Biyografi

Gazanfer Özcan Kimdir? Evi Nerede?

Gazanfer Özcan Kimdir? – Gazanfer Özcan Evi Nerede? – Gazanfer Özcan Nereli?

Gazanfer Özcan kimdir?, Gazanfer Özcan kaç yaşında?, Gazanfer Özcan evi nerede?, Gazanfer Özcan nerelidir? Gazanfer Özcan ev adresi?, Gazanfer Özcan kaç yaşında?, Gazanfer Özcan nerede oturuyor?, Gazanfer Özcan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Gazanfer Özcan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Ocak.193117.Şubat.2009 senesinde doğan Gazanfer Özcan şu an için 78 yaşında ve Kova burcundandır. Gazanfer Özcan doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema OyuncusuDizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Gazanfer Özcan Kimdir?, evi nerede?

1955 senesinde rol aldığı Mahallenin Romanı adlı tiyatro oyunu aracılığıyla üne kavuşan ve yaşamını kaybettiği 2009 yılına kadar sahnelerden uzak kalmayan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nun kurucusu olan, rol aldığı birden fazla tiyatro oyunu, sinema filmi ve diziyle Türk seyircisinin gönlünde taht kurmuş olan olan Özcan, Devlet Sanatçısı ünvanına da sahipti.

Gazanfer Özcan, 27 Ocak1931 tarihinde, Semiha Hanım’la Celalettin Bey’in beş çocuğundan üçüncüsü olarak İstanbul Cihangir’de dünyaya geldi.O senelerın Cihangir’i bunun bunun yanındalıklı bir semtti. Yedi odalı müstakil bir evde otururlardı. Büyükbabası o evi yaptırırken kerestelerini Romanya’dan yani Transilvanya Ormanları’ndan getirtmişti.

İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu, ortaokulu ise Kuledibi’nde Beyoğlu Ortaokulu’nda bitiren Özcan, liseyi de Taksim’de ve Vefa Lisesi’nde bitirdi. Lisede okuduğu zamanda tiyatro ile tanışan sanatçı, Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne katıldı. Lisedeyken oynadığı “Hisse-i Şayia” adlı oyundaki Bican Efendi karakteri ile tiyatroyla tanıştı.

1952 senesinde İngiliz Kemal Lawrance’a Karşı adlı sinema filmi ile beyaz perdeye adımını atan Özcan, 19521975 senelerı içerisinde fazlasıyla filme imza attıktan sonra uzun bir süre için sinemadan uzaklaştı. 1992 senesinde Burnumu Keser Misiniz adlı filmde oynadıysa da, 2000 senesinde rol aldığı Komser Şekspir’e kadar sinemadan uzak kaldı. Büyük ustanın sinemada rol aldığı sonra film ise 2007 senesinde vizyona giren Beyaz Melek oldu.

Gazanfer Özcan’ın yaşamını değiştiren tiyatro oyunu, 1955 senesinde sahnelenen Mahallenin Romanı oldu. Komedi Tiyatrosu’nda oynanan oyunun başrol oyuncusu olan Reşit Gürzap’ın ani rahatsızlığı sebebiyle oyuna gelememesi aracılığıyla rolü alan Özcan, başarılı oyunculuğu aracılığıyla oyunun kadrosunda kalıcı olmayı başardı.

Gazanfer Özcan 1949’da Şehir Tiyatroları’na kayıt yaptırmaya gittiğinde Gönül Ülkü ile karşılaşarak tanıştılar ve daha sonra 1962’de Gönül Ülkü ile evlenerek aynı yıl içinde, eşiyle birlikte “Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan” adlı kendi özel tiyatrolarını kurdular.

Tiyatro ve sinemanın dışında çeşitli diziler vasıtasıyla T.V.’de de boy gösteren Özcan, genellikle T.V. dizilerinde aile babası rolünde karşımıza çıktı. Bu rollerden en ünlüleri TRT’nin en soluklu dizilerinden birisi olan Kuruntu Ailesi’ndeki Hüsnü Kuruntu ve son dönemlerin en fazla ilgi çeken dizisi Avrulpa Yakası’ndaki Tahsin Bey oldu.

Yönetmenliğini Uğur Erkır’ın yaptığı “Kuruntu Ailesi” adlı Türk sitcom dizisini eşi ve kadrosuyla birlikte 19 yıl oynadılar. TRT‘de 1983 senesinden başlayan dizi 2002 senesinde sona ermiştir.

Gazanfer Özcan, ortalama iki aylık bir solunum yetmezliği rahatsızlığının sonrasında, 17 Şubat2009 tarihinde hayata veda etti. Avrulpa Yakası’nda beraber rol aldığı oyuncu dostları, sevenleri ve sanatçıların katıldığı, Haldun Taner Sahnesi’nde gerçekleştirilen görkemli bir törenle anılan Özcan, Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Gazanfer Özcan, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998 senesinde Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırılmıştı.

Evlikleri :

Gazanfer Özcan’ın 1956’da yaptığı ilk evliliğinden olan kızı Fulya (Özcan) Ündüz (d.1957) adında kızı var.Çocuğun doğumundan bir süre sonra boşandılar.
İkinci evliliğini 1962 senesinde Gönül Ülkü Özcan ile yaptı.

Oynadığı Bazı Filmler:
1952- İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı
1953- Çeto Salak Milyoner
1954- Fındıkçı Gelin
1954- Aramızda Yaşıyamazsın
1954- Şimal Yıldızı
1958- Allı Yemeni

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün