Georges Seurat Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Georges Seurat kimdir?, Georges Seurat kaç yaşında?, Georges Seurat evi nerede?, Georges Seurat nerelidir? Georges Seurat ev adresi?, Georges Seurat kaç yaşında?, Georges Seurat nerede oturuyor?, Georges Seurat nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Georges Seurat hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Aralık.185929.Mart.1891 senesinde doğan Georges Seurat şu an için 32 yaşında ve Yay burcundandır. Georges Seurat doğum yeri ise Paris, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Georges Seurat Kimdir? – Georges Seurat Evi Nerede? – Georges Seurat Nerede Oturuyor?

Georges Seurat Kimdir?, evi nerede?

Georges Seurat, Fransız akademik resim geleneğine bağlı Ard İzlenimci ve Noktacı ressam olarak tanınmıştır.

Georges Seurat, 2 Aralık 1859 tarihinde Paris, Fransa’da ekonomik durumu yerinde olan dindar bir ailenin çocuğu olarak Paris‘te doğmuştur. Tam adı Georges-Pierre Seurat’dır. Babası La Villet’te bir polisti. Georges Seurat, öğrencilik senelerının başlangıcında resme ilgi duymuş ve ilk derslerini; Justin Lequien adında Roma Ödülü’nde ikincilik kazanmış bir heykeltıraşın idaresindeki belediye resim okuluna devam ederek almıştır.

Breton sahilindeki bir yıllık askerlik hizmetinden sonra, Paris’e döndü. 1870’lerin sonlarından beri renk algısı ve kromatik ile alakalı mevcut bilimsel teorilere ilgi duydu. 1881’de Michel-Eugène Chevreul’dan Uyum İlkeleri ve Renklerin Kontrastı hususunda eğitim aldı. Ayrıca bu husustaki Charles Blank, Thomas Couture, Ogden N Rood ve David Sutter’ın makalelerini inceledi.

Georges Seurat, resim kuramını renklerin bölünmesine ve optik karışıma dayandıran yeni izlenimciliğin kurucularından olup yedi yıl içinde olağanüstü yapıtlar ortaya koymayı başardı. Kurumsal ve plastik araştırmalara büyük ilgi duyan Seurat, 1876‘dan başlayarak Michel-Eugène Chevreul‘un bulduğu renklerin eş zamanlı karşıtlığı yasalarını ve Eugene Delacroix‘in kuramlarını inceledi.

Georges Seurat, 1883 Salon sergisinde bir portre çalışması sergilendi. Ancak, 1884 senesinde Salon tarafından reddedilince, Henri-Edmond Cross, Maximilian Luce, Odilon Redon ve Paul Signac ile birlikte Salon des Indépendants’ı kurdu. Henri-Edmond Cross ve Paul Signac ile Georges Seurat, Pointilism terim ve akımını geliştirdiler. 1884 senesinde Odilon Redon, Paul Signac, Henri- Edmond Cross ile ilk Bağımsızlar Salonu’nda sergi açtı.

1885 senesinde Grandcamp’a giderek çeşitli deniz manzaraları üretti. 1886 senesinde Honfleur’da çalıştı. Çoğu figürsüz olan bu manzaralarda, noktalama tekniği tercih ederek ışık ve atmosfer etkilerini olağanüstü bir hassaslıkla yansıtmıştır.

Georges Seurat yönteminde, yan yana yerleştirilen renklerin seyircinin gözünde karışması ve doğal ışığın kalitesine yakın olması amaçladı. 1886’da matematikçi ve bilim adamı Charles Henry ile bir araya geldi. Estetik ve bilim içindeki bağlantılarla alakalı düşüncelerinde Henry, Seurat’ın renk ve mekanı mantıksal olarak kontrol etme arzusunu ve daha sonra metodik, bilimsel kompozisyonu bulma çabalarını etkiledi.

1885 kışını La Grande Jatte adasında ve yazın Normandiya’daki Grandcamp’ta çalışarak geçirdi. Sayısız küçük esere ek olarak, Seurat, 1886’da Sekizinci Empresyonizm Sergisinde ilk kez sergilenen ve en güçlüsü “Grand Jatte Adasında Bir Pazar Günü Öğleden Sonra” olarak anılan yedi büyük resim oluşturdu. Sanatının beklenmedikliği ve anlayışındaki yenilik Belçika şairi Émile Verhaeren’ı heyecanlandırdı. Eleştirmen Félix Fénéon, Serat’ın yöntemini avangard bir incelemede övdü. Bu eser daha sonra ünlü galerici Durand-Ruel tarafından Paris ve New York’ta sergilendi.

Georges Seurat’ın, “Grand Jatte Adasında Bir Pazar Günü Öğleden Sonra”, 1884-86, tuval üzerine yağlıboya, 207,6×308 cm, Chicago Sanat Enstitüsü.

1887 senesinde Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’na (École Nationale Supérieure Des Beaux-Arts de Paris) girdi.

1888 yazında Port-en Bessin’e giderek deniz manzaraları üretti. Kanal kıyılarında ve manzarada açık havada çalıştı ve konu seçiminde Empresyonizmi takip etti. 1880’lerin sonunda, konularını Paris burjuva yaşamı, sirk ve kabarelerin sahnelerini içerecek biçimde genişletti.

Georges Seurat’ın The Circus adlı tablosu – 1891orijinali Paris’de Louvre Müzesinde bulunmaktadır.

Georges Seurat, stüdyosunda birlikte yaşadığı sevgilisi Madeleine Knoblock’dan 16 February 1890’da doğan kendi ismini yer değiştirerek verdiği; Pierre-Georges Seurat adı verdiği oğlu dünyaya geldi.

1890 yazında manzara resimleri yapmak için Dunkerque yakınlarındaki Gravelines’e gitti. 1890 – 1891 kışını ölümüne kadar tamamlayamadığı son resmi Sirk üzerinde geçirdi.

Difteri hastalığına yakalanan Georges Seurat, hastalanmasından kısa bir süre sonra 29 Mart 1891 tarihinde Paris, Fransa’da 32 yaşında ölmüştür. Ebeveynlerinin isteği üzerine, Seurat’ın stüdyosunun içeriği sınıflandırıldı ve Madeleine Knobloch ve Seurat’ın takipçileri içerisinde dağıtıldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün