Biyografi

Fuad Masum Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Fuad Masum kimdir?, Fuad Masum kaç yaşında?, Fuad Masum evi nerede?, Fuad Masum nerelidir? Fuad Masum ev adresi?, Fuad Masum kaç yaşında?, Fuad Masum nerede oturuyor?, Fuad Masum nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Fuad Masum hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1938 senesinde doğan Fuad Masum şu an için 83 yaşında ve burcundandır. Fuad Masum doğum yeri ise Köysfakat, Süleymaniye, Irak olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Fuad Masum Kimdir? – Fuad Masum Evi Nerede? – Fuad Masum Nerede Oturuyor?

Fuad Masum Kimdir?, evi nerede?

Irak Cumhurbaşkanı

Fuad Masum, 1938 senesinde Köysfakat, Süleymaniye, Irak’da doğmuştur. Tam adı Muhammed Fuad Masum Havrami’dır. Çocukluğu Süleymaniye’nin Köysfakat beldesinde geçti. Babası bölgede tanınmış bir din adamıdır. Fuad Masum, küçüklüğünden beri medrese eğitimi aldı. Bağdat Üniversitesi’nde hukuk ve şeriat okudu. Üniversite eğitimini 1958 senesinde başladığı Kahire‘deki Ezher Üniversitesi’nde İslami çalışmalar ve felsefe üzerine yaptıktan sonra 1975 senesinde aynı yerde doktorasını bitirdi. 1968 senesinde Basra Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı.

Fuad Mahsum‘un siyasi hayatı, 1964 senesinde Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani‘nin kurucusu olduğu Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) katılmasıyla başladı.

Fuad Masum, 1975 senesinde çocukluk ve gençlik arkadaşı olan Celal Talabani ile beraber Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)’nin kurucusu oldu.

Körfez Savaşı‘ndan sonra 1992 senesinde Kürt özerk bölgesinin kurulmasıyla kabinenin ilk başbakanı oldu. 4 Temmuz 1992 – 26 Nisan 1993 tarihleri içerisinde başbakan olarak görev yaptı.

ABD‘nin, 2003 senesindeki işgalinin sonrasında Irak’ın yeni anayasasını oluşturma çalışmalarına katılan Fuad Mahsum, 2004 senesinde Irak Parlamentosu’nun ilk başkanı seçildi. Bir süre milletvekilliği de yaptı. Fuad Masum 14 Haziran 2010 – 11 Kasım 2010 tarihleri içerisinde Irak Temsilciler Meclisi Başkanı görevinde de bulundu.

Irak Cumhurbaşkanlığı’na Kürtlerin ortak adayı olarak Fuad Masum seçildikten sonra 24 Temmuz 2014 tarihinde Irak Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylama sonucu 211 milletvekilinin oyunu alarak yeni Irak Cumhurbaşkanı seçildi.

Fuad Masum, cumhurbaşkanlığı makamını, görev süresi dolan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’den devralmıştır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Irak Cumhurbaşkanlığına seçilen Fuad Masum ile bir telefon görüşmesi yaparak kendilerini halk ve kişiyi adına kutladı. Gül, Masum’u bu vazifeye seçildikten sonra kutlayan ilk önder oldu.

Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilen Fuad Masum, Ronak Mustafa Abdul Wahid ile evlidir ve 5 kız çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün