Biyografi

Gabriele Sponza Kimdir? Nerelidir?

Gabriele Sponza Kimdir? – Gabriele Sponza Evi Nerede? – Gabriele Sponza Nereli?

Gabriele Sponza kimdir?, Gabriele Sponza kaç yaşında?, Gabriele Sponza evi nerede?, Gabriele Sponza nerelidir? Gabriele Sponza ev adresi?, Gabriele Sponza kaç yaşında?, Gabriele Sponza nerede oturuyor?, Gabriele Sponza nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Gabriele Sponza hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1982 senesinde doğan Gabriele Sponza şu an için 39 yaşında ve burcundandır. Gabriele Sponza doğum yeri ise İzmir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Aşçı olarak devam ettirmektedir.

Gabriele Sponza Kimdir?, evi nerede?

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başladı.

Gabriele Sponza, 1982 senesinde İzmir’de levanten ailelerinden İtalyan asıllı Türk vatandaşı olarak doğmuştur. Annesi İngiliz asıllı Mary Ann, babası ise İtalyan asıllı dört kuşaktır kuyumculuk yapan Enzo Sponza’dır. 1890’larda İtalya’dan Türkiye’ye göç eden aile büyükleri İzmir’de kuyumcu dükkânı açmışlar ve anne babası da İzmir’de doğmuştur. İlkokul ve orta eğitimini İzmir’de Türk okullarında yaptıktan sonra eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’nde Johnson&Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları bölümünde bitirdi.

Gabriele Sponza, eğitimi sonrası işinde uzman aşçılık hayatına Fransa’nın Tremolat ve Marsilya bölgelerindeki 3 Michelin yıldızlı restoranlarda çalışarak devam etti. Oradan İspanya ve Londra‘ya gitti. ‘Le Cordon Bleu’ Londra’da şarap üzerine yüksek lisans yaptı. 2010 senesinde Türkiye’ye geri döndükten sonra İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda bulunan Clement’s Restoran’ın şefliğini yaptı. Ardından “The Bosphorus” bünyesindeki Gaja Restaurant’ta 2 Michelin yıldızlı Şef Dominic Jack ile birlikte çalıştı. Bugünlerde ise Şef Gabriele Sponza’nın elinden çıkan yemekler Fransız Mutfağı üzerine kurulu fakat İtalyan Akdeniz Mutfağı tatları da menüde mevcut olan “Wanda” adlı mekanıyla lezzet severlerle buluşuyor.

Mutfak ve Restaurant İşletmeciliği Eğitmenliği kariyerine ilk olarak İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi’nde başladıktan sonra, iki yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda Eğitmen Şef olarak görev yaptı. Şu anda İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümünde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

Gabriele Sponza, Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca bilmektedir.

Emmanuele Sponza ve Edvina Sponza (d. 1974) adlarında kardeşleri mevcuttur. Gabriele Sponza’nın ablası Edvina Sponza, iş adamı Murat Özyeğin ile evli idi boşandı. Babası Enzo Sponza 4 Kasım 2019 tarihinde vefat etti.

2011 senesinde almış olduğu WACS Sertifikası ile yurt içi ve yurt dışında yapılan gastronomi yarışmalarında Türkiye’yi temsilen jüri üyesi olmaya hak kazanmıştır. Eş zamanlı olarak 13 Mayıs 2013 tarihinden beri Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı 24Kitchen’da yaptığı “Yemek Aşkına” aslı programda seyircilere dünya mutfağından farklı lezzetleri bölgesel malzemeler tercih ederek kendi yaratıcı dokunuşuyla sundu.

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2020 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başladı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün