış ödülünü almıştır.

Frederik Willem de Klerk’e 1991 senesinde da yine Mandela’yla birlikte UNESCO tarafından Houphouet Boigny ödülü verilmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün