Biyografi

Galileo Galilei Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Galileo Galilei kimdir?, Galileo Galilei kaç yaşında?, Galileo Galilei evi nerede?, Galileo Galilei nerelidir? Galileo Galilei ev adresi?, Galileo Galilei kaç yaşında?, Galileo Galilei nerede oturuyor?, Galileo Galilei nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Galileo Galilei hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Şubat.156408.Ocak.1642 senesinde doğan Galileo Galilei şu an için 78 yaşında ve Kova burcundandır. Galileo Galilei doğum yeri ise Pisa, İtalyaArcetri, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise FizikçiMucit olarak devam ettirmektedir.

Galileo Galilei Kimdir? – Galileo Galilei Evi Nerede? – Galileo Galilei Nerede Oturuyor?

Galileo Galilei Kimdir?, evi nerede?

Galileo Galilei, modern fiziğin babası olarak kabul gören, İtalyan bilim adamı. Adı bilim devrimiyle anılan Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında da birden çok çalışma yapmasının bunun yanında bu konularda felsefi görüşlere de sahipti. İlgisini daha çok hareket üzerinde yoğunlaştıran Galileo, Güneş merkezli astronomi sisteminin fiziğini geliştirdi.

15 Şubat1564‘te İtalya‘nın Toskana bölgesindeki Pisa şehrinde, döneminin tanınmış müzisyenlerinden, Vincenzo Galilei‘nin altı çocuğundan biri olarak dünyaya gözlerini açan Galileo, ilk öğrenimini Floransa‘da tamamlamasının sonrasında 1581 senesinde Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı. Mali durumu yüzünden okulu bırakmak zorunda kalan Galileo, 1583 senesinden beri matematiğe yöneldi ve bu husustaki çalışmalarıyla 1589‘da Pisa’da profesör oldu.

Sarkacı, yüzen cisimleri ve kinetiği Aristo fiziğinden değişik bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galileo, Pisa Kulesi‘nden ağırlık atarak, düşen bütün cisimlerin aynı ivmeye sahip olduğunu gösterdi ve Aristo mantığının yanlış olduğunu ispatladı. Serbest düşmenin sabit ivmeli bir hareket olduğunu saptayan Galileo, serbest düşüş esnasında katedilen yolun, zamanın karesiyle orantılı olduğunu gösterdi. Bu deneyi neticesinde yaşlı profesörlerle yüz yüze gelen Galileo, 1592 senesinde Pisa’yı terk ederek, Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

1597‘de askeri amaçla da kullanılabilen pusulayı ticari olarak piyasaya sunan Gelileo, 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre ve bireylerin kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç icat etti.

1609‘da Hollanda‘da teleskopun icat edildiğini öğrenmesinin sonrasında kendisi daha gelişmiş bir teleskop üreten Galileo, bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. Teleskopu astronomik amaçla kullanan ilk bilim adamı olan Galilei Galileo, kendi ürettiği teleskopla mühim gözlemler yaptı ve bu gözlemleri, 1610‘ da, Yıldız Habercisi (Siderius Nuntius) adlı kitabında kaleme aldı.

Ay yüzeyi, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini paylaştığı ve Jupiter‘in dört uydusunun varlığından bahsettiği kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransa’da saray matematikçisi olmasını sağladı. Venüs gezegeninin evreleri ve Satürn’ün şekli hakkında bilgi verirken, astronomideki Batlamyus sistemini tartıştı. Güneş’i de gözlemleyen ve Güneş üzerinde bulunan gölgelerin leke olduğunu ispatlayan Galileo, bunların ne Merkür‘ün Güneş’in önünden geçerken oluşan gölgesi ne de Güneş ve Dünya içerisinde bulunan küçük gökcisimlerine ait olmadığını ortaya koydu.

1611‘de Roma‘ya giden ve oradaki Bilim Akademisi’ne üye olan Galileo, Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine bir çok profesörün itirazına neden olan kitabını ve 1613 senesinde da, güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini paylaştı. Kopernik sistemini açık bir halde savunduğu bu eser yüzünden papazların ağır baskısına maruz kalan Galileo, 1615‘te iddiasını müdafaa etmek maksadıyla Roma’ya gitti. 1616‘da Papa V. Paul tarafından kitaplarını tetkik maksadıyla kurulan komisyon, Galileo’nun kitaplarını yasaklamadıysa da, dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Bir süre bilimin pratik yönüne dönerek, mikroskobu geliştiren Galileo, 1618 senesinde üç kuyruklu yıldızın keşfedilmesiyle kiliseyle yüz yüze kaldı. Bir arkadaşının VIII. Urban olarak Papa seçilmesinin sonrasında cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eseri 1632‘de yayına giren Galileo, Roma’ya çağrıldı ve Engizisyon mahkemesine çıkarıldı. Bunun sonrasında, 1633‘te kitabı yasaklanan Galileo, müebbet hapse mahkum edildi.

Yetmiş yaşında hapsedilen ve 1636‘da, hapisteyken gözleri kör olan Galilei Galileo, 8 Ocak1642 tarihinde Arcetri‘de yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün